Netflix się zacina? YouTube ładuje się całą wieczność? Przyczyną może być niewystarczająca prędkość Twojego internetu. Dowiedz się z nami, jak szybkie połączenie potrzebujesz do płynnego streamingu w standardowej, wysokiej i ultrawysokiej rozdzielczości.
Żyjemy w erze streamingu, kiedy filmy, seriale i video oglądane są online, kiedykolwiek mamy na to ochotę. W związku z tym Netflix, YouTube, Max, Disney+ i inne usługi streamingowe stały się nieodzowną częścią naszego życia. Ale co, jeśli wideo się zacina, jest rozmazane, jego ładowanie trwa wieczność, albo w ogóle się nie uruchamia? Zobaczmy, co za tym stoi.
Prędkość połączenia internetowego podawana jest w megabitach na sekundę (Mbps). Dla streamingu kluczowa jest prędkość pobierania (download speed), która określa, jak szybko dane są pobierane z internetu do Twojego urządzenia – komputera, telefonu, tabletu lub inteligentnego telewizora.
Im wyższa prędkość pobierania, tym lepsza jakość obrazu i płynniejsze odtwarzanie wideo możesz oczekiwać. Również zależy to od typu połączenia, którego używasz. DSL oferuje zazwyczaj prędkości od 5 do 100 Mbps, a połączenie kablowe może osiągnąć od 10 do 1000 Mbps.
Mobilne sieci 4G LTE zazwyczaj oferują 10-50 Mbps, podczas gdy nowe sieci 5G mogą osiągnąć rzeczywiste prędkości od 100 do 1000 Mbps. Połączenia satelitarne oferują prędkości od 12 do 100 Mbps, ale mogą mieć wyższą latencję. Najszybszy jest internet światłowodowy, który zazwyczaj oferuje prędkości od 100 do 1000 Mbps i więcej.
Każda usługa streamingowa ma swoje własne wymagania względem prędkości internetu, które różnią się w zależności od jakości streamowanego wideo – od standardowej rozdzielczości (SD) do ultrawysokiej rozdzielczości (4K).
Zazwyczaj dla standardowej rozdzielczości (SD) wystarczy prędkość 3 Mbps, dla wysokiej rozdzielczości (HD) zalecana jest prędkość co najmniej 5 Mbps, a dla ultrawysokiej rozdzielczości (4K) potrzebna jest prędkość minimum 25 Mbps.
Podane prędkości dotyczą streamingu na jednym urządzeniu. Jeśli dzielisz internet z rodziną lub współlokatorami, którzy lubią oglądać wideo na YouTube, musisz liczyć się z wyższymi wymaganiami na prędkość połączenia.
Jeśli więc planujesz rodzinny wieczór filmowy w rozdzielczości 4K, a jednocześnie Twoje dziecko będzie oglądać bajki na tablecie, będziesz potrzebować prędkości przynajmniej 50 Mbps.
Oprócz prędkości pobierania, dla streamingu ważna jest również latencja, która podawana jest w milisekundach (ms). W skrócie, jest to opóźnienie między wysłaniem żądania z Twojego urządzenia a jego dostarczeniem na serwer.
Wysoka latencja objawia się zacinaniem wideo, opóźnionym dźwiękiem, wolniejszą odpowiedzią stron internetowych i ogólnie pogorszonym doświadczeniem oglądania oraz gry. Dla płynnego streamingu, a także gry online, idealna latencja to mniej niż 50 ms.
Jeśli masz do czynienia z wolnym internetem i streaming jest dla Ciebie raczej męką niż relaksem, nie trać nadziei.
Istnieje kilka wskazówek, jak tymczasowo poprawić sytuację:
Jak widać, zapewnienie płynnego oglądania ulubionego filmu nie jest skomplikowane. Jeśli nie wiesz, jaką prędkość pobierania lub latencję posiada Twoje połączenie, wypróbuj nasz narzędzie online do pomiaru prędkości internetu. W kilka chwil dowiesz się, jak jest u Ciebie i czy streaming jest w ogóle możliwy.
Kodu Game Lab to innowacyjna platforma do nauki programowania, która umożliwia dzieciom tworzenie własnych gier za pomocą wizualnego kodowania blokowego. Przy tym mogą eksperymentować z projektowaniem gier, rozwijać kreatywność i myślenie logiczne.
Projekt Stargate to ambitna inicjatywa mająca na celu stworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji w USA. Celem jest zainwestowanie 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Projekt, wspierany przez gigantów takich jak OpenAI, SoftBank i Microsoft, obiecuje tysiące miejsc pracy i gospodarczą dominację USA.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.
Minecraft: Education Edition łączy popularny świat gry z nauką. Dzieci mogą odkrywać programowanie, współpracować przy rozwiązywaniu problemów i uczyć się nowych umiejętności w znanym środowisku pełnym kreatywności. Jak to działa i nadaje się także dla mniejszych dzieci?
Alice to platforma edukacyjna, która umożliwia dzieciom i studentom zgłębianie świata programowania poprzez tworzenie animacji 3D, interaktywnych opowieści i prostych gier. Nadaje się zarówno dla uczniów, jak i studentów na studiach wyższych. Co oferuje i jak działa?