Predkosc.pl Artykuły Czym jest ping i jak go zmniejszyć?

Czym jest ping i jak go zmniejszyć?

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Sprawdzenie jakości połączenia

Sktórt ping pochodzi od angielskiego zwrotu Packet InterNet Groper, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sprawdzenie przez internet transmitowanych plików danych“. Służy do realnej kontroli funkcjonalności i prędkości połączenia internetowego pomiędzy dwoma danymi oprogramowaniami sieciowymi w sieci internetowej. Ma duże znaczenie w w celu, aby posiadać bieżące informacje o prędkości i jakości nawiązywanego i wykorzystywanego połączenia internetowego. Jego wartość może być zmienna. Nigdy nie osiągniesz danej wartości. Jednak przy zachowaniu pewnego stopnia tolerancji może posłużyć do sprawdzenia rzeczywistej jakości połączenia. Po przyjęciu reakcji odpowiedni program potrafi określić długość opóźnienia i przedstawić wynik w postaci danych statystycznych.

Jaka wartość pingu jest wystarczająca?

Ping kontrolują przede wszystkim zapaleni gracze gier komputerowych w trybie multiplayer. Podczas wyższego pingu reakcja jest opóźniona, dlatego stanowi to wielką niekorzyść. Aby osiągnąć efekt, optymalny ping dla takich gier wynosi 0 do 50 ms (milisekund).

O nieco gorszy, lecz dla mniej wymagających tytułów gier, jest ping wynoszący 50 do 100 ms

Przy wartości pingu w zakresie 100 do 200 ms nadal będziesz mógł bezproblemowo przeglądać internet, wysyłać oraz odbierać pliki. Do bezproblemowych wideokonferencji oraz gier online to jednak nie będzie wystarczające.

Wartość 200 do 1000 milisekund to wysoki ping, który jest dla graczy koszmarem.

Desperacki ping z reakcją powyżej 1000 milisekund, jest powodem do złości. Nawet za darmo takie połączenie jest nieopłacalne.

W jaki sposób można właściwie zmierzyć ping?

Wiele gier w trybie multiplayer posiada bieżący pomiar pingu przedstawiony w elementach sterowania. W przypadku podejrzanie powolnego pingu zawsze możesz sprawdzić jakość połączenia. Skorzystaj z naszego ping test - test pingu/odezvy. Wystarczy kliknąć na Start ping test a w ciągu chwili dowiesz się jaki jest twój ping.

Jak można znacznie obniżyć ping?

Latencję (czas reakcji lub opóźnienie) sygnału reguluje ponadto twój dostawca połączenia internetowego. Nie porównuj bezpośrednio prędkości downloadu i uploadu do prędkości pingu. Istnieją pewne powiązania, ale nie tędy droga. Jeśli nie chcesz zmieniać dostawcy, lub dopłacać za lepsze połączenie z gwarancją niższego pingu, poświęć uwagę sprawdzeniu hardware.

Czasami bowiem to upgrade jest lepszą ścieżką do poprawy wydajności komputera równocześnie z wyraźnym obniżeniem wartości pingu (głównie w przypadku niskiej pojemności RAM lub niewystarczającej wydajności karty graficznej). Spróbuj szukać problemu w przestarzałym routerze. Skorzystaj z innego i jeśli zobaczysz poprawę, jest to odpowiedni krok. Negatywny wpływ na ping mogą mieć też malware lub wirusy, wykonuj regularną kontrolę komputera.

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Inne wersje językowe