Predkosc.pl Artykuły Nie działa ci internet? Przynosimy porady, jak rozwiązać problemy z połączeniem

Nie działa ci internet? Przynosimy porady, jak rozwiązać problemy z połączeniem

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Nie działa ci internet? Przynosimy porady, jak rozwiązać problemy z połączeniem

W dzisiejszych czasach internet jest nieodłączną częścią naszego życia. Niektórzy używają go tylko dla rozrywki lub do zarządzania inteligentnym domem, podczas gdy inni do pracy zdalnej. Dla każdego z nas jednak ważne jest szybkie i stabilne połączenie.

Kiedy zatem internet nie działa lub jest powolny, może to być dla nas prawdziwa katastrofa. Jeśli dodatkowo jesteś kompletnym laikiem, znalezienie przyczyny problemu będzie dla ciebie trudne. Czasem problem może leżeć po twojej stronie, a raczej po stronie routera. Lista możliwości jest naprawdę długa, więc przyjrzymy się niektórym z nich szczegółowo.

Sprawdź cały sprzęt

Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć przy awarii lub spowolnieniu połączenia, jest sprawdzenie całego sprzętu. Za wszystkimi problemami może stać drobnostka, taka jak poluzowany lub odłączony kabel. Może do tego dojść, na przykład gdy ktoś poruszy modemem podczas wycierania kurzu lub przeniesie go w inne miejsce.

W przypadku połączenia bezprzewodowego upewnij się, że połączenie Wi-Fi na danym urządzeniu jest włączone. Natomiast w przypadku połączenia przewodowego sprawdź cały kabel ethernetowy – jeśli został uszkodzony, konieczna będzie jego wymiana. Jeśli w domu masz nowy kabel, możesz spróbować go wymienić, nawet jeśli na starym nie widzisz żadnych widocznych uszkodzeń.

Problem może leżeć także w ustawieniach przeglądarki. Problem łatwo rozpoznasz, testując jej działanie w oknie incognito. Jeśli strona wczytuje się pomyślnie, możliwe, że przeglądarka lub wybrane strony nie działają z powodu uruchomionego rozszerzenia. W takiej sytuacji należy stopniowo wyłączać poszczególne rozszerzenia i sprawdzać, które z nich uniemożliwia wczytywanie stron.

Spróbuj zresetować router

Większość ludzi rozwiązuje małe awarie lub nagłe spowolnienia internetu, resetując router. Problemy często występują po wyłączeniu routera na dłuższy czas. Może mu jednak również szkodzić ciągłe włączanie, gdy nie ma wystarczająco dużo czasu na odnowienie.

Możesz więc od razu zresetować router lub na chwilę odłączyć go od sieci elektrycznej, a po kilku minutach ponownie go podłączyć i dopiero wtedy zresetować – do tego zazwyczaj służy mały przycisk, który można nacisnąć ręcznie lub za pomocą szpilki. Jeśli router wymaga częstego resetowania, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zainwestować w nowy, lub przynajmniej zanieść go do serwisu, gdzie technik przeprowadzi przegląd i naprawę.

Sprawdź awarię u dostawcy

Jeśli technicznie wszystko u ciebie działa, awaria może być po stronie dostawcy internetu. Jeśli jesteś połączony z Wi-Fi i sprawdziłeś cały sprzęt na swojej stronie, ale na przykład O2 internet nie działa, istnieje duża szansa, że coś się zepsuło po stronie dostawcy.

Jeśli korzystasz z internetu u mniejszego dostawcy, możesz skontaktować się z jego pomocą techniczną, przeglądać jego stronę lub skorzystać z specjalnych portali sprawdzających stan sieci.

Sprawdź ustawienia antywirusa i ewentualnie go wyłącz

Niespodziewany wpływ na połączenie internetowe ma również oprogramowanie antywirusowe. Każda firma oferuje różne programy, które posiadają różne warunki i protokoły bezpieczeństwa. Niektóre z nich mogą być na tyle rygorystyczne, że całkowicie blokują ci dostęp do internetu.

Powodem zazwyczaj jest to, że na urządzeniu zainstalowane są dwa firewalle, które się wzajemnie wykluczają. Jeśli zatem internet nie działa, spróbuj na chwilę wyłączyć firewall i spróbuj wczytać jakąś bezpieczną stronę. Jeśli strona szybko się wczytuje, konieczne będzie odinstalowanie lub przeprojektowanie firewalla.

Problem z internetem może również powodować wirus lub malware, które spowalniają lub całkowicie blokują połączenie internetowe. Otwórz aplikację antywirusową i uruchom skanowanie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzane pliki lub zagrożenia, usuń je.

Sprawdź zasięg Wi-Fi w domu

Nawet jeśli dostawcy starają się oferować dość wysokiej jakości i stabilne połączenie internetowe, wciąż wiele gospodarstw domowych zmaga się ze słabym zasięgiem sygnału Wi-Fi. Zasięg routera jest ograniczony, przy czym obowiązuje zasada, że im dalej urządzenie jest od routera, tym gorsze jest połączenie internetowe. Na zasięg sygnału wpływają również inne czynniki, takie jak wielkość i rodzaj przeszkód między routerem a urządzeniem.

Możliwym rozwiązaniem jest rozszerzenie sygnału Wi-Fi za pomocą dodatkowych routerów, punktów dostępowych, extenderów lub repeaterów. Dla naprawdę wysokiej jakości i stabilnego zasięgu najlepsza jest Mesh Wi-Fi, która za pomocą małych satelitarnych węzłów w postaci pudełek tworzy sieć bezprzewodową nad wybranym obszarem. Dużą zaletą jest automatyczne przełączanie urządzeń między satelitarnymi węzłami i routerem dla maksymalnej jakości połączenia.

Na jakość połączenia mogą wpływać także zmiana częstotliwości z 2,4 GHz na 5 GHz. Pierwsza opcja jest zwykle oznaczana tylko jako Wi-Fi, druga powinna być oznaczone jako 5G. Również ważne jest miejsce routera – najlepsze są podwyższone miejsca blisko okien, bez przeszkód lub innych urządzeń elektrycznych.

Resetowanie ustawień sieciowych komputera

Problem może dotyczyć nie tylko routera, ale także twojego urządzenia. To łatwo sprawdzisz za pomocą innego urządzenia, którym spróbujesz połączyć się z Wi-Fi. Jeśli połączenie działa na drugim urządzeniu, problem nie leży po stronie routera, ale w twoim urządzeniu.

Spróbuj najpierw zrestartować. Jeśli to nie pomoże, jednym z rozwiązań jest resetowanie ustawień sieciowych komputera. To może nie być proste, ale najczęściej rozwiązuje problemy z połączeniem. W komputerze zostaną usunięte dane o sieci, hasła i ustawienia VPN. Przebieg resetu w systemach Windows i Mac możesz zobaczyć poniżej.

Reset ustawień sieciowych w Windows

  • Kliknij na Ustawienia Windows > Sieć i Internet > Zaawansowane ustawienia sieci.
  • Kliknij na przycisk Resetowanie sieci.
  • Kliknij na Reset aby potwierdzić.
  • Kliknij na Tak aby kolejne potwierdzenie.
  • Zrestartuj komputer i postępuj zgodnie z instrukcjami Windows, aby ustawić nową sieć domową.

Reset ustawień sieciowych w Mac

  • Kliknij na menu Apple > Preferencje systemowe > Sieć.
  • Kliknij na Wi-Fi w rozwijanym menu po lewej stronie ekranu.
  • Kliknij na przycisk minus (-) aby usunąć. Następnie dodaj go ponownie, klikając na przycisk plus (+) i wybierz Wi-Fi w opcjach interfejsu.
  • Kliknij na Zastosuj i zamknij ustawienia sieci.

Sprawdź, czy Wi-Fi nie jest przeciążone

W przypadku podłączenia wielu urządzeń lub tylko jednego o wysokich wymaganiach może dojść do przeciążenia sieci Wi-Fi. Objawia się to zazwyczaj spowolnieniem lub całkowitym zanikiem połączenia. Jeśli posiadasz wiele inteligentnych urządzeń, może być trudno je wszystkie śledzić w sieci.

Najprostszym sposobem jest zalogowanie się do interfejsu routera, gdzie dostępna jest lista urządzeń korzystających z danego Wi-Fi. Wkrótce zobaczysz, jakie urządzenia są podłączone, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy nie przeciążają one sieci. Niektóre routery są dostosowane jedynie do ograniczonej liczby urządzeń.

Problemem może być również sposób, w jaki używasz danego urządzenia, na przykład oglądanie filmów lub pobieranie dużych plików. Uważaj także na obce urządzenia – czyli czy ktoś, kto zna hasło do twojej sieci Wi-Fi, nie wykorzystuje nieuprawnienie twojego internetu.

Połączenie za pomocą kabla ethernetowego

Pewne połączenie reprezentuje jeden z najlepszych i najbardziej stabilnych sposobów połączenia. Jeśli więc połączenie bezprzewodowe nie jest wystarczająco stabilne, możesz podłączyć urządzenie do routera za pomocą kabla ethernetowego. To również pomoże w przypadku, gdy w domu masz urządzenie, które dla swojego działania potrzebuje stabilnego i wysokiej jakości połączenia – zazwyczaj są to inteligentne telewizory lub konsole do gier.

Jeśli nadal masz problemy z połączeniem, najlepiej dowiedzieć się o dalszych dostępnych opcjach. Jeśli mieszkasz w mieście lub jego okolicach, istnieje duża szansa, że będziesz miał dostęp do internetu światłowodowego. Ten obecnie zapewnia najszybszy sposób połączenia, z możliwością osiągnięcia prędkości do 1000 Mbps.

Zwróć się po pomoc do narzędzia diagnostycznego

W naprawie połączenia internetowego pomoże ci również diagnostyka systemowa. Większość dostępnych urządzeń posiada już zainstalowane programy diagnostyczne, które zajmą się wszystkim za ciebie. W Windows diagnostyka jest dostępna bezpośrednio w ustawieniach. W Mac możesz skorzystać z dwóch narzędzi diagnostycznych, Apple Diagnostics i Apple Hardware Test.

Aktualizacja oprogramowania i sterowników

Problemy z połączeniem mogą być spowodowane również przez przestarzałe oprogramowanie lub sterowniki. Dlatego najlepiej jest zaktualizować urządzenie do najnowszej wersji. Zwróć szczególną uwagę na aktualizacje systemu operacyjnego, który może wpływać nie tylko na problemy z wolnym połączeniem.

Do pobrania aktualizacji będziesz oczywiście potrzebował internetu. Możesz udać się np. do sąsiada i poprosić, czy możesz skorzystać z jego sieci. Możliwym rozwiązaniem jest także skorzystanie z telefonu komórkowego z danymi jako hotspot.

Sprawdź siłę sygnału twojego modemu

Jednym z ostatnich sposobów, jak możesz upewnić się, że problem nie leży po twojej stronie, jest sprawdzenie siły sygnału. Tylko w ten sposób możesz zaplanować dalsze kroki, które pozwolą ci zwiększyć siłę sygnału. Do pomiarów możesz wykorzystać programy online, przy czym należy uważać na ich bezpieczeństwo.

Znacznie lepiej korzystać ze sprawdzonych programów, najlepiej bezpośrednio od dostawców internetu. Dostępne są również różne aplikacje, lub możesz zwrócić się do swojego dostawcy i poprosić go, aby sprawdził siłę sygnału na twoim adresie.

Zresetuj router do ustawień fabrycznych

Kiedy już wypróbowałeś wszystkie możliwości i nie wiesz, co dalej, odpowiednim rozwiązaniem może być radykalny krok polegający na zresetowaniu routera do ustawień fabrycznych. Krótko mówiąc, router wróci do stanu, jakbyś go właśnie rozpakował. Jeśli nie wykonywałeś żadnych zaawansowanych ustawień, nie powinno to stanowić dla ciebie problemu. Zazwyczaj będziesz musiał tylko wprowadzić oryginalne hasło, dla zwiększenia bezpieczeństwa je zmienić, podłączyć wszystkie urządzenia i ewentualnie ustawić automatyczne połączenie.

Bez względu na to, jakiego masz dostawcę, typ połączenia czy model routera, problemy z połączeniem prawdopodobnie cię nie ominą. Kluczem do ich pomyślnego rozwiązania jest stopniowe poszukiwanie możliwych przyczyn.

Ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość. Jeśli żaden z wspomnianych wskazówek nie pomoże, nie wahaj się skontaktować z pomocą techniczną twojego dostawcy. Skorzystaj z jej usług także w przypadku, gdy boisz się wykonać któryś z kroków lub nie rozumiesz połączeń internetowych.

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.