Predkosc.pl Artykuły Jak połączyć bezprzewodowo dwa routery?

Jak połączyć bezprzewodowo dwa routery?

Potrzebujesz niezawodnej sieci, która będzie pokrywać całą powierzchnię domu włącznie z warsztatem, garażem, werandą i podwórkiem? Za pomocą dwóch połączonych routerów łatwo sobie z tym poradzisz, połączenie bezprzewodowe jest ponadto znacznie łatwiejsze a umieszczenie routera możesz zmienić bez nowej instalacji przewodów. Instalacja sieci bezprzewodowej z dwoma routerami połączonymi mostem nie jest zbyt trudna. Dzięki poniższej szczegółowej instrukcji łatwo sobie z tym poradzisz!

Nie każdy router będzie odpowiedni

Most lub także bridging umożliwiają tylko niektóre rodzaje routerów, należy sprawdzić to w pierwszej kolejności. Jeśli nie wspierałyby funkcji modułu z oznaczeniem "Bridge" lub "Repeater" (co występuje głównie w przypadku tanich modeli), możesz postarać się o instalacje open source firmware dla użytkownika (DD-WRT), który udostępni funkcje, jednak może się to nie udać na niektórych urządzeniach. Jeśli rozważasz zakup routera do wbudowania sieci bezprzewodowej, sprawdź kompatybilność z funkcją DD WRT na internecie jeszcze przed zakupem urządzenia. W urządzeniach, które już w domu posiadasz, sprawdź dostępność modułu "Bridge" z dokumentacji dołączonej do urządzenia przy zakupie. Jeśli jednak router nie będzie przydatny do wytworzenia sieci bezprzewodowej, nie martw się, możesz połączyć się za pomocą przewodu sieciowego.

Instrukcja krok za krokiem

  • Aby ułatwić ustawianie przenieś oba routery do komputera, na wybranych miejscach umieścisz dopiero po ukończeniu procesu ustawień i sprawdzeniu funkcji sieci.
  • Wybierz jeden z routerów jako GŁÓWNY (pierwotny) a drugi będzie służył jako podrzędny. W routerze pierwotnym dokonaj ustawień tak, jak by był przeznaczony do nadawania tradycyjnego sygnału Wi-Fi. Podłącz go do modemu i do komputera za pomocą kabla sieciowego. Odłączysz go dopiero po zakończeniu procesu ustawień sieci bezprzewodowej. Podczas niego zdecydowanie zapisz jego adres IP, zakres DHCP i maskę podsieci.
  • Jeśli routery są odmiennego rodzaju a jeden ma wydajniejsze anteny, zawsze wybierz go jako router pierwszy. Pozwoli to na umieszczenie drugiego routera w jak największej odległości czyli osiągnięcia maksymalnego pokrycia sygnałem
  • Kolejnym krokiem będzie ustawienie drugiego routera. Wykonasz to w taki sposób, że drugi router podłączysz przewodem sieciowym do komputera a następnie otworzysz jego stronę konfiguracyjną. Drugi router nie musi być podłączany do modemu, po zalogowaniu znajdź stronę oznaczoną "Bezprzewodowa" ("Wireless") lub "Internet".
  • Następnie włącz moduł "Bridge" (most), wybierając w ustawieniach "Rodzaj sieci bezprzewodowej" (Wireless Mode), "Rodzaj sieci" (Network Mode) lub "Rodzaj" (Connection Type) wybierz "Most połączenia" (Bridge Mode) lub "Tryb powtarzacza" (Repeater Mode).
  • Jeśli skorzystałeś z firmware DD-WRT, musisz wybrać moduł "Tryb powtarzacza" (Repeater Bridge). Jeśli w podłączonym komputerze nie pojawi się żadna z powyższych opcji, prawdopodobnie ten model routera nie wspiera mostu, skorzystaj z połączenia przewodem sieciowym.
  • Przykład: Jeśli IP pierwszego routera to na przykład 192.168.1.1, podaj 192.168.1.50 lub podobnie, jednak zawsze w ramach zakresu DHCP głównego (pierwotnego) routera. Zdecydowanie nie zapomnij skontrolować, czy maska sieci jest zgodna z ustawieniem maski głównego routera.
  • Na końcu ustawień podasz jeszcze unikalny identyfikator SSID (Service Set Identifier). Pozwoli on na określenie, do którego routera w sieci się podłączasz. Z reguły najkorzystniej podłączyć się do bliższego routera, jeśli jednak często poruszasz się z mobilnym urządzeniem odbierającym, wybierz lepszy sygnał. Pierwotny i podrzędny router można nazwać dowolnie, jednak kombinacja cyfr lub liczb w formie tablicy rejestracyjnej nie jest wygodne w orientacji, lepiej wybrać konkretniejsze określenie (na przykład "pokój", piętro", dom 1" i inne).
  • Dokonaj kontroli ustawień sposobu zabezpieczeń, który musi być zgodny na obu routerach (WEP, WPA, WPA) podobnie jak i podane hasło. Ustawienie jest gotowe a routery powinny prawidłowo współpracować.
  • Ostatnim krokiem, który wykonasz po sprawdzeniu działania sieci, jest umieszczenie drugiego routera tam, gdzie chcesz powtórzyć sygnał (czyli dokąd go chcesz rozszerzyć). Staraj się o takie umieszczenie, aby pomiędzy pierwszym a drugim routerem nie było przeszkód silnie naruszających sygnał (żelbetonowe konstrukcje, stalowe wstawki w ścianach itp.).

RADA: Chcesz zachować naprawdę dobrą jakość sygnału także przy połączeniu mostowym? Umieść więc drogi router tam, gdzie zostaje zachowane 50 % mocy sygnału z głównego (pierwotnego) routera.

Programowanie to nie tylko pisanie kodu, to droga do rozwoju myślenia logicznego i kreatywności. Odkryj, jak możesz przedstawić dzieciom świat programowania w formie zabawy, od prostych języków blokowych po prawdziwe kodowanie.

Fałszywi obserwatorzy są jak cyfrowy doping – szybka droga do popularności, która ma dewastujące skutki. Odkryj z nami ciemną stronę marketingu influencerów, gdzie za paręset koron można kupić tysiące obserwatorów. Jaki wpływ ma to zjawisko na marki, społeczeństwo i przede wszystkim młode pokolenie?

OpenAI inwestuje milion dolarów w badania na Duke University, które mają na celu opracowanie algorytmów przewidujących ludzkie osądy moralne. Zespół badawczy wcześniej stworzył system AI do podejmowania decyzji o transplantacjach. Obecne systemy AI działają jednak tylko na bazie statystycznej i brakuje im prawdziwego zrozumienia etyki. Ponadto różne systemy AI przyjmują odmienne stanowiska filozoficzne wobec moralności.

AI chatbot Grok od xAI, wcześniej dostępny tylko dla płacących użytkowników X, otwiera się na szeroką publiczność. Bezpłatna wersja oferuje ograniczoną liczbę zapytań, ale mimo to zapewnia dostęp do potężnych funkcji, takich jak generowanie i rozpoznawanie obrazów. Czy to oznacza nową erę w dostępności sztucznej inteligencji?

Chcecie wiedzieć, co nas czeka w roku 2050? Zapomnijcie o latających samochodach, prawdziwa rewolucja wydarzy się online. Sztuczna inteligencja doradzi nam, co założyć, inteligentne domy zadbają o zakupy, a w wirtualnej rzeczywistości spotkamy się na kawie z przyjacielem z drugiego końca świata.

Brak mocy obliczeniowej hamuje rozwój sztucznej inteligencji. OpenAI boryka się z problemami przy opracowywaniu nowych produktów, takich jak ulepszony ChatGPT z rozpoznawaniem wizualnym oraz nowe wersje DALL-E i Sora. Rosnąca złożoność modeli AI wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, co spowalnia innowacje i wprowadzanie nowych funkcji na rynek.