Metodyka pomiaru połączenia

Wynikające liczby pomiaru prędkości są oczywiście najważniejszymi danymi. Dlaczego więc nie spojrzeć, jak dokładnie test działa i przebiega? Zasadniczo istnieją 2 główne sposoby mierzenia prędkości. Albo w teście koncentrujemy się na kilku serwerach w różnych lokalizacjach jednocześnie, albo zamiast tego wybieramy tylko jeden serwer. Oba testy mają wysoką wartość informacyjną, ale działają na innej zasadzie.

Razem te testy tworzą bardzo dokładny obraz, jak szybkie (lub wolne) jest twoje połączenie internetowe. Jeśli chcesz, aby wyniki testów rzeczywiście odpowiadały rzeczywistym danym o prędkości twojego połączenia, to w czasie pomiaru nie uruchamiaj żadnych aplikacji i nie podłączaj do sieci żadnych innych urządzeń poza tym, na którym mierzysz prędkość internetu. Jak więc przebiega cały proces pomiaru?

Test z wyborem wielu serwerów jednocześnie - na stronie rozpoczęcia testu oznaczone jako „Twój kraj (liczba serwerów)” - dla krajów, w których mamy więcej punktów testowych

  1. Najpierw wykonuje się szybki test opóźnienia (czyli ping) wszystkich serwerów w danym wyborze. Podczas pomiaru opóźnienia sprawdza się, jak szybko dany serwer testowy może przyjąć małą ilość danych z twojego komputera. Im krótsze opóźnienie serwera, tym lepiej.
  2. Serwery, które zdążą odpowiedzieć w ciągu około 1 sekundy po odpowiedzi pierwszego serwera, są wybierane do dalszych testów, inne są odrzucane.
  3. Na końcu testuje się opóźnienie na serwerze, który był w tym zakresie najszybszy. Na tym etapie również mierzy się wartość „jittera”. Jitter wyraża stopień wahania opóźnienia, a co za tym idzie stabilność połączenia.
  4. Kolejnym krokiem jest jednowątkowy test pobierania (downloadu), który przeprowadza się względem serwera o najkrótszym opóźnieniu. Test jednowątkowy oznacza, że pobieranie odbywa się tylko jednym połączonym kanałem.
  5. Następnie przeprowadza się test wielowątkowy pobierania (downloadu). Ten test pobierania przeprowadza się wobec wszystkich nieodrzuconych serwerów, które zdążą otworzyć połączenie w ciągu 1 sekundy. Test wielowątkowy mierzy wielokrotne połączenia z serwerami, maksymalnie do 40 połączeń jednocześnie. Zwykle dostarcza nam lepszego obrazu prędkości pobierania, zwłaszcza tam, gdzie przyłącze jest stosunkowo szybkie.
  6. Po pobieraniu czas na pomiar przesyłania (uploadu). Najpierw testem jednowątkowym wobec serwera o najkrótszym opóźnieniu.
  7. Następnie przeprowadza się test wielowątkowy przesyłania (uploadu). Ten test przesyłania przeprowadza się wobec wszystkich nieodrzuconych serwerów, które zdążą otworzyć połączenie w ciągu 1 sekundy. Test wielowątkowy mierzy wielokrotne połączenie z serwerami, maksymalnie do 40 połączeń jednocześnie.
  8. Test jest zakończony.

Test z wyborem jednego serwera

  1. Najpierw wykonuje się szybki test opóźnienia (ping) względem wybranego serwera. Jeśli wybrany serwer zawiedzie, opóźnienie zostanie przetestowane na wszystkich zapasowych serwerach. Do ostatecznego przetestowania wartości wybrany zostanie ten serwer, który ma najkrótsze opóźnienie.
  2. Na ostatecznie wybranym serwerze przeprowadza się końcowy test opóźnienia i mierzy się jitter (zmienność opóźnienia).
  3. Następnie przeprowadza się jednowątkowy test pobierania (downloadu).
  4. Względem wybranego serwera przeprowadza się test wielowątkowy pobierania (downloadu). Otwiera się maksymalnie 40 połączeń jednocześnie i dotyczą one tylko tych połączeń, które zostaną otwarte w ciągu 1 sekundy.
  5. Przeprowadzony zostaje jednowątkowy test przesyłania (uploadu).
  6. Względem wybranego serwera przeprowadza się test wielowątkowy przesyłania (uploadu). Otwiera się maksymalnie 40 połączeń jednocześnie i dotyczą one tylko tych połączeń, które zostaną otwarte w ciągu 1 sekundy.
  7. Test jest zakończony.

Dlaczego wyniki pomiarów czasami się różnią?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że pomiar prędkości pokazywał różne wartości przy powtórnych testach? Jest za to odpowiedzialnych kilka czynników:

  • Liczba chwilowo podłączonych urządzeń do sieci
  • Obciążenie łącza i agregacja (np. pobieranie większej ilości danych lub odtwarzanie wideo HD w trakcie testu, testowanie w godzinach szczytu na współdzielonym łączu)
  • Właściwości systemu operacyjnego lub przeglądarki
  • Zatłoczenie konkretnego serwera, z którego pobierasz dane
  • Obciążenie twojego komputera lub innego urządzenia końcowego

Cały proces wydaje się skomplikowany? To konieczne, aby uzyskać naprawdę cenne dane, dlatego musimy testować szczegółowo. Ale dla ciebie to nie oznacza żadnych dodatkowych komplikacji. Tutaj prędkość swojego internetu sprawdzisz jednym kliknięciem.