Predkosc.pl Artykuły PoE – możliwość zasilania kablem sieciowym

PoE – możliwość zasilania kablem sieciowym

Sieciowe kable enthernet zwykle wykorzystuje się do transmisji danych. Jednak standardy IEEE 802.3af i 802.3at ponadto określają funkcje zasilania przez kabel sieciowy. Możesz więc zasilać małe urządzenia sieciowe bez konieczności doprowadzania napięcia osobnym kablem. Sprawdźmy wady i zalety PoE (Power over Ethernet) oraz jego specyfikację.

Motywacją powstania PoE był rozmach telefonii internetowej

Na przełomie tysiąclecia znacznie rozrosła technologia telefonii internetowej, tzw. VoIP. Jedną z wad telefonów IP była potrzeba zasilania ich osobnym kablem podłączonym do źródła energii. Właśnie eliminacja dodatkowego źródła zasilania była motywacją do powstania PoE. Funkcja ta pozwoliła zasilać telefony IP i jednocześnie transmitować dane tylko jednym kablem, co pozwalało na łatwiejsze podłączenie urządzenia oraz oszczędność kabli.

Dwa rodzaje źródeł zasilania dla PoE

Aby zasilanie za pomocą kabla do danych było możliwe, musi być do nicvh wprowadzone napięcie zasilające. Można wykonać to na dwa sposoby, za pomocą switcha wspierającego PoE (najczęściej aktywny) lub podłączając specjalny adapter PoE (nieaktywny).

Przełączniki sieciowe z możliwością PoE

Niektóre switche danych wspierają funkcje aktywnego lub pasywnego PoE. Wsparcie zasilania przez kable danych mogą mieć wszystkie porty. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że źródło przełącznika nie jest przeznaczone do zasilania wszystkich portów jednocześnie. Aby nie doszło do przeciążenia, nie podłączaj do przełącznika danych przez PoE więcej niż połowy urządzeń z całkowitej ilości portów. Na przykład switch z 10 portami ciężko poradzi sobie z zasileniem 5 urządzeń jednocześnie, a czasami nawet mniej. Istnieją jednak przełączniki sieciowe, które mają bezpośrednio wyznaczone porty z wsparciem PoE. Gwarantują one pełną moc zasilania, jednak należy sprawdzać, który port jest wyłącznie do danych a który zasilany.

PoE injectory

Na zasadzie pasywnego PoE, w którym po prostu wymagane napięcie przeniesie się na niewykorzystane przewody, działają tzw. PoE injectory. Dodawane są one do poszczególnych kabli internetowych i służą do zasilania jednego urządzenia. Zastosowanie injectora jest prostym i tanim rozwiązaniem, powoduje jednak szereg wad i ryzyko. Podczas korzystania z PoE injectora może dojść do wyraźnego spadku napięcia na długim kablu. W przypadku niewłaściwego użycia okablowania lub niekompatybilnego urządzenia zachodzi ryzyko nawet zniszczenia samego urządzenia. Jeśli bowiem kabel z ujemnym zasilaniem Pover over Ethernet zostanie podłączony do tradycyjnego oprogramowania, które do obukierunkowej transmisji danych wykorzystuje wszystkie pary przewodów w kablu, może nastąpić zwarcie i przepalenie.

Do jakich urządzeń wykorzystuje się zasilanie PoE

Oprócz wymienionych telefonów IP zasilanie za pomocą funkcji PoE wykorzystuje się głównie w kamerach internetowych. Odpada więc problem z naciąganiem długiego kabla zasilającego do poszczególnych kamer IP, transmisja danych oraz zasilanie jest zapewnione za pomocą kabla ethernet. Zasilanie za pomocą PoE wspierają także niektóre rodzaje punktów dostępu (Wi-Fi Access pointy) w celu wzmocnienia zasięgu sygnału bezprzewodowego.

Jeśli zdecydujesz się na zasilanie któregoś ze swych urządzeń kablem ethernet, wybierz najkorzystniejszy sposób doprowadzenia napięcia. Zastosowanie PoE injectorów jest proste i tanie, istnieje jednak ryzyko, z którym trzeba się liczyć.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.

Inne wersje językowe