Predkosc.pl Artykuły Jaka jest różnica w routerach Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz?

Jaka jest różnica w routerach Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz?

Jeśli należysz do użytkowników internetu, dla których wymarzonym celem jest szybkie i niezawodne połączenie za pomocą routera, być może rozważasz wybór częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz. Która z nich będzie dla ciebie lepsza i będzie lepiej odpowiadać wszystkim stawianym wymogom?

Nic nie jest czarno-białe

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest tak prosta, jakby mogło się od razu wydawać. Każda częstotliwość ma przecież swoje zalety, jednak ani jedna nie umknie kliku szczegółom, które mogłyby w praktyce nie odpowiadać. Przed wyborem urządzenia zapoznaj się z opcjami i zapoznaj się z cechami dostępnych routerów.

Szybkość, niezawodność i odpowiedni zasięg

Współczesne nowoczesne routery Wi-Fi pracują na dwóch różnych częstotliwościach. Jeśli chodzi o prędkość, lepiej radzi sobie z nią transmisja w paśmie 5 GHz. Podczas wykonywanych testów w optymalnych warunkach jest rzeczywiście o wiele szybszy podczas downloadu (pobieranie danych) i uploadu (wysyłanie). Jednak istnieją wspomniane warunki optymalne, których zdecydowanie nie można osiągnąć zawsze. Połączenie na niewielką odległość bez przeszkód jest w częstotliwości 5 GHz bezproblemowe a pasmo bywa wolniejsze ni w przypadku częstotliwości 2,4 GHz. Może więc dochodzić do niepożądanych zakłóceń. Z kolei niższa częstotliwość (czyli 2,4 GHz) o wiele lepiej pokonuje ewentualne przeszkody, jednak jest znacznie wolniejsza.

Jednym z dostępnych rozwiązań jest opcja podwójnego nadawania sygnału

Wiele nowoczesnych modeli routerów potrafi bez problemu jednocześnie nadawać sygnał na obu wspomnianych częstotliwościach, a więc możemy wybrać preferowaną częstotliwość na urządzeniu odbiorczym manualnie, lub automatycznie ustawi się ta, która aktualnie zapewnia lepsze połączenie. Jeśli zatem zdecydujesz się zbudować własną domową sieć bezprzewodową z wykorzystaniem routera WiFi, rozważ jego umieszczenie w sposób, aby odbiór był jak najłatwiejszy oraz aby sygnał nie był znacznie zakłócony ani zasłaniany. Możesz korzystać z obu częstotliwości jednocześnie oraz podłączyć do konkretnej sieci te urządzenia, dla których jest to bardziej korzystne.

Podsumowanie

  • Transmisja danych w częstotliwości 5 GHz jest znacznie szybsza.
  • W paśmie 2,4 GHz jest większa ilość ruchów i interferencji (włącznie z urządzeniami Bluetooth).
  • Nowoczesne routery często wspierają DFS (automatyczny wybór częstotliwości)
  • Jeśli router posiada usługę TPC (kontrola mocy transferu - Transmitting Power Control), sam odnajdzie najmniej zakłócony sygnał z niskim szumem
  • W routerach 5 GHz funkcja TPC potrafi automatycznie regulować moc nadawanego sygnału, nie zakłóca więc innych sieci w otoczeniu

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Trend, fenomen kulturowy, zabawa i opłacalne zatrudnienie dla coraz większej ilości osób. Nastała era YouTuberów, którzy mają możliwość łatwego założenia kanału, rozpocząć nagrywanie i trafić do setek tysięcy osób. Bez czego YouTuber się nie obejdzie? Bez kreatywnych pomysłów, dawki samozaparcia a w ostatniej kolejności jakościowego połączenia internetowego.

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.