Predkosc.pl Artykuły Jak połączyć bezprzewodowo dwa routery?

Jak połączyć bezprzewodowo dwa routery?

Potrzebujesz niezawodnej sieci, która będzie pokrywać całą powierzchnię domu włącznie z warsztatem, garażem, werandą i podwórkiem? Za pomocą dwóch połączonych routerów łatwo sobie z tym poradzisz, połączenie bezprzewodowe jest ponadto znacznie łatwiejsze a umieszczenie routera możesz zmienić bez nowej instalacji przewodów. Instalacja sieci bezprzewodowej z dwoma routerami połączonymi mostem nie jest zbyt trudna. Dzięki poniższej szczegółowej instrukcji łatwo sobie z tym poradzisz!

Nie każdy router będzie odpowiedni

Most lub także bridging umożliwiają tylko niektóre rodzaje routerów, należy sprawdzić to w pierwszej kolejności. Jeśli nie wspierałyby funkcji modułu z oznaczeniem "Bridge" lub "Repeater" (co występuje głównie w przypadku tanich modeli), możesz postarać się o instalacje open source firmware dla użytkownika (DD-WRT), który udostępni funkcje, jednak może się to nie udać na niektórych urządzeniach. Jeśli rozważasz zakup routera do wbudowania sieci bezprzewodowej, sprawdź kompatybilność z funkcją DD WRT na internecie jeszcze przed zakupem urządzenia. W urządzeniach, które już w domu posiadasz, sprawdź dostępność modułu "Bridge" z dokumentacji dołączonej do urządzenia przy zakupie. Jeśli jednak router nie będzie przydatny do wytworzenia sieci bezprzewodowej, nie martw się, możesz połączyć się za pomocą przewodu sieciowego.

Instrukcja krok za krokiem

  • Aby ułatwić ustawianie przenieś oba routery do komputera, na wybranych miejscach umieścisz dopiero po ukończeniu procesu ustawień i sprawdzeniu funkcji sieci.
  • Wybierz jeden z routerów jako GŁÓWNY (pierwotny) a drugi będzie służył jako podrzędny. W routerze pierwotnym dokonaj ustawień tak, jak by był przeznaczony do nadawania tradycyjnego sygnału Wi-Fi. Podłącz go do modemu i do komputera za pomocą kabla sieciowego. Odłączysz go dopiero po zakończeniu procesu ustawień sieci bezprzewodowej. Podczas niego zdecydowanie zapisz jego adres IP, zakres DHCP i maskę podsieci.
  • Jeśli routery są odmiennego rodzaju a jeden ma wydajniejsze anteny, zawsze wybierz go jako router pierwszy. Pozwoli to na umieszczenie drugiego routera w jak największej odległości czyli osiągnięcia maksymalnego pokrycia sygnałem
  • Kolejnym krokiem będzie ustawienie drugiego routera. Wykonasz to w taki sposób, że drugi router podłączysz przewodem sieciowym do komputera a następnie otworzysz jego stronę konfiguracyjną. Drugi router nie musi być podłączany do modemu, po zalogowaniu znajdź stronę oznaczoną "Bezprzewodowa" ("Wireless") lub "Internet".
  • Następnie włącz moduł "Bridge" (most), wybierając w ustawieniach "Rodzaj sieci bezprzewodowej" (Wireless Mode), "Rodzaj sieci" (Network Mode) lub "Rodzaj" (Connection Type) wybierz "Most połączenia" (Bridge Mode) lub "Tryb powtarzacza" (Repeater Mode).
  • Jeśli skorzystałeś z firmware DD-WRT, musisz wybrać moduł "Tryb powtarzacza" (Repeater Bridge). Jeśli w podłączonym komputerze nie pojawi się żadna z powyższych opcji, prawdopodobnie ten model routera nie wspiera mostu, skorzystaj z połączenia przewodem sieciowym.
  • Przykład: Jeśli IP pierwszego routera to na przykład 192.168.1.1, podaj 192.168.1.50 lub podobnie, jednak zawsze w ramach zakresu DHCP głównego (pierwotnego) routera. Zdecydowanie nie zapomnij skontrolować, czy maska sieci jest zgodna z ustawieniem maski głównego routera.
  • Na końcu ustawień podasz jeszcze unikalny identyfikator SSID (Service Set Identifier). Pozwoli on na określenie, do którego routera w sieci się podłączasz. Z reguły najkorzystniej podłączyć się do bliższego routera, jeśli jednak często poruszasz się z mobilnym urządzeniem odbierającym, wybierz lepszy sygnał. Pierwotny i podrzędny router można nazwać dowolnie, jednak kombinacja cyfr lub liczb w formie tablicy rejestracyjnej nie jest wygodne w orientacji, lepiej wybrać konkretniejsze określenie (na przykład "pokój", piętro", dom 1" i inne).
  • Dokonaj kontroli ustawień sposobu zabezpieczeń, który musi być zgodny na obu routerach (WEP, WPA, WPA) podobnie jak i podane hasło. Ustawienie jest gotowe a routery powinny prawidłowo współpracować.
  • Ostatnim krokiem, który wykonasz po sprawdzeniu działania sieci, jest umieszczenie drugiego routera tam, gdzie chcesz powtórzyć sygnał (czyli dokąd go chcesz rozszerzyć). Staraj się o takie umieszczenie, aby pomiędzy pierwszym a drugim routerem nie było przeszkód silnie naruszających sygnał (żelbetonowe konstrukcje, stalowe wstawki w ścianach itp.).

RADA: Chcesz zachować naprawdę dobrą jakość sygnału także przy połączeniu mostowym? Umieść więc drogi router tam, gdzie zostaje zachowane 50 % mocy sygnału z głównego (pierwotnego) routera.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Trend, fenomen kulturowy, zabawa i opłacalne zatrudnienie dla coraz większej ilości osób. Nastała era YouTuberów, którzy mają możliwość łatwego założenia kanału, rozpocząć nagrywanie i trafić do setek tysięcy osób. Bez czego YouTuber się nie obejdzie? Bez kreatywnych pomysłów, dawki samozaparcia a w ostatniej kolejności jakościowego połączenia internetowego.

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.