Predkosc.pl Artykuły Jak wybrać najlepsze miejsce na router

Jak wybrać najlepsze miejsce na router

Możesz mieć najlepszy router do transferu szybkiego internetu, jednak w przypadku nieodpowiedniego umieszczenia będziesz miał nieustanny problem z jakością sygnału. Wskazanie odpowiedniego miejsca na instalacje routera jest podstawowym warunkiem by osiągnąć bezprzewodowe łącze internetowe wysokiej jakości. Ponadto jeśli chcesz pokryć sygnałem więcej pomieszczeń lub łączyć się na większą odległość, musisz wyjątkowo postarać się o umieszczenie routera. Jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, wydobędziesz ze swojego routera maksimum.

Router na środku pomieszczenia zapewni idealny zasięg

Pole elektromagnetyczne najlepiej rozszerza się w wolnej przestrzeni. Jeśli chcesz zapewnić zasięg sygnału wifi na jak największej powierzchni mieszkania lub domu rodzinnego, postaraj się wybrać odpowiednie miejsce w środku obiektu. Stąd będzie płynął sygnał do wszystkich stron. Zdecydowanie nie umieszczaj routera na podłodze, minimalna wysokość instalacji powinna wynosić przynajmniej 0,5 metra.

Stylowym rozwiązaniem jest montaż urządzenia za podwieszany sufit. Płyty styropianowe spowodują tylko minimalne zakłócenie, router jednocześnie zostanie ukryty i nie naruszy estetyki pomieszczenia. Ogólnie obowiązuje jednak, że w celu osiągnięcia maksymalnego sygnału, podczas połączenia z internetem bezprzewodowym powinieneś router widzieć. Instalując router w kątach, różnych zakamarkach lub skrajnych pomieszczeniach pozbędziesz się znacznej mocy sygnału a w wielu miejscach mieszkania lub domu prawdopodobnie nie połączysz się wcale.

Grube ściany znacznie pogarszają jakość sygnału

Jeśli chcesz korzystać z połączenia internetowego w kilku miejscach, możesz spotkać się z zakłóceniem spowodowanym grubymi ścianami. Pole elektromagnetyczne bardzo ciężko przedostaje się przez przeszkody. Podczas gdy ściany kartonowo-gispowe tylko delikatnie pogarszają jakość sygnału, przez betonowy mur, grube wstawki ceglane lub blaszane konstrukcje sygnał się najczęściej wcale nie dostanie.

Także w tym przypadku warto się zastanowić, z jakiego miejsca transfer sygnału zostanie jak najmniej naruszony. Zapamiętaj - im mniej będzie przeszkód, tym lepsza jakość sygnału. Jeśli router dodatkowo wyposażony jest w jedną lub więcej anten przekazujących, skieruj je w odpowiednim kierunku.

Ostrożnie z instalacją w pobliżu urządzeń elektrycznych

Sygnał z routera wifi możesz skutecznie „zabić“ umieszczając urządzenie w pobliżu sprzętu emitującego inne pole elektromagnetyczne. Największy problem powodują kuchenki mikrofalowe, ale jakość zakłóci notebook, telewizor, mocny głośnik lub lodówka. Jeśli masz router umieszczony na wolnej przestrzeni i bez wyraźnych przeszkód, ale nadal spotykasz się z kiepską jakością sygnału, postaraj się wykryć wielkie źródła zakłócenia.

Użyj aplikacji do pomiaru sygnału wifi

Podczas umieszczania routera wifi nie bój się eksperymentować i przenoś go po różnych pomieszczeniach, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki se wszystkich pomieszczeniach, w których potrzebujesz dostępu do internetu. Proces testowania znacznie ułatwi ci aplikacja mobilna, która określi jakość sygnału w danym miejscu.

Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android, zainstaluj na przykład aplikację Wifi Analyzer, która natychmiastowo informuje cię o jakości sygnału i poziomie zakłócenia poszczególnych pasm. Wartość mocy sygnału jest wyrażana w dBm. Zauważ, że wartość jest powiązana z mocą 1mW, a wiec jest przedstawiana w zakresie ujemnym. Czym wynik jest bliższy zeru, tym większy poziom pola elektromagnetycznego w testowanym urządzeniu. Na przykład wartość -50 dBm oznacza silniejszy sygnał niż -80 dBm. Dla przykładu, podczas pomiaru sygnału bezpośrednio przy routerze wynik wyniesie około -30 dBm.

Oczywiste jest, że czym wydajniejszy router wifi zastosujesz, tym lepsza będzie możliwość transmisji sygnału na większe odległości oraz przez przeszkody. Nie lekceważ umieszczenia routera nawet w przypadku korzystania z najlepszego urządzenia, niepotrzebnie tracisz moc sygnału a wskutek tego także jakość i prędkość połączenia.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Trend, fenomen kulturowy, zabawa i opłacalne zatrudnienie dla coraz większej ilości osób. Nastała era YouTuberów, którzy mają możliwość łatwego założenia kanału, rozpocząć nagrywanie i trafić do setek tysięcy osób. Bez czego YouTuber się nie obejdzie? Bez kreatywnych pomysłów, dawki samozaparcia a w ostatniej kolejności jakościowego połączenia internetowego.

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.