Predkosc.pl Artykuły Internet rzeczy (IoT) i jego zastosowanie w domu

Internet rzeczy (IoT) i jego zastosowanie w domu

Internet rzeczy jest jednym z fenomenów współczesnych czasów w dziedzinie IT i internetu. Przeczytaj, jak wykorzystać internet rzeczy (IoT) również w Twoim domu i na co zwrócić uwagę przy jego używaniu.

Według prognoz ekspertów komputerowych do końca przyszłego roku do internetu będzie podłączonych ponad 30 miliardów różnych urządzeń. Sieć wzajemnie połączonych fizycznych urządzeń określana jako internet rzeczy (Internet of Things – IoT) stanowi w świecie technologii komputerowej nowy, szybko rozwijający się obszar, który w istotny sposób wpływa na prawie wszystkie branże. Internet rzeczy ma zastosowania konsumenckie i biznesowe, jest stosowany przy zarządzaniu infrastrukturą oraz w specjalistycznych dziedzinach. Skupmy się na tym, jakie możliwości zastosowania ma internet rzeczy w naszych domach.

Co to jest internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy to globalna infrastruktura sieciowa, która obejmuje urządzenia fizyczne i wirtualne. Każde urządzenie w sieci ma swoją tożsamość, jest jasno identyfikowalne i jest zdolne do samodzielnej pracy w sieci informacyjnej internetu. Poszczególne połączone urządzenia mogą komunikować się ze sobą i wymieniać dane.

Upraszczając, do sieci internetu rzeczy należą jakiekolwiek urządzenia, które przez kabel lub bezprzewodową sieć Wi-Fi podłączamy do internetu. Mamy o nich szczegółowe informacje, zazwyczaj możemy je zdalnie sterować i wysyłać polecenia bez potrzeby fizycznej obecności. Jeśli w domu używasz na przykład telewizora z podłączeniem do internetu, czujników temperatury z możliwością zdalnej regulacji czy drukarki Wi-Fi, to z sukcesem wykorzystujesz internet rzeczy także Ty.

Internet rzeczy może tworzyć sieci niespotykanej skali. Na przykład południowokoreańska dzielnica handlowa Songdo zdecydowała się implementować internet rzeczy do rozległej miejskiej infrastruktury, co pozwoli na lepsze zarządzanie i sterowanie poszczególnymi systemami. Do internetu rzeczy włączone są tam również sieci czujników, które nieprzerwanie kontrolują stan zieleni i umożliwiają jej zdalną pielęgnację. Nie musimy jednak jechać do Korei Południowej, aby wyobrazić sobie zakres wykorzystania IoT. Na przykład odwiedzający i mieszkańcy hiszpańskiego miasta Santander mogą pobrać aplikację mobilną, która jest podłączona do ponad 10 tysięcy czujników. W ciągu sekundy dowiedzą się na przykład o aktualnych możliwościach parkowania w mieście.

Idea internetu rzeczy istnieje od lat

Rewolucja internetu rzeczy odbywa się na szeroką skalę od około 2016 roku, ale idea podłączenia urządzeń do sieci internetowej istnieje już znacznie dłużej. Pierwsze próby zostały przeprowadzone już na początku lat 80. Za pierwsze urządzenie podłączone do sieci internetowej uznaje się automat Coca-Cola, który został zmodyfikowany na uniwersytecie Carnegie Mellon. Automat był wyposażony w kilka czujników i umożliwiał przekazywanie informacji o aktualnym stanie napojów i wewnętrznej temperaturze.

Autorem terminu Internet of Things jest Kevin Ashton – współzałożyciel Auto-ID Center na MIT, który mówił o internecie rzeczy już w 1999 roku. Na przełomie wieków zaczęto bardziej szczegółowo omawiać możliwości podłączenia fizycznych urządzeń do sieci internetowej, a duże firmy IT, w tym Microsoft, proponowały różne sposoby rozwiązania. Dziś IoT staje się samodzielną dziedziną, która szybko się rozwija i rozwiązuje skomplikowane kwestie, w tym bezpieczeństwa czy ochrony prywatności.

Jak wykorzystać internet rzeczy w domach

Aktualne trendy jasno potwierdzają, że urządzenia IoT do użytku konsumenckiego mają coraz większy udział w rynku. Internet rzeczy możemy w domu wykorzystywać na różne sposoby. Do internetu możemy w kilka chwil podłączyć nasz samochód, elektronikę rozrywkową, inteligentne urządzenia do automatyzacji domu, a także monitory stanu zdrowia, sprzęty domowe i inne urządzenia.

Inteligentne urządzenia do automatyzacji domowej

Do zdalnego nadzoru i zarządzania chętnie wykorzystuje się systemy inteligentnych domów, które mogą być częścią większej infrastruktury, ale również mogą działać samodzielnie. Do kompleksowego zarządzania domem używa się systemów z głównym routerem, do którego są następnie podłączone czujniki i poszczególne urządzenia.

Do systemu inteligentnego domu możemy podłączyć sterowanie oknami, światłami, regulację ogrzewania, kontrolę zamknięcia okien i drzwi i tym podobne. Rozwój przeżywają również sterowniki głosowe i asystenci domowi, dzięki którym sterowanie poszczególnymi urządzeniami jest łatwe i intuicyjne. Do użytku w domach obecnie najpowszechniejsi są asystenci głosowi Amazon Echo i Google Home. Są podłączeni do sieci IoT i umożliwiają sterowanie innymi podłączonymi urządzeniami, a dzięki połączeniu z internetem potrafią odpowiadać na pytania i wyszukiwać w internecie.

IoT jako technologia wspomagająca w dziedzinie zdrowia

Urządzenia z możliwością podłączenia do internetu i domowej sieci internetu rzeczy coraz częściej są wykorzystywane również w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym i innym zagrożonym osobom. Do internetu można podłączyć na przykład implanty czy środki pomocnicze, które ostrzegają o możliwych zagrożeniach i w razie potrzeby wzywają pomoc. IoT jest z powodzeniem wykorzystywany również przy diagnostyce domowej, a zatem dziś powszechnie spotykamy się z miernikami ciśnienia, osobistymi wagami czy monitorami snu podłączonymi bezprzewodowo do internetu.

Zainteresowanie urządzeniami IoT w gospodarstwach domowych nadal rośnie

Zainteresowanie łączeniem poszczególnych urządzeń do internetu jest fenomenem, który znacząco wpływa również na rozwój sprzętów domowych. Urządzenia i urządzenia z możliwością podłączenia do internetu są w oczach konsumentów uważane za nowoczesne i innowacyjne, dlatego producenci dążą do integracji modułów Wi-Fi nawet w zwykłych urządzeniach. Dziś możesz kupić lodówkę, ekspres do kawy, robota odkurzającego, pralkę, piekarnik czy lodówkę z możliwością podłączenia do domowej sieci. Za pomocą telefonu komórkowego możesz zaplanować czas prania, sprawdzić, czy nie zapomniałeś wyłączyć piekarnika czy sprawdzić stan kawy i w razie potrzeby od razu ją zamówić. To wszystko na kilka kliknięć z dowolnego miejsca.

Zabezpieczenie IoT jest coraz bardziej palącym problemem

Wielu specjalistów od bezpieczeństwa IT zwraca uwagę, że to właśnie urządzenia IoT stanowią obecnie dość duże zagrożenie bezpieczeństwa. Podczas gdy zabezpieczenia sieci domowych, komputerów i telefonów komórkowych są na dobrym poziomie zarówno pod kątem oprogramowania, jak i sprzętu, w przypadku urządzeń z możliwością podłączenia do internetu nie zawsze tak jest.

Źle zabezpieczone urządzenia podłączone do dobrze chronionej sieci mogą stanowić potencjalne wejście dla ewentualnego atakującego. Problem polega przede wszystkim na tym, że dziś do internetu podłączamy prawie każde urządzenie, w tym najtańsze i od no-name producentów. W przypadku takich urządzeń nie można oczekiwać, że przy ich rozwoju zwracano szczególną uwagę na bezpieczeństwo i że będą dostępne aktualizacje. Nawet przy używaniu urządzeń domowych, inteligentnych systemów i innych urządzeń IoT należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.