Predkosc.pl Artykuły Wolny internet: 8 najczęstszych przyczyn i sposoby ich rozwiązania

Wolny internet: 8 najczęstszych przyczyn i sposoby ich rozwiązania

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

Wolny internet: 8 najczęstszych przyczyn i sposoby ich rozwiązania

Masz problemy z wolnym internetem i nie wiesz, co z tym zrobić? Przerywany lub spowolniony internet to problem, z którym od czasu do czasu boryka się prawie każdy, niezależnie od rodzaju połączenia czy dostawcy. Identyfikacja przyczyny bywa często trudna, zwłaszcza dla mniej technicznie biegłych użytkowników.

Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po ośmiu najczęstszych przyczynach wolnego internetu. Przyjrzyjmy się, jak można w prosty sposób przyspieszyć internet i uzyskać stabilniejsze połączenie.

1. Przeciążenie sieci domowej

Większość użytkowników automatycznie obwinia dostawcę za wolny internet, często jednak niesłusznie. Zwłaszcza duże gospodarstwa domowe często borykają się z problemami z powodu przeciążenia własnej sieci. W związku z tym natychmiast dochodzi do spowolnienia połączenia, które potem może nie być wystarczające do bardziej wymagających działań online, takich jak wideorozmowy, oglądanie serwisów streamingowych czy granie w gry.

Jeśli wiesz, że w twojej sieci jest podłączonych więcej urządzeń lub korzysta z niej większa liczba użytkowników, możesz podjąć kilka kroków. Wszystkie dokładnie omówimy poniżej.

Ustawienia QoS do priorytetyzacji działań

Wiele routerów oferuje funkcję Quality of Service (QoS), która umożliwia dostosowanie ustawień wykorzystania danej sieci. W skrócie, użytkownik może sam określić, jakie dane powinny mieć priorytet w sieci. Funkcja jest idealna zwłaszcza dla działań wymagających dużej szerokości pasma, takich jak wideorozmowy, pobieranie aplikacji czy streamowanie gier.

Dla lepszego zrozumienia pokażemy wszystko na prostym przykładzie:

Wyobraź sobie, że przydzieliłeś priorytet wideorozmowom za pomocą tej funkcji. Podczas pracy na komputerze łączysz się z wideorozmową, jednocześnie wyszukując informacje w wyszukiwarce. Sieć przydzieli maksimum danych na wideorozmowę, która powinna przebiegać bez zakłóceń. Natomiast prędkość połączenia z wyszukiwaniem będzie znacznie zmniejszona, co spowoduje spowolnienie ładowania poszczególnych stron internetowych.

Stwórz sieć dla gości

Jeśli odwiedenieci odwiedzają cię goście, prawdopodobnie zaproponujesz im możliwość podłączenia się do twojej sieci. W takim przypadku lepiej jest stworzyć osobną sieć przeznaczoną tylko dla odwiedzających. W ten sposób nie będą mogli wykorzystać całej szerokości pasma ani odwiedzać niebezpiecznych stron. Oprócz możliwego spowolnienia internetu, unikniesz również zagrożeń związanych z malwarem czy innymi ryzykami.

Odłączenie nieaktywnych urządzeń

Może się zdarzyć, że masz podłączone do sieci urządzenia, których już aktywnie nie używasz. Stare laptopy, telefony komórkowe lub tablety mogą od czasu do czasu uruchamiać automatyczne aktualizacje programów i aplikacji, co logicznie zmniejsza prędkość internetu. Dodatkowo sprawdź, czy twój router nie ma ograniczonej liczby podłączonych urządzeń.

Planuj wymagające zadania z wyprzedzeniem

Jeśli mimo wszelkich starań nie udało się przyspieszyć internetu, należy się nieco dostosować do prędkości połączenia. Dobrym rozwiązaniem jest planowanie wymagających zadań z wyprzedzeniem. Jeśli wiesz, że twoje urządzenie potrzebuje aktualizacji lub chcesz pobrać aplikację, zaplanuj je na noc lub na czas, gdy większość domowników jest poza domem.

2. Przeciążenie sieci po stronie dostawcy

Podobnie jak twoja sieć domowa, również sieć twojego dostawcy może być przeciążona. W takim przypadku niestety nic nie zdziałasz i musisz tylko czekać, aż sytuacja zostanie naprawiona. Możesz jednak skontaktować się z dostawcą i poinformować go o stanie twojego połączenia. Przed tym jednak warto przeprowadzić własny pomiar połączenia i porównać wyniki z dostawcą.

Częstym problemem jest zwłaszcza wolny internet kablowy, który jest bardzo wrażliwy na liczbę podłączonych urządzeń w danej okolicy. Zjawisko to można zaobserwować również w przypadku internetu bezprzewodowego, zwłaszcza na gęsto zaludnionych obszarach lub odwrotnie, na odludnych terenach z słabym sygnałem, gdzie nawet kilka podłączonych urządzeń może znacząco zmniejszyć prędkość internetu.

Przerwy można zauważyć głównie w godzinach wieczornych, gdy ludzie wracają z pracy. Jeśli spowolnienie regularnie się powtarza, prawdopodobnie dochodzi do przeciążenia sieci. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest planowanie bardziej wymagających działań na godziny, kiedy sieć nie jest tak bardzo wykorzystywana.

3. Przekroczenie maksymalnego limitu danych

Niektórzy dostawcy mogą określać maksymalny limit danych w swoich taryfach. Najczęściej spotkasz się z tym w przypadku internetu mobilnego lub satelitarnego. Po przekroczeniu limitu może dojść do całkowitego przerwania połączenia lub jego znacznego spowolnienia.

Uważaj na automatyczne odnowienie, które przy dłuższym użytkowaniu może być naprawdę kosztowne. Lepiej sprawdź warunki swojego taryfu i ewentualnie przejrzyj dostępne alternatywy, które będą lepiej odpowiadać twoim potrzebom i będą korzystne także z punktu widzenia ceny.

4. Słaby sygnał Wi-Fi

Niektóre gospodarstwa domowe borykają się ze słabym sygnałem Wi-Fi, spowodowanym niedostatecznym pokryciem sygnału na danym obszarze, wielkością powierzchni mieszkalnej lub przeszkodami postawionymi między routerem a docelowym urządzeniem. Jeśli nie mieszkasz w dwóch pomieszczeniach, na pewno będzie cię dręczyć wolny internet przez Wi-Fi w innych częściach domu, zwłaszcza na piętrze lub w ogrodzie.

Na szczęście istnieje już szeroka gama rozwiązań technicznych, z którymi łatwo zwiększysz zasięg sygnału Wi-Fi o kilka dziesiąt metrów. Możesz wybrać np.:

 • Extender – przechwytuje istniejący sygnał Wi-Fi z twojego routera i ponownie go transmituje, rozszerzając zasięg sygnału. Ponieważ ten proces jest dość wymagający, dochodzi w jego trakcie do zmniejszenia prędkości połączenia.
 • System Mesh Wi-Fi – składa się z routera i modułów satelitarnych lub węzłów umieszczonych w całym domu. Wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą, tworząc sieć na wyznaczonym obszarze. Idealne są zwłaszcza dla dużych domów z wieloma piętrami.
 • Wydajniejszy router – jeśli posiadasz router od dłuższego czasu, możliwe, że to on powoduje wolny internet przez Wi-Fi. Standardem są już routery obsługujące Wi-Fi 6, które mogą znacznie wpłynąć na prędkość połączenia.
 • Adaptery Powerline – wykorzystują istniejącą sieć elektryczną w twoim domu do transmisji danych. Jeden adapter podłącza się do routera, a drugi wtyka się do gniazda w obszarze, gdzie potrzebujesz rozszerzyć zasięg. Niektóre adaptery mają również wbudowany extender Wi-Fi.

Problem może również tkwić w złym umieszczeniu routera, co jest szczególnie ważne w przypadku internetu bezprzewodowego. W takim przypadku możesz skorzystać z dodatkowych anten, które pomogą zwiększyć jakość odbieranego sygnału. Ich instalacja może być trochę trudniejsza, ponieważ należy je zamocować albo wysoko na fasadzie domu, albo bezpośrednio na dachu (w niektórych przypadkach wystarczy nawet zamocowanie na strychu).

5. Wysoka latencja

W tym przypadku niewiele można pocieszyć mniej technicznie biegłych użytkowników, którzy gubią się już w samych rodzajach połączeń i podobnych technikaliach. Poza nimi, w prędkości połączenia internetowego ważną rolę odgrywa również latencja.

W skrócie przedstawia ona czas potrzebny na przesłanie danych z twojego urządzenia na odpowiedni serwer. Jeśli chcesz, aby twoje połączenie było szybkie i płynne, potrzebna jest między innymi niska latencja.

Wysoka latencja prowadzi natomiast do spowolnienia prędkości połączenia, przerywania lub zacinania, które szczególnie utrudniają ci granie w gry lub wideorozmowy. Na całkowitą latencję wpływa kilka czynników, które jednak można zmienić tylko w niektórych przypadkach.

Oto niektóre z nich: rodzaj połączenia, odległość między docelowym urządzeniem a serwerem, jakość urządzeń czy przeciążenie sieci. Z punktu widzenia rodzaju połączenia, najgorzej wypada internet satelitarny, który zazwyczaj ma wysoką latencję. Z kolei najniższą latencję oferuje internet światłowodowy, który jest jednak dostępny jedynie w obszarach miejskich.

Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać trudne, latencję można uznać za problem trudny do rozwiązania w kilka minut. Jak już wspomnieliśmy, wpływa na nią wiele czynników, które trudniej jest jednoznacznie zidentyfikować. Jeśli mimo to nie chcesz się poddać, możesz spróbować poniższych kroków:

 • spróbuj zrestartować swój router
 • optymalizuj ustawienia QoS
 • zmniejsz liczbę podłączonych urządzeń
 • zamiast bezprzewodowego połączenia wybierz kabel
 • wypróbuj inny rodzaj połączenia internetowego (satelitarne, bezprzewodowe, kablowe, DSL lub światłowodowe).

6. Wolne lub przestarzałe urządzenie

Problem nie musi leżeć po stronie połączenia internetowego. W wielu przypadkach za wolne ładowanie może odpowiadać przestarzałe urządzenie. I nie chodzi tylko o rzeczywisty wiek twojego laptopa czy telefonu, ale również o aktualność oprogramowania.

Jeśli niedawno kupiłeś urządzenie, sprawdź, czy dostępne są dla niego aktualizacje. Spowolnienie może wystąpić również z powodu przeciążenia urządzenia przez konieczność realizacji wielu zadań jednocześnie. Spróbuj więc najpierw wyłączyć lub zrestartować urządzenie. Uważaj zwłaszcza na otwieranie wielu aplikacji czy stron jednocześnie.

W przypadku przeglądarek możesz spróbować wyczyścić pliki cookie lub całą historię wyszukiwania. Ostatnim krokiem, upewnij się, że twoje urządzenie nie zostało zainfekowane wirusem lub malwarem. Dla pewności uruchom skanowanie antywirusowe i w razie znalezienia jakichkolwiek zainfekowanych plików natychmiast je usuń.

7. Zbyt wolny plan taryfowy

Jednym z częstych problemów jest wybór niewłaściwego planu taryfowego. Dostawcy zazwyczaj oferują kilka wariantów planów różniących się głównie prędkością połączenia. Przed podjęciem decyzji o zmianie planu, sprawdź rzeczywistą prędkość połączenia. Możesz to łatwo zmierzyć za pomocą naszego narzędzia online, które zmierzy prędkość w ciągu kilku minut.

Jeśli prędkość odpowiada wybranemu przez Ciebie planowi, istnieje duża szansa, że będzie dostępna szybsza opcja. W przeciwnym razie może się okazać, że znajdujesz się w obszarze z niewystarczającym pokryciem sygnału. W takim przypadku wolny internet będzie uciążliwy, zwłaszcza jeśli w domu korzysta się z wielu urządzeń jednocześnie.

W przypadku gospodarstw domowych, gdzie jednocześnie kilka osób strumieniuje na przykład filmy w jakości HD, będziesz potrzebować połączenia o prędkości co najmniej 15 do 30 Mbit/s. W dużych gospodarstwach domowych z pasjonatami gier online lub osobami korzystającymi z internetu 24/7 będzie potrzebny większy kaliber, czyli około 100 Mbit/s.

8. Niewłaściwy typ połączenia internetowego

Z popularnymi typami połączeń internetowych spotykają się mieszkańcy miast i ich okolic, którzy mogą wybierać spośród szerokiej gamy ofert, zarówno pod względem typów połączeń, jak i dostawców.

Gorzej mają mieszkańcy wsi lub odległych lokalizacji, gdzie dostępne są zazwyczaj mniej wydajne formy połączeń. Najczęściej spotyka się połączenia DSL, internet satelitarny lub bezprzewodowy. Na szczęście, większość dostawców stara się poprawiać swoje usługi i rozszerzać zasięg oraz jakość sieci.

Dla lepszego obrazu, w poniższej tabeli przyjrzymy się, co oferują poszczególne typy połączeń.

Typ połączenia

Zalety

Wady

Średnia prędkość

Dostępność

DSL

 • Wysoka stabilność
 • Dostępność prawie wszędzie
 • Tańsza
 • Niższa prędkość pobierania i wysyłania
 • Prędkość może spadać wraz z odległością

1 do 100 Mbit/s

Miasta, obszary podmiejskie i odległe miejsca

Kabel

 • Wyższa prędkość niż DSL
 • Stabilna
 • Droższa
 • Gorsza jakość sygnału przy dużym obciążeniu

5 do 500 Mbit/s

Głównie tereny miejskie i podmiejskie

Internet optyczny

 • Ekstremalnie wysokie prędkości
 • Taka sama prędkość pobierania i wysyłania
 • Wysoka stabilność
 • Niedostępny wszędzie
 • Zazwyczaj droższe plany taryfowe

250 do 1,000 Mbit/s

Głównie duże miasta i ich okolice

Internet satelitarny

 • Wysoka dostępność
 • Wyższa latencja
 • Niższa prędkość
 • Łatwość wpływu pogody

3 do 100 Mbit/s

Głównie obszary wiejskie i odległe

Internet bezprzewodowy (LTE, 4G)

 • Przenośny
 • Wysoka dostępność
 • Łatwa instalacja
 • Korzystne plany taryfowe
 • Mniej stabilny
 • Niższa jakość sygnału podczas złej pogody

2 do 50 Mbit/s

Prawie całe terytorium (niższa jakość sygnału w odległych miejscach)

Internet bezprzewodowy 5G

 • Ekstremalnie wysokie prędkości
 • Niska latencja
 • Przenośny
 • Niedostępny wszędzie
 • Wymaga nowych urządzeń kompatybilnych z 5G

50 do 300 Mbit/s

(na dużej części terytorium prędkość osiąga maksymalnie 100 Mbit/s)

W miastach i niektórych obszarach podmiejskich

Jak można było zauważyć, za wolnym internetem stoi wiele przyczyn. Ich identyfikacja może być trudniejsza, ale przy odrobinie cierpliwości na pewno uda Ci się je odkryć. Jeśli nie jesteś pewien prędkości internetu, możesz skorzystać z naszego narzędzia online do pomiaru prędkości. W ciągu chwili dowiesz się, czy jakość połączenia odpowiada Twojemu planowi taryfowemu, czy też prędkość spada w ciągu dnia.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.