Predkosc.pl Artykuły Czym jest WiFi Mesh?

Czym jest WiFi Mesh?

Zapewne znasz tę sytuację. Chcesz połączyć się z internetem na telefonie, tablecie lub notebooku, jednak sygnał jest słaby. Więc spacerujesz po to, aby od razu pojawiła się kolejna upragniona kreska zasięgu. Takie rozwiązanie jest jednak męczące a ponadto czasami nawet niemożliwe. Co wspólnego z tym problemem ma Mesh?

Jak rozszerzyć sygnał WiFi?

Najpierw od samego początku. Istnieje wiele sposobów, jak osiągnąć rozszerzenie sygnału. Pierwszą i najstarszą metodą jest zastosowanie tzw. repeatera. Nazwę tego urządzenia można przetłumaczyć jako „powtarzacz“ i pojęcie te także dobrze określa zasadę jego działania. Sygnał z routera głównego jest przesyłany przez repaater na tym samym paśmie.

Inną możliwością jest urządzenie trochę nowocześniejsze – extender. Można go nazwać „rozszerzaczem“. Funkcja jest bardzo podobna jak w repeaterze. Jednak zaletą jest korzystanie z większej ilości pasm. Wariantem extendera jest także network extender, który jest właściwie drugim routerem korzystającym z połączenia kablowego. Z kolei nowością w rodzinie wzmacniaczy sygnału WiFi jest system WiFi Mesh.

Jak działa Mesh?

Systemy Mesh są stosunkowo nowe i stanowią najbardziej zaawansowany sposób, jak zapewnić naprawdę rozległe pokrycie jedną siecią WiFi. Łatwymi słowy, zasada spoczywa w połączeniu kilku „routerów“. Do jednego głównego urządzenia podłączone jest klika jednostek dodatkowych, można je określić jako elementy satelitarne.

Wszystkie jednostki są wzajemnie połączone, posiadają wielokierunkowe anteny i łączą się ze sobą za pomocą pasm 2,4 GHz, 5 GHz. Mogą także korzystać z ethernet – czyli sieci kablowej. System ten pozwala na zapewnienie idealnego pokrycia nawet znacznie odległej powierzchni sygnałem jednej sieci WiFi.

Zalety systemu Mesh

System Mesh oferuje szerokie możliwości wykorzystania sieci bezprzewodowej w środowisku domowym oraz firmowym. Zapewni sygnał o wysokiej mocy i jakości. W wielu przypadkach pozwoli obejść się bez połączenia bezprzewodowego. Zaletą jest także fakt, że urządzenia komunikują się wzajemnie – nie tylko jednokierunkowo z jednostki głównej do podrzędnej. Awaria jednego z punktów nie ma więc wpływu na system.

Uruchomienie i konserwacja takiej sieci to czynności łatwe, z którymi poradzi sobie nawet laik. Konfiguracja jest prosta a urządzenie same wybiera optymalny sposób przesyłu sygnału, aby zapewnić równomierne i stabilne pokrycie.

Kiedy uruchomienie sieci WiFi Mesh ma sens?

Chyba jedyną wadą WiFi Mesh jest cena. Urządzenia tego typu zaczęły pojawiać się na rynku dopiero w 2016 roku. Na przyszłość można oczekiwać obniżenia kosztów. Jednak nawet aktualnie taka inwestycja w wielu przypadkach się opłaci. System WiFi Mesh szczególnie docenisz, jeśli:

  • Masz obszerne mieszkanie lub dom (lub pomieszczenia firmowe)
  • Masz problemy z sygnałem z powodu zakłóceń lub przeszkód
  • Chcesz zapewnić bardzo silny sygnał na całej powierzchni
  • Nie chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej
  • Poszukujesz prostego rozwiązania bez konieczności skomplikowanej konfiguracji

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Czy kiedyś w związku z prędkością internetu spotkałeś się z terminem Ping i nie wiesz, co dla ciebie oznacza w praktyce? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji, które ci go przedstawią.

Trend, fenomen kulturowy, zabawa i opłacalne zatrudnienie dla coraz większej ilości osób. Nastała era YouTuberów, którzy mają możliwość łatwego założenia kanału, rozpocząć nagrywanie i trafić do setek tysięcy osób. Bez czego YouTuber się nie obejdzie? Bez kreatywnych pomysłów, dawki samozaparcia a w ostatniej kolejności jakościowego połączenia internetowego.

Nabyłeś router z wielkimi oczekiwaniami i nagle odkryłeś, że przed wymianą prędkość połączenia internetowego była wyższa, jednakże wciąż korzystasz z tego samego dostawcy usług internetowych. Gdzie w takim przypadku szukać błędu i ewentualnego rozwiązania?

Masz w planach zakup routera, ale podczas przeglądania oferty widzisz wyłącznie opakowania różniące się ceną i wyglądem? W tym przypadku podstawowa znajomość ważnych parametrów może zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale także przyspieszyć internet.