Predkosc.pl Artykuły Kompleksowy przewodnik po świecie serwerów: od serverhousingu po serwery wirtualne

Kompleksowy przewodnik po świecie serwerów: od serverhousingu po serwery wirtualne

Gubicie się w świecie IT? Z naszym przewodnikiem dowiecie się wszystkiego o serverhousingu, serwerhostingu i serwerach wirtualnych. Wyjaśnimy, jak działają, jakie są ich zalety i wady oraz jaka opcja jest dla Was najodpowiedniejsza.

Kompleksowy przewodnik po świecie serwerów: od serverhousingu po serwery wirtualne

Żyjemy w erze cyfrowej, kiedy to bez połączenia z internetem praktycznie nie można się obejść. Jak być może wiecie, cała sieć internetowa jest oparta na danych, które trzeba gdzieś przechowywać i sortować. Właśnie do tego celu służą serwery, które powszechnie wykorzystują nie tylko specjaliści IT czy dostawcy internetu, ale także przedsiębiorcy.

Rozważacie założenie własnych serwerów? W związku z tym możecie skorzystać z różnych rozwiązań, czy to serverhousingu czy choćby serwerów wirtualnych. Jakie rozwiązanie wybrać i co mogą zaoferować poszczególne opcje?

Co to jest serverhosting i serverhousing?

Zanim przejdziemy do koncepcji serverhousingu, powinniśmy wyjaśnić, czym jest sam serwer. W skrócie jest to podstawowy element internetu, który generalnie ma postać wydajnego komputera. Jego zadaniem jest zarządzenie sieciami, bazami danych i aplikacjami, przy czym jest w stanie przetwarzać ogromne ilości danych.

Serwery można podzielić zarówno na hardware, czyli fizyczne urządzenia takie jak wspomniany komputer, jak i software, który jest przechowywany na danym komputerze i przeznaczony do określonego celu. W związku z tym można spotkać się z różnymi typami serwerów, w tym:

  • serwery webowe – służą do obsługi przeglądarek,
  • serwery domenowe – służą do obsługi baz danych domen,
  • serwery proxy – służą do udostępniania sieci użytkownikowi (działają jako pośrednik między użytkownikiem a stroną internetową).

Może być ekstremalnie kosztowne zarządzanie i przechowywanie serwerów, dlatego ostatnie lata sprzyjały wzrostowi dużych centrów danych, w których przechowywane są serwery z ogromną ilością danych. Są one wyposażone również w niezbędną infrastrukturę, w tym systemy zabezpieczeń, odpowiednie chłodzenie czy systemy do tworzenia kopii zapasowych danych.

Dzięki temu dostawcy centrów danych potrafią zapewnić bezpieczne i efektywne przechowywanie serwerów, a tym samym danych na nich przechowywanych. Dużą uwagę przywiązują zwłaszcza do zabezpieczenia przeciwpożarowego, ochrony przed cyberatakami oraz zapewnienia stabilnego połączenia i zasilania.

Jednym z głównych celów centrów danych jest tak zwany serverhousing. Dzięki niemu przedsiębiorstwa, ale również osoby prywatne mogą wynająć hardware umieszczony w centrum danych, dzięki czemu mają nad nim pełną kontrolę. Użytkownik wtedy ponosi pełną odpowiedzialność za serwer i często jest również odpowiedzialny za jego zarządzanie. Z drugiej strony nie musi inwestować wysokich kwot w samo przechowywanie i zabezpieczanie serwera.

Inną opcją jest serverhosting, dzięki któremu użytkownik może wynająć cały serwer lub tylko jego część. Jego umieszczenie i zarządzanie leży po stronie operatora centrum danych. Użytkownikowi odpadają więc wysokie koszty zakupu i zarządzania własnymi urządzeniami i infrastrukturą, które szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców są nie do utrzymania.

Jakie zalety i wady oferuje serverhosting?

Nie każdy przedsiębiorca posiada wystarczające środki, aby móc zakupić własne rozwiązanie serwerowe i związaną z nim infrastrukturę. Dlatego też duża część z nich decyduje się na serverhousing czy serverhosting, które oferują wiele zalet, takie jak:

  • zabezpieczenia i stabilne połączenie – dostawcy oferują wysoki poziom zabezpieczeń, jak również stabilne połączenie i zasilanie serwerów. Przedsiębiorcy nie muszą więc poświęcać czasu ani energii na wyposażenie własnego rozwiązania serwerowego;
  • optymalizowane środowisko – umieszczenie i zarządzanie serwerami wymaga optymalizowanego środowiska, które zapewni serwerom warunki do bezpiecznego działania. Ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie przed uszkodzeniami fizycznymi, ale także odpowiednie chłodzenie;
  • większa elastyczność – serverhousing, ale przede wszystkim serverhosting oferują przedsiębiorcom większą elastyczność, która pozwala na łatwą modyfikację własnej infrastruktury, bez konieczności inwestowania gigantycznych sum w zakup niezbędnego sprzętu;
  • wsparcie użytkowników – większość dostawców serverhousingu i serverhostingu oferuje wsparcie techniczne 24/7. Z kolei przy zarządzaniu własnymi serwerami przedsiębiorcy muszą zatrudnić przeszkolonego pracownika lub ponownie polegać na zewnętrznej firmie.

Jednakże, jak każda usługa, także serverhousing ma swoje wady. Jednym z często wspominanych minusów jest zależność przedsiębiorstwa od dostawcy serwerów. Infrastruktura firmy nie jest więc całkowicie zamknięta, co w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Ogólnie serverhosting poleca się przede wszystkim dla startupów i małych oraz średnich firm. Z kolei serverhousing mogą wykorzystywać również większe firmy, które w ten sposób mają pełną kontrolę nad serwerem i jego zarządzaniem.

Serwery dedykowane – co oferują i dla kogo są dedykowane?

Serwer dedykowany należy do jednych z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie serverhostingu. Jego główną zaletą jest wysoka elastyczność, wydajność i większa kontrola nad serwerem. W przeciwieństwie do innych alternatyw, takich jak hosting współdzielony czy wirtualne serwery prywatne (VPS), provides użytkownikowi dostęp do hardware serwera. Dzięki temu ma on pewność, że miejsce nie jest współdzielone z innymi klientami.

Użytkownicy mają ponadto dostęp do pełnej personalizacji serwera, gdzie mogą wybrać własny system operacyjny, zainstalować specyficzne oprogramowanie czy zaprojektować specjalną konfigurację serwera. Oprócz tego serwer dedykowany oferuje wysoką wydajność, dzięki czemu jest w stanie przetworzyć ogromną ilość danych – nadaje się na przykład do pracy z bazami danych czy w branży e-commerce.

W związku z tym dużo uwagi poświęca się również bezpieczeństwu, w którym ogólnie serwery dedykowane przewyższają inne alternatywy. Dlatego są odpowiednie również do pracy z bardzo wrażliwymi danymi, które stanowią krytyczną część infrastruktury danej firmy czy organizacji. Ogólnie serwery dedykowane są dostępne głównie dla wymagających użytkowników, którzy jednak muszą za usługę zapłacić wysoką cenę.

Serwery wirtualne – czym się różnią i dla kogo są najlepsze?

Serwery wirtualne, znane także jako wirtualne serwery prywatne (VPS), oferują częściową kontrolę nad serwerem, większą elastyczność i przystępność cenową. To właśnie ta ostatnia cecha jest korzystna przede wszystkim dla małych przedsiębiorców i firm. Sama usługa działa na zasadzie dzielenia fizycznego serwera przechowywanego w centrum danych między wieloma użytkownikami, co logicznie prowadzi do obniżenia kosztów.

Łatwo można więc stworzyć kilka izolowanych wirtualnych środowisk, które działają całkowicie niezależnie od siebie i mają własny system operacyjny. Użytkownicy nie posiadają serwera w postaci fizycznej, ale jedynie wydzielone wirtualne środowisko, które jednak mogą dostosować do swoich potrzeb.

Związane jest to także z ich łatwą skalowalnością, kiedy to można znacznie łatwiej dostosować rozmiar magazynu czy moc obliczeniową. W porównaniu do klasycznego hostingu współdzielonego serwer wirtualny oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ jest oddzielony od innych serwerów przechowywanych w danym urządzeniu. Z drugiej strony jego wydajność jest znacznie niższa niż w przypadku serwerów dedykowanych.

W związku z tym VPS nadaje się tylko do mniej wymagających projektów, które nie wymagają przetwarzania dużych ilości danych. Ogólnie stanowi odpowiednie rozwiązanie dla małych firm, twórców stron internetowych, blogerów czy specjalistów IT. Nie muszą oni więc inwestować w fizyczne serwery dedykowane, ale nie muszą też obawiać się niższego poziomu zabezpieczeń ani znacznych utrudnień w kontroli nad serwerem.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie serwerowe?

Wybór odpowiedniego rozwiązania serwerowego powinien głównie zależeć od dostępnego budżetu i potrzeb danego modelu biznesowego. Sam wybór rozwiązania jest całkowicie indywidualny i w niektórych przypadkach niestety nie uda się uniknąć nawet niewielkich kompromisów. Jak postępować?

1. Określcie, czego oczekujecie od serwera

Najpierw ważne jest określenie, czego oczekujecie od serwera. Jeśli potrzebujecie jedynie elastycznego magazynu danych bez zbędnych kosztów, odpowiednim rozwiązaniem będzie dla was serwer wirtualny. Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są serwery dedykowane, a ci najbardziej wymagający powinni pomyśleć również nad serverhousingiem.

2. Przemyślcie przyszły rozwój przedsiębiorstwa

Przed wyborem konkretnego rozwiązania ważne jest pomyśleć o przyszłym rozwoju przedsiębiorstwa i zastanowić się, w jakim kierunku będzie się ono rozwijać. Jeśli wiecie, że wkrótce będziecie potrzebować wyższej wydajności serwera, na przykład do zarządzania rozbudowaną bazą danych, wybierzcie od początku serwer dedykowany lub serverhousing.

3. Skupcie się na swoim budżecie

W końcu trzeba wziąć pod uwagę swój budżet. Jeśli dopiero zaczynacie i wasza działalność nie wymaga dużej wydajności, zdecydowanie lepiej wybrać tańszą alternatywę w postaci serwera wirtualnego.

Bezpieczeństwo i zarządzanie serwerami

Świat cyfrowy jest pełen ryzyk i zagrożeń, które mogą zagrozić zarówno Waszym danym, jak i danym Waszych klientów. Jeśli chcecie uniknąć niepotrzebnych problemów, musicie zawsze poświęcać szczególną uwagę bezpieczeństwu serwerów.

Pod tym względem dostawcy usług serverhousingu muszą inwestować znaczne środki w kilka obszarów, aby móc oferować użytkownikom jak najlepsze zabezpieczenia. Zwykle obejmuje to:

  • fizyczne zabezpieczenie serwera – hardware serwera musi być fizycznie chroniony, zarówno przed kradzieżą, jak i uszkodzeniem w wyniku wypadków, takich jak pożary. Wymaga to ścisłych zasad bezpieczeństwa i zapewnienia ochrony 24 godziny na dobę;
  • bezpieczeństwo sieci – obejmuje ochronę przed zagrożeniami, takimi jak hakerzy czy malware. Kluczowe jest zatem używanie wysokiej jakości firewalli i innych programów zabezpieczających;
  • backup danych – regularne tworzenie kopii zapasowych danych i ich odzyskiwanie jest niezbędne dla ochrony przed utratą danych, która może nastąpić w przypadku awarii sprzętu serwera, np. wskutek uszkodzenia, niespodziewanej usterki czy ataku cybernetycznego;
  • szyfrowanie danych – aby maksymalnie chronić dane, niezbędne jest ich szyfrowanie, co pozwala zmniejszyć ryzyko ich utraty do minimum.

Przyszłość rozwiązań serwerowych

Rozwój technologii wciąż nabiera tempa. Ponieważ serwery stanowią podstawę internetu, również one nie unikną rozwoju. Większość ekspertów przewiduje, że będą zmierzać w kierunku większej integracji z rozwiązaniami chmurowymi, sztuczną inteligencją i automatyzacją.

Poprawie będzie musiał ulec również aspekt wydajności, która wraz z rozwojem usług online musi spełniać coraz większe wymagania. Eksperci pokładają duże nadzieje także w edge computingu, który pozwala na przetwarzanie danych bliżej źródła, co znacznie przyspiesza reakcję urządzeń końcowych – szczególnie istotne jest to dla aplikacji Internetu Rzeczy (IoT).

 

Jak mogliście się przekonać, wybór odpowiedniego rozwiązania serwerowego to proces wymagający cierpliwości i przede wszystkim staranności. Jeśli jesteście nowicjuszami w świecie online, wybierajcie na początku raczej prostsze i tańsze rozwiązania, ale jednocześnie nalegajcie na wysoki poziom zabezpieczeń. Z kolei duże firmy lub startupy, które skupiają się na przetwarzaniu dużych ilości danych, będą musiały przygotować większy budżet. W każdym przypadku sprawdźcie wiarygodność i jakość usług samego dostawcy serverhousingu.

Sztuczna inteligencja pisze wiersze, ale boryka się z matematyką. Dlaczego ChatGPT i inni chatboty nie radzą sobie nawet z podstawowymi obliczeniami? Ujawniamy przyczyny matematycznych potknięć AI, od tokenizacji, która rozbija liczby na niezrozumiałe fragmenty, po statystyczne podejście do nauki, które zawodzi w matematyce.

Meta przedstawiła Orion, najnowocześniejsze okulary AR na świecie. Łączą wygląd zwykłych okularów z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki holograficznemu wyświetlaczowi i zintegrowanej sztucznej inteligencji otwierają nowe możliwości interakcji z cyfrowym światem. Ponadto umożliwiają prowadzenie wideorozmów bez użycia rąk, wyświetlanie wiadomości i kontekstowych informacji w czasie rzeczywistym.

Czy czujesz, że nieustanne przewijanie cię pochłania? Że niczego innego nie zdążysz zrobić, tylko spędzać czas na telefonie? Nie ma się czego wstydzić, ale trzeba coś z tym zrobić. Pokażemy ci, jak na skuteczny detoks cyfrowy, który pomoże ci na nowo odkryć urok świata offline.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie w dużej mierze zależy od rodziców. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik po ochronie dzieci w sieci. Nauczysz się, jak otwarcie z nimi rozmawiać o zagrożeniach, ustalać granice i chronić ich prywatność.

Nowe badanie ujawniło niepokojący fakt, Satelity Starlink od SpaceX, przeznaczone do zapewniania internetu, produkują zakłócające emisje radiowe, które zagrażają obserwacjom kosmosu przez radioteleskopy. Emisje z drugiej generacji Starlinków są aż 30 razy silniejsze niż w przypadku poprzedniej generacji i stanowią poważny problem dla astronomów.

Firma OpenAI przedstawiła nową serię modeli sztucznej inteligencji pod nazwą o1, które obiecują rewolucję w zakresie myślenia złożonego i rozwiązywania problemów. Modele o1 wyróżniają się w dziedzinach takich jak nauka, programowanie i matematyka, gdzie osiągają wyniki porównywalne z doktorantami. OpenAI skupiła się także na bezpieczeństwie i opracowała nowe podejście do treningu, które zapobiega nadużyciom AI.