AI chatbot Grok od xAI, wcześniej dostępny tylko dla płacących użytkowników X, otwiera się na szeroką publiczność. Bezpłatna wersja oferuje ograniczoną liczbę zapytań, ale mimo to zapewnia dostęp do potężnych funkcji, takich jak generowanie i rozpoznawanie obrazów. Czy to oznacza nową erę w dostępności sztucznej inteligencji?
Firma X, wcześniej znana jako Twitter, zamierza udostępnić swojego AI chatbota Groka wszystkim użytkownikom sieci społecznościowej. Do tej pory był on dostępny tylko dla płacących użytkowników usług premium. Według niektórych, w ten sposób Elon Musk chce konkurować z innymi AI chatbotami, w tym ChatGPT.
Zgodnie z informacjami od użytkowników i badaczy aplikacji, wydaje się, że bezpłatna wersja Groka jest już testowana w niektórych regionach, w tym w Nowej Zelandii. Nowe lokalizacje powinny stopniowo się pojawiać. Chociaż bezpłatny dostęp do Groka jest świetną wiadomością, wiąże się on z pewnymi ograniczeniami.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, możliwe będzie zadanie 10 pytań modelowi Grok-2, podczas gdy modelowi Grok-2 mini 20 pytań co dwie godziny. Analiza obrazów będzie ograniczona do trzech pytań dziennie. Aby uzyskać dostęp do bezpłatnego Groka, konto musi mieć co najmniej siedem dni i być powiązane z numerem telefonu.
Grok-2, uruchomiony w sierpniu przez xAI, od samego początku szczycił się zdolnością do generowania obrazów dzięki technologii FLUX.1 od Black Forest Labs. Pod koniec ubiegłego miesiąca xAI wzbogaciła model o zdolność do rozumienia obrazów, co otwiera drzwi do fascynujących możliwości.
Udostępniając Groka za darmo, xAI prawdopodobnie stara się rozszerzyć swoją bazę użytkowników i przyspieszyć feedback, który jest potrzebny do dalszego rozwoju. Ponadto Grok może szybko stać się bezpośrednią konkurencją dla innych AI chatbotów, w tym ChatGPT, Claude i Gemini. Czy uda mu się w tym starciu tytanów odnieść sukces, pokaże czas.
Sztuczna inteligencja od dawna nie jest już sci-fi i mamy do wyboru od razu kilku sprytnych pomocników. Dwaj z nich, ChatGPT i nowicjusz DeepSeek, obecnie konkurują o sympatię użytkowników. Czym się różnią? I który z nich jest najlepszy?
Code.org Studio to popularne narzędzie online, które oferuje dzieciom (ale także dorosłym) dostęp do zabawnych i interaktywnych lekcji programowania. Dzięki wizualnym poleceniom blokowym mogą łatwo tworzyć animacje, gry i aplikacje, rozwijać myślenie logiczne i wzmocnić kreatywność.
Kodu Game Lab to innowacyjna platforma do nauki programowania, która umożliwia dzieciom tworzenie własnych gier za pomocą wizualnego kodowania blokowego. Przy tym mogą eksperymentować z projektowaniem gier, rozwijać kreatywność i myślenie logiczne.
Projekt Stargate to ambitna inicjatywa mająca na celu stworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji w USA. Celem jest zainwestowanie 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Projekt, wspierany przez gigantów takich jak OpenAI, SoftBank i Microsoft, obiecuje tysiące miejsc pracy i gospodarczą dominację USA.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.