Predkosc.pl Artykuły Co to jest adres IP i jak działa?

Co to jest adres IP i jak działa?

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.

Co to jest adres IP i jak działa?

We współczesnym świecie internetu łatwo jest traktować jego funkcjonowanie jako coś oczywistego. Klikamy na link i w mgnieniu oka otwiera się strona internetowa, wideo lub wiadomość od przyjaciela. Mało kto jednak zastanawia się, co dzieje się w tle. Odpowiedź skrywa między innymi tajemniczy dla niektórych adres IP. Co to jest i jak działa?

Co to jest adres IP?

Adres IP (skrót od Internet Protocol Address) to w zasadzie unikalny numer identyfikacyjny, który jest przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci internetowej. Możesz go sobie wyobrazić jako unikalny adres twojego domu, dzięki któremu listonosz dostarcza list.

W tym przypadku adres IP umożliwia komputerom i serwerom na całym świecie wzajemną komunikację i przesyłanie danych.

Jak wygląda adres IP?

Istnieją dwa główne typy adresów IP, mianowicie IPv4 i IPv6. Starsza i bardziej rozpowszechniona wersja IPv4 składa się z czterech bloków numerycznych oddzielonych kropkami, gdzie każda liczba przyjmuje wartość od 0 do 255. Typowy adres IPv4 wygląda na przykład tak: 192.168.1.100.

Nowy standard IPv6 został wprowadzony ze względu na brak dostępnych adresów IPv4. Adresy IPv6 są dłuższe i bardziej skomplikowane, składają się z ośmiu grup liczb hexadecymalnych oddzielonych dwukropkami (np. 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334).

Jak adres IP działa w praktyce?

Kiedy wpiszesz do przeglądarki adres webowy (np. www.google.com), twój komputer najpierw kontaktuje się z serwerem DNS (Domain Name System), który działa jak swoisty książka telefoniczna internetu. 

Serwer DNS tłumaczy nazwę domenową (google.com) na odpowiadający jej adres IP serwera, na którym znajduje się strona internetowa.

Następnie twój komputer wysyła żądanie na ten adres IP, a serwer odpowiada, przesyłając żądane dane, czyli stronę internetową Google, na adres IP twojego komputera. Cały proces odbywa się w milisekundach, dzięki czemu możesz cieszyć się niezakłóconym surfowaniem po internecie.

Publiczny vs. prywatny adres IP

W świecie IT rozróżnia się publiczne i prywatne adresy IP. Publiczny adres IP jest przydzielany przez twojego dostawcę internetu i jest widoczny dla całego internetu. 

Natomiast prywatny adres IP używany jest w ramach twojej sieci domowej i służy do identyfikacji poszczególnych urządzeń (komputer, telefon, drukarka). Router, który łączy twoją sieć domową z internetem, działa jako pośrednik i tłumaczy komunikację między publicznym i prywatnym adresem IP.

Jak możesz ukryć swój adres IP?

Chociaż adres IP jest niezbędny do funkcjonowania internetu, istnieją sytuacje, w których możesz chcieć chronić swoją tożsamość online i ukryć swój adres IP. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jak to zrobić. 

Jedną z opcji jest użycie VPN (wirtualnej sieci prywatnej). VPN tworzy zaszyfrowane połączenie między twoim urządzeniem a serwerem VPN. Cały twój ruch internetowy przechodzi przez ten serwer, a twój rzeczywisty adres IP jest zastępowany adresem IP serwera VPN. 

Dzięki temu dla stron internetowych i usług, które odwiedzasz, trudniej jest ustalić twoją rzeczywistą lokalizację i tożsamość. Inną opcją jest użycie serwera proxy. Podobnie jak VPN, serwer proxy działa jako pośrednik między twoim urządzeniem a internetem. 

Serwer proxy nie szyfruje jednak twojego ruchu, więc jest mniej bezpieczny niż VPN. Niemniej jednak serwer proxy również może ukryć twój rzeczywisty adres IP i pokazać stronie internetowej adres IP serwera proxy.

Adres IP jest podstawowym elementem funkcjonowania internetu. Dzięki niemu miliardy urządzeń na całym świecie mogą się wzajemnie łączyć i komunikować. Chociaż jest to dość techniczny koncept, zrozumienie podstawowych zasad działania adresu IP może pomóc ci lepiej zrozumieć, jak działa internet i jak możesz chronić swoją prywatność.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

VPN to skrót, który być może już słyszałeś, ale czy wiesz, co dokładnie się pod nim kryje i jak może wpłynąć na twoje działania online? Jasno wyjaśnimy, jak VPN działa, do czego służy i jakie przynosi zalety oraz wady. Dowiesz się, jak VPN chroni twoją prywatność, umożliwia dostęp do zablokowanych treści oraz jakie typy VPN istnieją.

Inne wersje językowe