Predkosc.pl Artykuły Różnica pomiędzy tanim a drogim routerem WiFi

Różnica pomiędzy tanim a drogim routerem WiFi

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.

Dlaczego kupujesz router WiFi?

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń elektrycznych, również w przypadku routera ważne jest określenie powodu, dlaczego wybierasz nowy router. Być może jeszcze żadnego nie miałeś, stary router się zepsuł, chcesz przyłączyć większą ilość użytkowników lub osiągnąć lepszy zasięg… powodów może być wiele, więc podczas wybierania powinieneś je uwzględnić. Podczas poszukiwania różnicy pomiędzy tanimi a drogimi urządzeniami będziemy zakładać więc, że należysz do wymagających użytkowników, którzy podczas korzystania z internetu nie chcą być ograniczani możliwościami routera.

Internet sam nie przyspieszy

Jakość i możliwości routera WiFi oczywiście mają wpływ na prędkość połączenia, jednak nie mogą przekroczyć limitów, które określa dostawca usług internetowych. Mówiąc prościej, o tym, z jaką prędkością możesz odbierać i wysyłać dane, decyduje sam operator. Bardziej doświadczonych użytkowników to nie zdziwi, ale niektórych klientów mogłoby to zaskoczyć. Inwestycja setek złotych w router z nadzieją, że będziesz miał szybszy internet opłaci się, jeśli posiadasz wydajną taryfę internetową.

Dwa pasma to podstawa

Pierwszą podstawową różnicą jest wsparcie pasma 2,4 Ghz i 5 Ghz. Droższy router powinien być dualny, czyli wspierać oba pasma jednocześnie. Zaletą jest funkcja DFS (automatyczny wybór częstotliwości) i TPC (kontrola mocy transferu - Transmitting Power Control). Wszelkie różnice pomiędzy pasmami są bardzo dobrze opisane w starszym artykule Jaka jest różnica w routerach Wifi o częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz?

Większość współczesnych urządzeń korzysta ze standardu 802.11a/b/g/n. Dwa pasma oznaczają automatycznie wspieranie standardu 802.11ac. Tradycyjne routery o tym standardzie oferują wspólną prędkość nawet 1,2 Gbps. Te lepsze i jednocześnie droższe zaoferują prędkość nawet do 3 Gbps.

Anteny i beamforming dla lepszego sygnału

Większa cena powinna zapewnić w routerze także lepsze anteny. Właśnie one decydują o tym, jak skutecznie potrafi router sygnał przekazywać. Polecić można zewnętrzne anteny wielokierunkowe z wydajnym wzmacniaczem oraz technologią kształtowania wiązki (tzw. beamforming). Tańsze modele najczęściej posiadają antenę wbudowaną i uniemożliwiają montaż zewnętrznej anteny, którą ewentualnie dokupisz

Nie może braknąć USB

Ze względu na kompatybilność w droższych modelach należy wymagać obecności szybkiego portu USB 3.0. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość podłączenia do routera na przykład drukarki lub dysku zewnętrznego. W drugim przypadku zdobędziesz możliwość na zdalny dostęp do danych na serwerze ze wszystkich urządzeń podłączonych do sieci.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Droższe modele oferują wsparcie nowoczesnych standardów, dwa pasma, zaawansowane funkcje ustawień i kierunku sygnału, wydajne anteny, lepszą kompatybilność i głównie bardziej dopracowane funkcje bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach warto mieć to na uwadze. Podstawą jest WPA2, w roku 2018 routery wyposażono w WPA3. Pod względem szyfrowania jest najlepszym rozwiązaniem AES (Advanced Encryption Standard). Do pozostałych sposobów zabezpieczeń należy blokada rodzicielska, whitelist i blacklist (edycja), możliwość ustawienia sieci dla hostów i WPS (WiFi Protected Setup). Funkcje bezpieczeństwa w lepszych routerach pozwolą ci w łatwy sposób zabezpieczyć sieć WiFi przed nieproszonymi gośćmi.

Na routerze nie opłaca się oszczędzać

Większość gospodarstw domowych korzysta z internetu codziennie. Router pracuje na bieżąco, dlatego warto zainwestować w jego jakość. W przeciwnym przypadku mogą czekać cię różne komplikacje od powolnego połączenia przez niestabilny sygnał aż po przegrzewanie routera i jego samowolne restartowanie. Jeśli chcesz cieszyć się komfortowym i bezproblemowym surfowaniem, najtańsze modele na rynku będą dla ciebie oznaczały stracone pieniądze.

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Inne wersje językowe