SpaceX we współpracy z nowozelandzkim operatorem One NZ uruchomiła pierwszą ogólnokrajową satelitarną sieć do wysyłania wiadomości SMS. Ta przełomowa usługa umożliwia komunikację nawet w miejscach bez tradycyjnego sygnału komórkowego. Aktualnie wspiera tylko cztery modele telefonów, a czas dostarczenia wiadomości może potrwać nawet do 10 minut.
Pierwsza ogólnokrajowa satelitarna sieć do wysyłania wiadomości SMS to rzeczywistość. Firma SpaceX we współpracy z nowozelandzkim operatorem One NZ uruchomiła nową usługę, która umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych nawet z miejsc bez tradycyjnego sygnału komórkowego. Jest to historyczny kamień milowy w dziedzinie komunikacji satelitarnej, który może zapowiadać przyszłość komunikacji satelitarnej.
Usługa ma na razie swoje ograniczenia. Czas dostarczenia wiadomości może się wydłużyć nawet do 10 minut, co przypomina początki komunikacji SMS w latach 90. Według One NZ standardowy czas dostarczenia wynosi około 3 minut, ale w początkowej fazie może być dłuższy. Firma jednak obiecuje stopniowe ulepszanie usługi.
Obecnie satelitarny messaging mogą wypróbować jedynie właściciele czterech modeli telefonów, a mianowicie Samsung Galaxy Z Flip 6, Z Fold 6, S24 Ultra oraz OPPO Find X8 Pro. Rozszerzenie wsparcia na inne urządzenia planowane jest na przyszły rok. Dla obecnych klientów One NZ z abonamentami miesięcznymi, usługa dostępna jest za darmo.
Starlink nie zatrzymuje się tylko na Nowej Zelandii. Podobne partnerstwo zawarł już w Kanadzie, Australii, Japonii, Peru, Szwajcarii, Chile oraz USA (we współpracy z T-Mobile). W przyszłości oczekuje się rozszerzenia usług o rozmowy głosowe i transmisję danych, co mogłoby oznaczać definitywny koniec miejsc bez pokrycia mobilnego.
Technologia już udowodniła swoją przydatność podczas huraganów Helene i Milton w październiku 2024 roku, kiedy była testowana we współpracy z T-Mobile. Po uzyskaniu pozwolenia od FCC w listopadzie, przygotowywane są beta testy w USA na początku przyszłego roku.
Czy masz problemy z wolnym połączeniem Wi-Fi w niektórych częściach domu? W artykule pokażemy, jak rozszerzyć sygnał do każdego zakątka. Dowiesz się, jak prawidłowo umieścić router i jak można rozszerzyć połączenie w całym domu.
Chcesz szybszego połączenia i mniej kabli? USB4 i Thunderbolt 4 to przyszłość. Nasz artykuł jasno przedstawia, co potrafią te technologie, czym się różnią i która jest najlepsza dla Ciebie. Czy grasz w gry, czy tworzysz treści, USB4 i Thunderbolt 4 znacznie ułatwią Ci życie.
Botnety stanowią jedną z najniebezpieczniejszych broni cyberprzestępców. To sieci zainfekowanych komputerów, które są potajemnie zdalnie kontrolowane. Twój komputer może stać się częścią tej armii urządzeń „zombie” i być wykorzystywany do ataków DDoS, rozsyłania spamu, kopania kryptowalut lub kradzieży danych. Jak rozpoznać, że jesteś ofiarą, i jak skutecznie się chronić?
Szukasz sposobu, aby Twój inteligentny dom działał bez przerw i problemów? Prawidłowe skonfigurowanie sieci domowej jest kluczowe dla bezbłędnego działania wszystkich podłączonych urządzeń. Nasz artykuł poprowadzi Cię przez wybór odpowiedniego routera, jego strategiczne umiejscowienie oraz optymalne ustawienia dla różnych typów domów.
Przeprowadzimy Cię przez podstawowe pojęcia AI, od uczenia maszynowego po sieci neuronowe i przetwarzanie języka naturalnego. Dowiesz się, jak rozpocząć naukę AI, jakie narzędzia używać i jak nadążać za tym dynamicznie rozwijającym się obszarem.
Ping i FPS to dwa kluczowe elementy decydujące o jakości twojego doświadczenia w grach. Podczas gdy ping odzwierciedla szybkość komunikacji między twoim urządzeniem a serwerem gry, FPS determinuje płynność obrazu w grze. W naszym przewodniku dowiesz się, jak zidentyfikować błędy i jak je łatwo naprawić.