Predkosc.pl Artykuły PoE – możliwość zasilania kablem sieciowym

PoE – możliwość zasilania kablem sieciowym

Sieciowe kable enthernet zwykle wykorzystuje się do transmisji danych. Jednak standardy IEEE 802.3af i 802.3at ponadto określają funkcje zasilania przez kabel sieciowy. Możesz więc zasilać małe urządzenia sieciowe bez konieczności doprowadzania napięcia osobnym kablem. Sprawdźmy wady i zalety PoE (Power over Ethernet) oraz jego specyfikację.

Motywacją powstania PoE był rozmach telefonii internetowej

Na przełomie tysiąclecia znacznie rozrosła technologia telefonii internetowej, tzw. VoIP. Jedną z wad telefonów IP była potrzeba zasilania ich osobnym kablem podłączonym do źródła energii. Właśnie eliminacja dodatkowego źródła zasilania była motywacją do powstania PoE. Funkcja ta pozwoliła zasilać telefony IP i jednocześnie transmitować dane tylko jednym kablem, co pozwalało na łatwiejsze podłączenie urządzenia oraz oszczędność kabli.

Dwa rodzaje źródeł zasilania dla PoE

Aby zasilanie za pomocą kabla do danych było możliwe, musi być do nicvh wprowadzone napięcie zasilające. Można wykonać to na dwa sposoby, za pomocą switcha wspierającego PoE (najczęściej aktywny) lub podłączając specjalny adapter PoE (nieaktywny).

Przełączniki sieciowe z możliwością PoE

Niektóre switche danych wspierają funkcje aktywnego lub pasywnego PoE. Wsparcie zasilania przez kable danych mogą mieć wszystkie porty. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że źródło przełącznika nie jest przeznaczone do zasilania wszystkich portów jednocześnie. Aby nie doszło do przeciążenia, nie podłączaj do przełącznika danych przez PoE więcej niż połowy urządzeń z całkowitej ilości portów. Na przykład switch z 10 portami ciężko poradzi sobie z zasileniem 5 urządzeń jednocześnie, a czasami nawet mniej. Istnieją jednak przełączniki sieciowe, które mają bezpośrednio wyznaczone porty z wsparciem PoE. Gwarantują one pełną moc zasilania, jednak należy sprawdzać, który port jest wyłącznie do danych a który zasilany.

PoE injectory

Na zasadzie pasywnego PoE, w którym po prostu wymagane napięcie przeniesie się na niewykorzystane przewody, działają tzw. PoE injectory. Dodawane są one do poszczególnych kabli internetowych i służą do zasilania jednego urządzenia. Zastosowanie injectora jest prostym i tanim rozwiązaniem, powoduje jednak szereg wad i ryzyko. Podczas korzystania z PoE injectora może dojść do wyraźnego spadku napięcia na długim kablu. W przypadku niewłaściwego użycia okablowania lub niekompatybilnego urządzenia zachodzi ryzyko nawet zniszczenia samego urządzenia. Jeśli bowiem kabel z ujemnym zasilaniem Pover over Ethernet zostanie podłączony do tradycyjnego oprogramowania, które do obukierunkowej transmisji danych wykorzystuje wszystkie pary przewodów w kablu, może nastąpić zwarcie i przepalenie.

Do jakich urządzeń wykorzystuje się zasilanie PoE

Oprócz wymienionych telefonów IP zasilanie za pomocą funkcji PoE wykorzystuje się głównie w kamerach internetowych. Odpada więc problem z naciąganiem długiego kabla zasilającego do poszczególnych kamer IP, transmisja danych oraz zasilanie jest zapewnione za pomocą kabla ethernet. Zasilanie za pomocą PoE wspierają także niektóre rodzaje punktów dostępu (Wi-Fi Access pointy) w celu wzmocnienia zasięgu sygnału bezprzewodowego.

Jeśli zdecydujesz się na zasilanie któregoś ze swych urządzeń kablem ethernet, wybierz najkorzystniejszy sposób doprowadzenia napięcia. Zastosowanie PoE injectorów jest proste i tanie, istnieje jednak ryzyko, z którym trzeba się liczyć.

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Inne wersje językowe