Predkosc.pl Artykuły Google Bard vs ChatGPT-4 – kto jest królem narzędzi AI?

Google Bard vs ChatGPT-4 – kto jest królem narzędzi AI?

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Google Bard vs ChatGPT-4 – kto jest królem narzędzi AI?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji (AI), zwłaszcza w dziedzinie modeli językowych. Do dwóch największych graczy na rynku niewątpliwie należą Google z Google Bard (obecnie Gemini) oraz OpenAI z ChatGPT-4. Czym się od siebie różnią i co mogą Ci zaoferować?

Model językowy – co to takiego?

Zanim zaczniemy porównywać oba narzędzia, powinniśmy powiedzieć kilka słów o modelach językowych. W uproszczeniu są to inteligentne programy komputerowe, które uczą się rozumienia i generowania ludzkiego języka. Wyobraź sobie je jako super roboty, które potrafią czytać i rozumieć ogromną ilość tekstu od książek i artykułów po posty na portalach społecznościowych.

I nie tylko to, potrafią także same tworzyć sensowne zdania i odpowiadać na Twoje pytania, jakby prowadziły z Tobą prawdziwą rozmowę. Ale uwaga, modele językowe nie są prawdziwą sztuczną inteligencją, którą znamy np. z Terminatora. Ich zasada działania polega na przewidywaniu, co może nastąpić po zadaniu określonego pytania lub polecenia.

Firmy szkolą je na ogromnej ilości danych, z których modele wybierają wzory. Na ich podstawie potrafią wypełniać polecenia, które im zadasz. W skrócie, nie rozumieją, co do nich piszesz, ale jedynie przewidują, jakie słowa mogą być odpowiedzią na Twoje pytania.

Co to jest Google Bard?

Najpierw przyjrzymy się Google Bard, który na początku 2024 roku zmienił nazwę na Gemini. Za jego stworzeniem stoi gigant Google, który postanowił konkurować z ChatGPT – o nim szerzej poniżej. Jest to konkretnie model multimodalny, który potrafi pracować z różnymi typami informacji, w tym tekstem, kodem, dźwiękiem, obrazami i wideo. Sztuczna inteligencja Gemini dostępna jest w dwóch wersjach:

 • Gemini – Jest to podstawowa wersja, przeznaczona do codziennych zadań. Nie jest tak wydajna, co znajduje odzwierciedlenie także w jakości wyników. Za jej korzystanie nie są pobierane żadne opłaty.
 • Gemini Advanced – Wydajniejsza wersja, która oferuje dodatkowe zalety, takie jak przetwarzanie większej ilości danych i wyższej jakości wyniki. Ta wersja nie jest jeszcze dostępna w Polsce i jest płatna.

Gemini w Polsce można korzystać w wersji podstawowej całkowicie za darmo. Wystarczy wpisać w przeglądarce Gemini, otworzyć oficjalną stronę Google, zalogować się przez konto Google i możesz zaczynać czatować. Liczba zapytań na jeden dzień jest ograniczona tylko do kilku dziesiątek. Jeśli więc chcesz korzystać z Gemini długo i często, przemyśl, jakie pytania zadajesz.

Co to jest ChatGPT-4?

Dochodzi do drugiego najbardziej znanego modelu językowego, a mianowicie ChatGPT-4. Za jego rozwój odpowiada firma OpenAI. Jest to jak dotąd najnowszy i najbardziej zaawansowany model w serii GPT (Generative Pre-trained Transformer).

W porównaniu do swoich poprzedników oferuje wyższą precyzję, lepszą zdolność przetwarzania języka naturalnego oraz dodatkowe użyteczne funkcje, w tym generowanie obrazów czy przeszukiwanie Internetu w czasie rzeczywistym. Oprócz tego możesz korzystać na przykład z:

 • generowania prezentacji,
 • specjalistycznych asystentów,
 • tworzenia własnych asystentów i chatbotów.

W tym przypadku masz również do dyspozycji darmową wersję ChatGPT-3.5, która potrafi tylko minimalną część tego, co ChatGPT-4.

Jakie są różnice między Google Bard a ChatGPT-4?

Główne różnice między Gemini (Google Bard) a ChatGPT-4 dotyczą przede wszystkim dostępnych funkcji i jakości wyników, czyli tego, co dany model językowy wygeneruje. Oba mają dostęp do Internetu, dzięki czemu są wydajniejsze niż zwykłe przeglądarki. Potrafią również pracować z wideo, obrazami i mową. Gemini ma jednak wiele wad. Jego wyniki zazwyczaj nie są tak wysokiej jakości jak u ChatGPT-4.

Ograniczone są też dostępne funkcje, które nie obejmują na przykład generowania obrazów, skomplikowanej analizy ani pracy z dokumentami. Oczywiście ma także swoje plusy, w tym fakt, że jest całkowicie darmowy i potrafi przetwarzać obszerne teksty, które mają nawet 100 000 znaków. ChatGPT-4 natomiast obsługuje tylko około 4 000 znaków i miesięcznie kosztuje około 600 zł.

Do czego można wykorzystać Gemini (Google Bard)

 • generowanie tekstów,
 • tłumaczenia,
 • wyszukiwanie w Internecie,
 • streszczenia tekstu,
 • generowanie e-maili,
 • wyszukiwanie informacji w produktach Google.

Do czego można wykorzystać ChatGPT-4

 • te same funkcje co Gemini (ma ograniczony dostęp do produktów Google),
 • generowanie obrazów,
 • tworzenie prezentacji,
 • tworzenie asystentów do realizacji różnych zadań,
 • korzystanie z szerokiej gamy już stworzonych asystentów,
 • połączenie z innymi aplikacjami,
 • skomplikowana analiza tekstu,
 • tworzenie chatbotów.

Już wiesz, który z tych dwóch modeli językowych jest dla Ciebie odpowiedni? Jeśli jesteś tylko ciekawy lub planujesz korzystać z AI w pracy, najwyższy czas się z nią zapoznać. Jeżeli chcesz w pełni korzystać z narzędzi AI i nie przeszkadza Ci sięgać głębiej do kieszeni, to ChatGPT-4 jest oczywistym wyborem. Z kolei mniej wymagający użytkownicy, którzy sporadycznie korzystają z AI, docenią bardziej bezpłatnego Gemini (Google Bard).

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.