Predkosc.pl Artykuły VPN: Czym jest i jak może wpłynąć na połączenie internetowe?

VPN: Czym jest i jak może wpłynąć na połączenie internetowe?

VPN to skrót, który być może już słyszałeś, ale czy wiesz, co dokładnie się pod nim kryje i jak może wpłynąć na twoje działania online? Jasno wyjaśnimy, jak VPN działa, do czego służy i jakie przynosi zalety oraz wady. Dowiesz się, jak VPN chroni twoją prywatność, umożliwia dostęp do zablokowanych treści oraz jakie typy VPN istnieją.

VPN: Czym jest i jak może wpłynąć na połączenie internetowe?

Nazwa VPN słyszał niemal każdy, kto od dłuższego czasu porusza się po internecie. Tylko nieliczni jednak wiedzą, jak dokładnie działa i do czego służy. Większość ludzi uważa VPN za sposób na usunięcie swojego śladu w internecie, inni za bilet do treści zagranicznych, które nie są dostępne w naszym kraju.

Pomimo to ta usługa ma także swoje wady, które mogą naprawdę dotknąć niedoświadczonych użytkowników, takie jak na przykład obniżenie jakości połączenia internetowego. Chcielibyście dowiedzieć się więcej o VPN? Mamy dla was przejrzysty przewodnik po VPN i wskazówki, jak zacząć korzystać z tej usługi.

Co to jest VPN i do czego służy?

Na początku przyjrzyjmy się temu, co kryje się za skrótem VPN. Chodzi o angielską nazwę Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna), która sama w sobie podsumowuje, do czego służy. VPN została stworzona do ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkownika podczas poruszania się po środowisku online. Użytkownik korzystający z usługi może częściowo ukryć swoje ślady internetowe i rzeczywisty adres IP używanego urządzenia.

Zwykły czeski użytkownik może więc kilkoma kliknięciami zmienić swoją lokalizację z Pragi na Paryż. Dlatego właśnie ta funkcja jest szeroko wykorzystywana w krajach z surową cenzurą, ale także do treści, które z różnych powodów są dostępne tylko w wybranych krajach – co jest typowe na przykład dla usług streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime Video.

Uwaga: Adres IP to unikalny numer identyfikacyjny przypisany urządzeniu podłączonemu do internetu. Dzięki niemu urządzenie może komunikować się z siecią internetową.

Jak działa VPN?

Gdy już wiecie, co to jest VPN, możemy zagłębić się w jej funkcje. Sam koncept usługi opiera się na szyfrowaniu danych, które zapewnia użytkownikom prywatność i bezpieczeństwo. Zwykłe usługi VPN działają na prostych zasadach, gdzie użytkownik pobiera aplikację dostawcy na swoje urządzenie, loguje się na swoje konto, wybiera lokalizację adresu IP i się łączy.

Usługa może mieć również formę rozszerzenia przeglądarki, ale można także zakupić router VPN. Po uruchomieniu VPN tworzy wirtualny tunel między urządzeniem a serwerami VPN. Poprzez tunel przesyłane są następnie wszystkie dane, które serwer VPN przetwarza i przesyła do publicznej sieci internetowej. Tym samym procesem przechodzą również dane przesyłane w kierunku twojego urządzenia.

W ten sposób tworzone jest wysoce bezpieczne i anonimowe środowisko, poprzez które można przesyłać wrażliwe dane. Niemniej jednak byłoby nierozsądne wierzyć, że połączenie jest całkowicie anonimowe. W większości przypadków można wyśledzić twoje działania w internecie, nawet przy użyciu najlepszego VPN. Sama lokalizacja danych będzie jednak znacznie trudniejsza, wymaga dużo wysiłku i prawie nigdy nie będzie kompletna.

Podsumujmy, do czego można używać VPN:

 • Szyfrowanie danych – VPN szyfruje wszystkie dane wysyłane z urządzenia, dzięki czemu tylko ty masz do nich dostęp.
 • Maskowanie adresu IP i tożsamości użytkownika – Zwykle do połączenia z internetem używany byłby twój własny adres IP komputera. Po włączeniu VPN adres IP zostaje przekształcony na adres IP serwera VPN, których dostawcy posiadają tysiące na całym świecie. Nikt więc nie wie, że dane wysyłane przez ciebie pochodzą bezpośrednio od ciebie.
 • Dostęp do cenzurowanych lub zablokowanych treści – Użytkownicy mogą się przyłączyć do różnych serwerów VPN umieszczonych w różnych krajach, co pozwala im na udawanie użytkownika z kraju, w którym dana treść jest dostępna.

Dostępne typy VPN

Zwykle można spotkać się z kilkoma typami VPN, które są przeznaczone do różnych celów i oferują różne poziomy zabezpieczeń. Wszystkie z nich dokładnie omówimy poniżej.

Site-to-site VPN

Site-to-Site VPN, znana również jako Router-to-Router VPN, służy do łączenia dwóch lub więcej geograficznie oddzielonych sieci w jedną rozległą sieć. Zwykle korzystają z niej firmy, korporacje lub różne organizacje, które potrzebują utworzyć bezpieczną i zaszyfrowaną sieć między oddziałami. Do połączenia służą routery VPN lub koncentratory.

Remote Access VPN

Remote Access VPN umożliwia poszczególnym użytkownikom łączenie się z firmową lub inną siecią, skądkolwiek sobie umyślą. Zadaniem VPN w tym przypadku jest stworzenie zaszyfrowanego połączenia między urządzeniem użytkownika a siecią firmową, co umożliwia bezpieczny dostęp do firmowych danych czy aplikacji.

Cloud VPN

Cloud VPN jest przeznaczony do ochrony danych przesyłanych do chmury. Podczas transferu plików użytkownicy nie muszą obawiać się ich utraty, kradzieży lub celowego uszkodzenia. Ten typ VPN jest również wykorzystywany głównie przez firmy, czy też twórców, którzy potrzebują chronić swoje dane przed hakerami lub konkurencją.

Osobista/mobilna VPN

Zwykli użytkownicy spotkają się przede wszystkim z osobistą lub mobilną VPN, która służy do bezpiecznego połączenia z różnych urządzeń. Można jej używać w domowym środowisku, ale także w miejscach publicznych, jeśli chcesz na przykład połączyć się z Wi-Fi na dworcu lub w restauracji. Większość takich VPN działa poprzez aplikacje lub jako rozszerzenie przeglądarki.

Protokóły VPN i ich różnice

VPN można podzielić także według użytych protokołów, które różnią się od siebie poziomem zabezpieczeń, prędkością i stabilnością połączenia, poziomem szyfrowania i niezawodnością. Aktualnie można spotkać się z sześcioma protokołami: konkretne są to:

 • PPTP – Jeden z najstarszych protokołów VPN opracowany przez firmę Microsoft. Znany przede wszystkim ze swojej szybkości i prostoty. W porównaniu z nowszymi alternatywami, uważany jest za mniej bezpieczny.
 • L2TP/IPSec – L2TP to następca poprzedniego protokołu, który często implementowany jest w połączeniu z IPSec w celu zwiększenia bezpieczeństwa. L2TP sam w sobie tworzy tylko tunel, natomiast IPSec zapewnia szyfrowanie i uwierzytelnianie danych.
 • IKEv2/IPSec – Kolejny protokół kombinowany, który wyróżnia się zdolnością dostosowania się do niestabilnego połączenia czy zmiany między wieloma sieciami. Idealnym wyborem jest na przykład dla gospodarstw domowych, które korzystają z extenderów do rozwinięcia Wi-Fi.
 • SSTP – Dostępny głównie w systemie operacyjnym Windows. Jego dużą zaletą jest wysoka ochrona i zdolność do przełamywania zabezpieczeń nawet w usługach, które blokują większość dostawców VPN.
 • OpenVPN – OpenVPN to open-source VPN, która wyróżnia się przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa i elastycznością. Z drugiej strony, wysoki poziom szyfrowania prowadzi do obniżenia prędkości połączenia.
 • WireGuard – Najnowsza wersja protokołu, która zapewnia najszybszy transfer danych i wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszyscy najlepsi dostawcy VPN są już w stanie zaoferować ten protokół swoim użytkownikom.

Wskazówka: Jeżeli chcesz korzystać z VPN na co dzień na wielu urządzeniach, najlepszym rozwiązaniem będzie router VPN. Ma on już wbudowane VPN, które wykorzystują wszystkie podłączone urządzenia.

Kiedy warto skorzystać z VPN?

Po omówieniu, czym jest VPN i do czego służy, możemy przejść do jej praktycznego zastosowania. Ogólnie można powiedzieć, że usługi VPN doceni każdy użytkownik, któremu zależy na jego prywatności i bezpieczeństwie w środowisku online. Najczęściej są one wykorzystywane do:

 • ochrony danych w publicznych sieciach Wi-Fi – publiczne sieci Wi-Fi są uważane przez specjalistów za jedne z najniebezpieczniejszych. Po połączeniu z nimi hakerzy mogą stosunkowo łatwo dostać się do twoich prywatnych danych. Jeśli jednak, na przykład na lotnisku lub w kawiarni, połączysz się przez VPN, wszystkie twoje dane będą szyfrowane i chronione;
 • bezpiecznego zdalnego dostępu – większość firm i organizacji wykorzystuje VPN jako punkt dostępu do swojej sieci centralnej. W ten sposób osiągają bezpieczne połączenie, przy którym mogą kontrolować urządzenia mające dostęp do sieci. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo kradzieży danych;
 • dostępu do zablokowanych treści – możesz napotkać sytuacje, w których niektóre usługi lub treści są zablokowane w Czechach. Jeśli twoja ulubiona usługa streamingowa wydała nowe odcinki serialu tylko w USA, możesz po prostu połączyć się z VPN, które zmieni twój adres IP na kraj docelowy, i zacząć streaming;
 • ochrony danych przed hakerami – za każdym razem, gdy łączysz się z internetem, jesteś narażony na atak hakerów. Dość częste jest również długoterminowe śledzenie, które może skończyć się atakiem mającym na celu uzyskanie twoich danych, na przykład w postaci informacji o kartach płatniczych;
 • blokowania udostępniania danych – podczas przeglądania internetu twój dostawca zbiera wszystkie dane, które następnie może odsprzedać stronom trzecim w celu dokładniejszego targetowania reklam. Można tego uniknąć właśnie dzięki VPN, ponieważ blokuje ona udostępnianie danych nie tylko twojemu dostawcy, ale i komukolwiek innemu;
 • anonimowości podczas przeglądania internetu – VPN może częściowo zapewnić anonimowość w internecie, dzięki czemu nie będziesz tak łatwo do znalezienia. Jeśli obawiasz się, że ktoś mógłby śledzić twoje działania w sieci, VPN będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem;
 • tanich zakupów – już wcześniej udowodniono, że oferta cenowa w niektórych sklepach internetowych różni się w zależności od lokalizacji użytkownika. Przełączając lokalizację adresu IP, możesz w niektórych sklepach online kupować korzystniej;
 • pobierania plików – użytkownicy, którzy pobierają nielegalne treści z internetu, mogą uniknąć ewentualnych konsekwencji właśnie dzięki VPN. Chroni ona również przed potencjalnym złośliwym oprogramowaniem.
Jeszcze przed wyborem dostawcy VPN sprawdź wcześniej jego jakość, nie każdy dostawca oferuje bowiem usługi tej samej jakości, a co za tym idzie, nie każdy jest odpowiedni do wszystkich wymienionych zastosowań. Możesz napotkać również różne subskrypcje, które różnią się nie tylko ceną, ale też dostępnymi funkcjami.

Jak VPN może wpłynąć na twoje połączenie internetowe?

Oprócz zalet nawet najlepsze VPN mają mniejsze minusy. Największym z nich jest możliwy wpływ na twoje połączenie internetowe. Możesz napotkać głównie jego spowolnienie, a także przerwy w połączeniu. Zwykle obowiązuje zasada, że im dalej znajduje się serwer VPN, tym wolniejsza będzie prędkość połączenia.

Problemem może okazać się także jakość twojego połączenia. Jeśli więc często masz do czynienia z bardzo wolnym internetem, połączenie z VPN nie będzie dla ciebie zbyt komfortowe. Do okazjonalnego oglądania seriali czy krótkiego przeglądania internetu powinno jednak wystarczyć.

O prędkości i stabilności połączenia decydują również inne czynniki, w tym jakość dostawcy, używany protokół czy obciążenie wybranego serwera. Zwróć też uwagę na wydajność swojego urządzenia. Zwłaszcza dla starszych notebooków i smartfonów połączenie przez VPN może być zbyt wymagające, co objawia się nie tylko na prędkości połączenia, ale także na reakcji urządzenia.

Chociaż VPN to dość skomplikowana technologia oparta na szyfrowaniu danych, przeciętnym użytkownikom wystarczy fakt, że usługa pomóc im zabezpieczyć ich dane, chronić ich przed atakami hakerów i ukryć ich rzeczywisty adres IP.

Wybór najlepszego VPN powinien być uzależniony od twoich potrzeb i oczekiwań – zwróć w tym zakresie uwagę głównie na rodzaj wybranego protokołu. Efektywność VPN zależy również od jakości twojego połączenia. Jeśli podejrzewasz, że twój internet jest wolny, możesz sprawdzić jego prędkość za pomocą naszego narzędzia online.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.

Inne wersje językowe