Predkosc.pl Artykuły Problem z prędkością internetu po wymianie routera

Problem z prędkością internetu po wymianie routera

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Problem z prędkością internetu po wymianie routera

Jeśli zestaw nie uległ zmianie

Wszystkie poniższe rady wychodzą z założenia, że topologia sieci (prościej połączenie) nie uległa zmianie, z wyjątkiem routera. Jeśli dojdzie do spowolnienia, to w nim oraz w jego ustawieniach doszukuj nieprawidłowości. Jeśli jednak dojdzie do zmiany technologii połączenia, umieszczenia routera, zmianie okablowania itp., błąd będzie występował gdzie indziej. Współczesne routery wysokiej jakości rzadko powodują komplikacje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia. Celem producentów jest zaoferowanie użytkownikom urządzenia z łatwymi ustawieniami oraz bezproblemowym działaniem WiFi natychmiast po zakupie.

Zaktualizuj firmware

Nawet pomimo faktu, że urządzenie powinno być gotowe do pracy natychmiast po rozpakowaniu, warto jest sprawdzić wszystkie dostępne aktualizacje firmware. W niektórych przypadkach nie tylko powiększysz w ten sposób bezpieczeństwo i dodasz nowe opcje ustawień, ale także poprawisz błędy powodujące gorszą jakość połączenia. Kontrolę firmware wykonuje się w ustawieniach routera.

Odpowiednie pasmo

Z nowym routerem w twoim domu mogło zagościć także nowe pasmo. Routery dualne wspierają 2,4 GHz lub 5 GHz, jednak ważne jest odróżnienie pomiędzy routerem dwupasmowym (dual-band) a równolegle dwupasmowym (concurent dual-band). W przypadku pierwszego musisz wybrać pasmo i na nim router udostępnia sygnał internetowy, drugi oferuje dwa access pointy i działa jednocześnie na 2,4 GHz i 5 GHz. Spowolnienie może byś spowodowane tym, że po prostu połączyłeś się z nieprawidłowym pasmem. Spróbuj zmienić pasmo.

Automatyczne strojenie kanału

Być może nawet nie pamiętasz, ale stary router miałeś ustawiony na kanale, na którym w paśmie 2,4 GHz zbędne zakłócenia nie występowały. Możliwość ta dotyczy miejsc, w których znajduje się duża ilość sieci WiFi. Nowy router może być powolny, ponieważ jest nastawiony na nieprawidłowy kanał. Rozwiązaniem może być jego zmiana, większość nowoczesnych urządzeń potrafi jednak zmieniać kanały w pełni automatycznie w taki sposób, aby aby zapewniały najlepszą wydajność.

Zabezpieczenia i QoS

Wpływ na prędkość mają także zabezpieczenia internetu oraz jego pozostałe funkcje. Jeśli po podłączeniu skonfigurowałeś router manualnie, istnieje prawdopodobieństwo, że przypadkowo dokonałeś nieprawidłowych ustawień. Może to być na przykład niekompletne zabezpieczenie, nieprawidłowe limity lub priorytety dotyczące podłączonych urządzeń. Często występuje problem QoS (jakość usługi), lub podziałem kompatybilności wśród poszczególnych urządzeń. Zanim rozpoczniesz aktywne korzystanie z routera, spróbuj go przywrócić do ustawień fabrycznych i ponownie sprawdzić prędkość. Jeśli wszystko będzie w porządku, błąd wynikał z twoich ustawień.

Nie bój się reklamacji

Firmware jest aktualny, wszystko jest odpowiednio ustawione a ty znajdujesz się na prawidłowym paśmie i kanale. Jak postępować, kiedy router jest nadal powolny i nie dorównuje możliwościom temu staremu? Nie bój się go zareklamować! Być może sprzedawca poradzi, w czym może tkwić problem, lub rzeczywiście stwierdzi, że z routerem jest coś nie tak. Nie lekceważ problemów z prędkością i korzystaj z jakościowego połączenia, które zbędnie nie ograniczy twojej pracy i zabawy.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.

Inne wersje językowe