Predkosc.pl Artykuły Problem z prędkością internetu po wymianie routera

Problem z prędkością internetu po wymianie routera

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Jeśli zestaw nie uległ zmianie

Wszystkie poniższe rady wychodzą z założenia, że topologia sieci (prościej połączenie) nie uległa zmianie, z wyjątkiem routera. Jeśli dojdzie do spowolnienia, to w nim oraz w jego ustawieniach doszukuj nieprawidłowości. Jeśli jednak dojdzie do zmiany technologii połączenia, umieszczenia routera, zmianie okablowania itp., błąd będzie występował gdzie indziej. Współczesne routery wysokiej jakości rzadko powodują komplikacje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia. Celem producentów jest zaoferowanie użytkownikom urządzenia z łatwymi ustawieniami oraz bezproblemowym działaniem WiFi natychmiast po zakupie.

Zaktualizuj firmware

Nawet pomimo faktu, że urządzenie powinno być gotowe do pracy natychmiast po rozpakowaniu, warto jest sprawdzić wszystkie dostępne aktualizacje firmware. W niektórych przypadkach nie tylko powiększysz w ten sposób bezpieczeństwo i dodasz nowe opcje ustawień, ale także poprawisz błędy powodujące gorszą jakość połączenia. Kontrolę firmware wykonuje się w ustawieniach routera.

Odpowiednie pasmo

Z nowym routerem w twoim domu mogło zagościć także nowe pasmo. Routery dualne wspierają 2,4 GHz lub 5 GHz, jednak ważne jest odróżnienie pomiędzy routerem dwupasmowym (dual-band) a równolegle dwupasmowym (concurent dual-band). W przypadku pierwszego musisz wybrać pasmo i na nim router udostępnia sygnał internetowy, drugi oferuje dwa access pointy i działa jednocześnie na 2,4 GHz i 5 GHz. Spowolnienie może byś spowodowane tym, że po prostu połączyłeś się z nieprawidłowym pasmem. Spróbuj zmienić pasmo.

Automatyczne strojenie kanału

Być może nawet nie pamiętasz, ale stary router miałeś ustawiony na kanale, na którym w paśmie 2,4 GHz zbędne zakłócenia nie występowały. Możliwość ta dotyczy miejsc, w których znajduje się duża ilość sieci WiFi. Nowy router może być powolny, ponieważ jest nastawiony na nieprawidłowy kanał. Rozwiązaniem może być jego zmiana, większość nowoczesnych urządzeń potrafi jednak zmieniać kanały w pełni automatycznie w taki sposób, aby aby zapewniały najlepszą wydajność.

Zabezpieczenia i QoS

Wpływ na prędkość mają także zabezpieczenia internetu oraz jego pozostałe funkcje. Jeśli po podłączeniu skonfigurowałeś router manualnie, istnieje prawdopodobieństwo, że przypadkowo dokonałeś nieprawidłowych ustawień. Może to być na przykład niekompletne zabezpieczenie, nieprawidłowe limity lub priorytety dotyczące podłączonych urządzeń. Często występuje problem QoS (jakość usługi), lub podziałem kompatybilności wśród poszczególnych urządzeń. Zanim rozpoczniesz aktywne korzystanie z routera, spróbuj go przywrócić do ustawień fabrycznych i ponownie sprawdzić prędkość. Jeśli wszystko będzie w porządku, błąd wynikał z twoich ustawień.

Nie bój się reklamacji

Firmware jest aktualny, wszystko jest odpowiednio ustawione a ty znajdujesz się na prawidłowym paśmie i kanale. Jak postępować, kiedy router jest nadal powolny i nie dorównuje możliwościom temu staremu? Nie bój się go zareklamować! Być może sprzedawca poradzi, w czym może tkwić problem, lub rzeczywiście stwierdzi, że z routerem jest coś nie tak. Nie lekceważ problemów z prędkością i korzystaj z jakościowego połączenia, które zbędnie nie ograniczy twojej pracy i zabawy.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Trend, fenomen kulturowy, zabawa i opłacalne zatrudnienie dla coraz większej ilości osób. Nastała era YouTuberów, którzy mają możliwość łatwego założenia kanału, rozpocząć nagrywanie i trafić do setek tysięcy osób. Bez czego YouTuber się nie obejdzie? Bez kreatywnych pomysłów, dawki samozaparcia a w ostatniej kolejności jakościowego połączenia internetowego.

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.

Na komputerze korzystamy z wielu programów, które używają połączenia internetowego. Często pracują w tle, a wiec nie uświadamiamy sobie, że obciążają sieć internetową. Przeczytaj, które programy mogą spowalniać internet.