Predkosc.pl Artykuły Jaka jest optymalna prędkość pobierania i wysyłania danych?

Jaka jest optymalna prędkość pobierania i wysyłania danych?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Jaka jest optymalna prędkość pobierania i wysyłania danych?

Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu. Mimo wszelkich starań jakość połączenia nie zawsze jest wystarczająca, co prowadzi do obniżenia prędkości, a czasami nawet do przerw w połączeniu. Wszystko zależy jednak od tego, do czego chcesz wykorzystać internet.

To duża różnica, czy tylko od czasu do czasu przeglądasz e-maile, czy planujesz streamować gry od rana do wieczora. Zobaczmy razem, jak ważna jest prędkość połączenia podczas przeglądania internetu i jak możesz ją poprawić.

Co to jest prędkość internetu?

Na początek powinniśmy wyjaśnić, co to właściwie jest prędkość internetu. W skrócie, jest to wskaźnik określający, jak szybko dana sieć jest w stanie przesyłać dane. Zazwyczaj jest ona wyrażana w bitach na sekundę (bit/s) lub częściej w megabitach na sekundę (Mbit/s).

Oprócz tego należy również rozróżnić prędkość pobierania i prędkość wysyłania – różnice między nimi omówimy poniżej.

Prędkość pobierania

Prędkość pobierania, czyli „download speed”, określa, jak szybko możesz pobierać pliki z internetu na wybrane urządzenie. Z punktu widzenia prędkości internetu jest to jeden z najczęściej monitorowanych wskaźników, ponieważ większość ludzi pobiera więcej danych niż wysyła. Prędkość ta wpływa nie tylko na przypadki, gdy bezpośrednio decydujesz się pobrać jakiś plik, ale również na zwykłe przeglądanie internetu, co może obejmować na przykład:

  • Przeglądanie stron internetowych – wyższa prędkość pobierania oznacza szybsze ładowanie stron internetowych.

  • Streaming wideo – wysoka prędkość pobierania jest niezbędna do streamowania wideo w wysokiej rozdzielczości bez opóźnień. Na przykład do streamingu wideo w rozdzielczości HD na Netflixie zaleca się prędkość pobierania 5 Mbit/s, podczas gdy dla treści 4K jest to co najmniej 25 Mbit/s.

  • Słuchanie muzyki – przy wyższej prędkości pobierania możesz oczekiwać szybszego ładowania utworów i niemal zerowych opóźnień między utworami. W tym przypadku duże znaczenie ma wybrana jakość dźwięku, którą można ustawić na większości platform.

  • Pobieranie plików – jeśli chcesz pobrać duży plik, na przykład grę lub aktualizację, wyższa prędkość pobierania skróci czas potrzebny na dokonanie tego pobierania – zamiast kilku godzin, pobieranie zajmie tylko kilkadziesiąt minut, maksymalnie godzinę.

  • Granie w gry online – chociaż gry online zazwyczaj nie wymagają wysokiej prędkości pobierania (ponieważ wiele danych jest w rzeczywistości wysyłanych, a nie pobieranych), stabilne i szybkie połączenie może poprawić doświadczenie użytkownika i zapobiec nieprzyjemnym przerwom.

Uważaj także na mylące reklamy ze strony dostawców. Zdecydowana większość z nich podaje maksymalną prędkość pobierania, której nie każdy użytkownik może osiągnąć. Wszystko zależy od obciążenia sieci, jakości sygnału w danym miejscu, ale także typu i wieku Twojego urządzenia.

Prędkość wysyłania

Prędkość wysyłania określa, jak szybko możesz przesyłać dane ze swojego urządzenia do internetu. Jest to kluczowe w przypadku czynności takich jak przesyłanie filmów na YouTube, udostępnianie dużych plików lub wideorozmowy.

Prędkość wysyłania, często określana jako „upload speed”, określa, jak szybko możesz przesyłać dane ze swojego urządzenia do internetu. W praktyce jest to odwrotność prędkości pobierania, która określa, jak szybko możesz pobierać dane. Prędkość wysyłania również mierzona jest w bitach lub megabitach na sekundę.

Jaka jest zalecana prędkość internetu?

Prędkość połączenia internetowego może się różnić w zależności od konkretnych czynności, które wykonujesz w internecie. Na jakość transmisji wpływają również inne czynniki, więc niemożliwe jest podanie dokładnych wartości. Poniżej w tabeli przyjrzymy się jednak przybliżonej prędkości połączenia, którą będziesz potrzebować do poszczególnych aktywności.

Czynność

Min. prędkość pobierania

Min. prędkość wysyłania

Przeglądanie stron internetowych lub e-maili

1 Mbit/s

---

Streaming muzyki

1 Mbit/s

---

Streaming wideo (jakość SD)

3 Mbit/s

---

Streaming wideo (jakość HD)

5 Mbit/s

---

Streaming wideo (jakość 4K)

25 Mbit/s

---

Gry online

3–6 Mbit/s

1 do 5 Mbit/s

Wideorozmowy (jakość SD)

1 Mbit/s

1 Mbit/s

Wideorozmowy (jakość HD)

2,5 Mbit/s

2,5 Mbit/s

Przesyłanie dużych plików

---

5 Mbit/s

Home office (dostęp do chmury, wideorozmowy itd.)

10 Mbit/s

5 Mbit/s




Różne typy połączeń i ich wpływ na prędkość

Na prędkość połączenia internetowego może mieć również wpływ typ posiadanego połączenia. W Czechach można spotkać się z pięcioma wariantami połączeń, a są to DSL, internet kablowy, światłowody, internet satelitarny lub internet bezprzewodowy 4G/5G.

Technologia

Prędkość pobierania

Prędkość wysyłania

DSL

1 do 100 Mbit/s

1 do 10 Mbit/s

Internet kablowy

10 do 500 Mbit/s

5 do 50 Mbit/s

Światłowody

250 Mbit/s do 1 Gbit/s

250 Mbit/s do 1 Gbit/s

Internet satelitarny

10 do 100 Mbit/s

1 do 3 Mbit/s

Internet bezprzewodowy 4G/5G

5 do 50 Mbit/s

2 do 20 Mbit/s

Jak przetestować prędkość internetu?

Jeśli masz wrażenie, że Twój internet nie jest wystarczająco szybki lub po prostu chcesz wiedzieć, jakie prędkości pobierania i wysyłania osiągasz, możesz przeprowadzić proste pomiar prędkości internetu. U nas możesz to sprawdzić w kilka minut.

Wystarczy, że podasz nazwę swojego dostawcy, rodzaj połączenia, powiat, miejscowość, w której się znajdujesz, oraz swój taryf. Narzędzie w krótkim czasie przygotuje dla Ciebie przegląd prędkości połączenia, zarówno pod względem pobierania, jak i wysyłania. Możesz również wyświetlić szczegółowe informacje, w tym opóźnienia czy szacunkowy czas pobierania lub przesyłania różnej wielkości plików.

Jak zwiększyć prędkość pobierania?

Jeśli już przeprowadziłeś test prędkości internetu i uzyskana prędkość jest dla Ciebie niewystarczająca, nie martw się. Wciąż istnieją sposoby, aby zwiększyć prędkość pobierania. Przede wszystkim upewnij się, że prędkość nie jest ograniczona przez dostawcę, który tymczasowo pracuje nad naprawą sieci.

Jednym z innych sposobów na zwiększenie prędkości pobierania jest zakup bardziej wydajnego routera. Dobrym wyborem są dwuzakresowe routery, które umożliwiają korzystanie nie tylko z pasma 2,4 GHz, ale także z pasma 5 GHz. Jeśli korzystasz z bezprzewodowego internetu, problem może polegać na tym, że router znajduje się zbyt daleko. Często rozwiązaniem jest zakup anteny, która może znacząco zwiększyć siłę sygnału.

Sprawdź także dostępne alternatywy połączenia. Jeśli korzystasz z połączenia DSL lub internetu kablowego, rozważ oferty internetu światłowodowego. Może pomóc również zmiana taryfy. Nawet po jej zmianie zaleca się przeprowadzenie kontrolnego pomiaru prędkości. Niektórzy dostawcy mogą zaoferować drogi taryf, mimo że prędkość nie osiągnie oczekiwanych wartości.

Sztuczna inteligencja pisze wiersze, ale boryka się z matematyką. Dlaczego ChatGPT i inni chatboty nie radzą sobie nawet z podstawowymi obliczeniami? Ujawniamy przyczyny matematycznych potknięć AI, od tokenizacji, która rozbija liczby na niezrozumiałe fragmenty, po statystyczne podejście do nauki, które zawodzi w matematyce.

Meta przedstawiła Orion, najnowocześniejsze okulary AR na świecie. Łączą wygląd zwykłych okularów z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki holograficznemu wyświetlaczowi i zintegrowanej sztucznej inteligencji otwierają nowe możliwości interakcji z cyfrowym światem. Ponadto umożliwiają prowadzenie wideorozmów bez użycia rąk, wyświetlanie wiadomości i kontekstowych informacji w czasie rzeczywistym.

Czy czujesz, że nieustanne przewijanie cię pochłania? Że niczego innego nie zdążysz zrobić, tylko spędzać czas na telefonie? Nie ma się czego wstydzić, ale trzeba coś z tym zrobić. Pokażemy ci, jak na skuteczny detoks cyfrowy, który pomoże ci na nowo odkryć urok świata offline.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie w dużej mierze zależy od rodziców. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik po ochronie dzieci w sieci. Nauczysz się, jak otwarcie z nimi rozmawiać o zagrożeniach, ustalać granice i chronić ich prywatność.

Nowe badanie ujawniło niepokojący fakt, Satelity Starlink od SpaceX, przeznaczone do zapewniania internetu, produkują zakłócające emisje radiowe, które zagrażają obserwacjom kosmosu przez radioteleskopy. Emisje z drugiej generacji Starlinków są aż 30 razy silniejsze niż w przypadku poprzedniej generacji i stanowią poważny problem dla astronomów.

Firma OpenAI przedstawiła nową serię modeli sztucznej inteligencji pod nazwą o1, które obiecują rewolucję w zakresie myślenia złożonego i rozwiązywania problemów. Modele o1 wyróżniają się w dziedzinach takich jak nauka, programowanie i matematyka, gdzie osiągają wyniki porównywalne z doktorantami. OpenAI skupiła się także na bezpieczeństwie i opracowała nowe podejście do treningu, które zapobiega nadużyciom AI.