Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?
Wszystkie poniższe rady wychodzą z założenia, że topologia sieci (prościej połączenie) nie uległa zmianie, z wyjątkiem routera. Jeśli dojdzie do spowolnienia, to w nim oraz w jego ustawieniach doszukuj nieprawidłowości. Jeśli jednak dojdzie do zmiany technologii połączenia, umieszczenia routera, zmianie okablowania itp., błąd będzie występował gdzie indziej. Współczesne routery wysokiej jakości rzadko powodują komplikacje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia. Celem producentów jest zaoferowanie użytkownikom urządzenia z łatwymi ustawieniami oraz bezproblemowym działaniem WiFi natychmiast po zakupie.
Nawet pomimo faktu, że urządzenie powinno być gotowe do pracy natychmiast po rozpakowaniu, warto jest sprawdzić wszystkie dostępne aktualizacje firmware. W niektórych przypadkach nie tylko powiększysz w ten sposób bezpieczeństwo i dodasz nowe opcje ustawień, ale także poprawisz błędy powodujące gorszą jakość połączenia. Kontrolę firmware wykonuje się w ustawieniach routera.
Z nowym routerem w twoim domu mogło zagościć także nowe pasmo. Routery dualne wspierają 2,4 GHz lub 5 GHz, jednak ważne jest odróżnienie pomiędzy routerem dwupasmowym (dual-band) a równolegle dwupasmowym (concurent dual-band). W przypadku pierwszego musisz wybrać pasmo i na nim router udostępnia sygnał internetowy, drugi oferuje dwa access pointy i działa jednocześnie na 2,4 GHz i 5 GHz. Spowolnienie może byś spowodowane tym, że po prostu połączyłeś się z nieprawidłowym pasmem. Spróbuj zmienić pasmo.
Być może nawet nie pamiętasz, ale stary router miałeś ustawiony na kanale, na którym w paśmie 2,4 GHz zbędne zakłócenia nie występowały. Możliwość ta dotyczy miejsc, w których znajduje się duża ilość sieci WiFi. Nowy router może być powolny, ponieważ jest nastawiony na nieprawidłowy kanał. Rozwiązaniem może być jego zmiana, większość nowoczesnych urządzeń potrafi jednak zmieniać kanały w pełni automatycznie w taki sposób, aby aby zapewniały najlepszą wydajność.
Wpływ na prędkość mają także zabezpieczenia internetu oraz jego pozostałe funkcje. Jeśli po podłączeniu skonfigurowałeś router manualnie, istnieje prawdopodobieństwo, że przypadkowo dokonałeś nieprawidłowych ustawień. Może to być na przykład niekompletne zabezpieczenie, nieprawidłowe limity lub priorytety dotyczące podłączonych urządzeń. Często występuje problem QoS (jakość usługi), lub podziałem kompatybilności wśród poszczególnych urządzeń. Zanim rozpoczniesz aktywne korzystanie z routera, spróbuj go przywrócić do ustawień fabrycznych i ponownie sprawdzić prędkość. Jeśli wszystko będzie w porządku, błąd wynikał z twoich ustawień.
Firmware jest aktualny, wszystko jest odpowiednio ustawione a ty znajdujesz się na prawidłowym paśmie i kanale. Jak postępować, kiedy router jest nadal powolny i nie dorównuje możliwościom temu staremu? Nie bój się go zareklamować! Być może sprzedawca poradzi, w czym może tkwić problem, lub rzeczywiście stwierdzi, że z routerem jest coś nie tak. Nie lekceważ problemów z prędkością i korzystaj z jakościowego połączenia, które zbędnie nie ograniczy twojej pracy i zabawy.
Czy czujesz, że nieustanne przewijanie cię pochłania? Że niczego innego nie zdążysz zrobić, tylko spędzać czas na telefonie? Nie ma się czego wstydzić, ale trzeba coś z tym zrobić. Pokażemy ci, jak na skuteczny detoks cyfrowy, który pomoże ci na nowo odkryć urok świata offline.
Bezpieczeństwo dzieci w Internecie w dużej mierze zależy od rodziców. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik po ochronie dzieci w sieci. Nauczysz się, jak otwarcie z nimi rozmawiać o zagrożeniach, ustalać granice i chronić ich prywatność.
Nowe badanie ujawniło niepokojący fakt, Satelity Starlink od SpaceX, przeznaczone do zapewniania internetu, produkują zakłócające emisje radiowe, które zagrażają obserwacjom kosmosu przez radioteleskopy. Emisje z drugiej generacji Starlinków są aż 30 razy silniejsze niż w przypadku poprzedniej generacji i stanowią poważny problem dla astronomów.
Firma OpenAI przedstawiła nową serię modeli sztucznej inteligencji pod nazwą o1, które obiecują rewolucję w zakresie myślenia złożonego i rozwiązywania problemów. Modele o1 wyróżniają się w dziedzinach takich jak nauka, programowanie i matematyka, gdzie osiągają wyniki porównywalne z doktorantami. OpenAI skupiła się także na bezpieczeństwie i opracowała nowe podejście do treningu, które zapobiega nadużyciom AI.
Przypomnij sobie zapierającą dech w piersiach wizję przyszłości z filmu Blade Runner – holograficzne reklamy, cyberprzestrzeń i wszechobecne sieci. Czy ta fikcja może stać się rzeczywistością? Dowiedz się, czego możemy się spodziewać po internecie przyszłości i jak będą się zacierać granice między rzeczywistością a światem wirtualnym.
Lagi i wysoki ping psują wam radość z grania online? Sprawdź, jaka prędkość internetu jest naprawdę potrzebna do płynnej gry i jak zoptymalizować swoje połączenie. Podamy wskazówki dotyczące ustawień routera, wpływ latencji na różne gatunki gier i inne przydatne rady, dzięki którym zostaniesz panem wirtualnych pól bitewnych.