Predkosc.pl Artykuły Czy twoje połączenie internetowe zanika? Przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn

Czy twoje połączenie internetowe zanika? Przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn

Czy masz problemy z połączeniem internetowym? Razem przyjrzymy się 5 najczęstszym przyczynom niestabilnego połączenia. Dowiesz się, jak rozpoznać problem po stronie dostawcy, kiedy winny jest przestarzały router i jak przeciążona domowa sieć wpływa na stabilność połączenia.

Czy twoje połączenie internetowe zanika? Przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn

Stabilne połączenie internetowe jest dla większości z nas już koniecznością. Niezależnie od tego, czy oglądasz telewizję internetową, grasz w gry, pracujesz z domu, korzystasz ze smart domu czy tylko przeglądasz internet, zawsze potrzebujesz jakościowego i przede wszystkim stabilnego połączenia. Niestety, nawet obecnie możesz spotkać się z tym, że twoje połączenie internetowe tak zwane zanika.

Niektórzy problem ten doświadczają tylko sporadycznie, inni zmagają się z nim kilka razy w tygodniu. Zaniki pojawiają się dodatkowo rzadko regularnie, co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację problemu. W naszym przewodniku opisujemy najczęstsze przyczyny zanikania internetu i wskazówki, jak je rozwiązać.
 
  1. Problemy techniczne po stronie dostawcy

Pierwszą przyczyną, którą powinieneś wziąć pod uwagę w przypadku zaników połączenia, jest problem po stronie dostawcy. Czasami mogą wystąpić problemy techniczne, które powinny zostać rozwiązane w ciągu kilku godzin. Powodem może być na przykład zła pogoda lub przeciążenie sieci spowodowane podłączeniem zbyt dużej liczby użytkowników.

Może to być także planowana przerwa związana z konserwacją sieci. Dostawca powinien cię o tym poinformować albo w aplikacji, albo na swojej stronie internetowej. Jeśli nie możesz znaleźć żadnych informacji o przerwie, a nadal masz problemy z internetem, możesz od razu skontaktować się z pomocą techniczną i poinformować ich o swoich problemach.

  1. Przestarzałe lub uszkodzone urządzenie

Niestabilne połączenie internetowe może być również spowodowane starością używanego urządzenia. W tym przypadku chodzi o modem lub router. Upewnij się, że twoje urządzenie nie jest przestarzałe, a jego oprogramowanie jest aktualne. Możesz spróbować zrestartować urządzenie, co może przywrócić i prawdopodobnie zaktualizować jego działanie. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również sprawdzić ustawienia urządzenia.

Jeśli mimo tego masz problemy z niestabilnym połączeniem, możliwe, że urządzenie jest uszkodzone. To trudne do zweryfikowania. W żadnym wypadku nie próbuj demontować ani naprawiać urządzenia samodzielnie. Najpierw upewnij się, że za zaniki nie odpowiadają inne przyczyny z naszej listy, a w razie potrzeby zaniosłeś urządzenie do serwisu lub skontaktowałeś się z dostawcą.

Jeśli twoje połączenie zależy od kabli, możliwe, że z biegiem czasu doszło do ich uszkodzenia. Może to powodować niestabilne połączenie internetowe, a nawet spowolnienia, które nie muszą być od razu widoczne. Mogą to być zarówno bezpośrednie uszkodzenia, jak i zużycie.

Niewielu od razu udaje się zidentyfikować, że problem leży właśnie w kablach sieciowych. Lepiej zwrócić się bezpośrednio do dostawcy i poprosić o przyjazd technika, który sprawdzi kable i ewentualnie je naprawi.

TIP: Jeśli twój internet zanika, nic prostszego niż przeprowadzić pomiar prędkości internetu. Pomoże ci nasz narzędzie do pomiaru prędkości, które mierzy jakość połączenia.

  1. Przeciążenie domowej sieci

Dość często niestabilne połączenie internetowe powoduje podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, co może przeciążyć twoją domową sieć. Problem może leżeć nie tylko w liczbie urządzeń, ale także w wymagających operacjach, do których je używasz.

Wyobraź sobie czteroosobową rodzinę z wolnym połączeniem, gdzie w dwóch pokojach działają platformy strumieniowe i wszyscy członkowie surfują po internecie. W takim przypadku sieć może łatwo się przeciążyć, a niemal nikomu nie uda się, aby jego połączenie było całkowicie płynne. W skrócie, uruchomione platformy zaczną się zacinać, a ładowanie stron internetowych może zająć kilka minut zamiast kilku sekund.

Jeśli masz podobny problem, nic innego nie pozostaje, jak skontaktować się z dostawcą i szukać rozwiązania, jak zwiększyć prędkość połączenia internetowego. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest również ograniczenie liczby podłączonych urządzeń. Jakość połączenia różnych typów połączeń możesz zobaczyć poniżej w tabelce.

Typ połączenia

Maksymalna prędkość pobierania/wysyłania

Stabilność

Nadaje się do wymagających operacji (streaming, gaming)

DSL

100 / 10 Mbps

Średnia

Prawie niewłaściwe

Kablowe

1 000 / 50 Mbps

Wysoka

Idealne

Optyczne

1 000 / 1 000 Mbps

Bardzo wysoka

Idealne

Satelitarne

100 / 10 Mbps

Średnia

Mniej właściwe

Mobilne 4G/LTE

100 / 50 Mbps

Wysoka

Właściwe

Mobilne 5G

500 / 500 Mbps (w przyszłości aż 1 000 Mbps)

Bardzo wysoka

Idealne

TIP: Jeśli masz problemy z wolnym połączeniem, planuj bardziej wymagające operacje na wieczorne godziny lub inną porę dnia, gdy cała rodzina nie jest podłączona do internetu.

  1. Niskiej jakości lub słaby sygnał Wi-Fi

Jeśli nadal pytasz, dlaczego twoje połączenie internetowe zanika, i nie wiesz, co robić, możliwe, że przyczyną jest słaby sygnał Wi-Fi. W takim przypadku niestabilne połączenie może być spowodowane złym umiejscowieniem routera lub różnymi przeszkodami, takimi jak ściany czy meble.

Spróbuj najpierw umieścić router w lepszym miejscu, z którego będzie mógł objąć zasięgiem więcej pomieszczeń. Pomocne mogą być także dodatkowe urządzenia, takie jak:

  • drugi router – z jego pomocą można rozszerzyć sieć na inne pomieszczenia;
  • sieci mesh – sieć kilka satelitarnych węzłów, które tworzą sieć Wi-Fi obejmującą cały dom;
  • extender – tanie urządzenia przeznaczone do rozszerzenia sieci na inne pomieszczenie, zasięg nie zawsze jest tak dobry;
  • powerline adaptery – wykorzystują instalację elektryczną do rozszerzenia sieci, jedno urządzenie podłączasz do routera, a drugie do gniazdka w pomieszczeniu, do którego chcesz rozprowadzić Wi-Fi.

Jeśli korzystasz z bezprzewodowego internetu i odbierasz go za pomocą routera Wi-Fi z modemem, rozwiązanie będzie trochę bardziej skomplikowane. W takim przypadku należy umieścić router tak, aby rozprowadzał sygnał w domu i jednocześnie odbierał wystarczająco dobrej jakości sygnał z zewnątrz. Idealnie jest umieścić go na podwyższonym miejscu obok okna.

  1. Uszkodzone lub źle skonfigurowane urządzenie

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie możliwości, ale nadal masz problemy z niestabilnym połączeniem internetowym, możliwe, że problem leży po twojej stronie. Dokładniej może chodzić o urządzenie, jakim jest telefon komórkowy lub laptop. W pierwszej kolejności upewnij się, że wszystkie sterowniki są zaktualizowane. W przeciwnym razie może dochodzić do częstych zaników lub całkowitego odłączenia od internetu.

Przy długotrwałych problemach nie zaszkodzi sprawdzić również ustawienia sieci. Możesz je całkowicie zresetować, co przywróci ustawienia do stanu fabrycznego. Następnie powinno być możliwe ponowne podłączenie urządzenia. Jeśli ten krok także nie pomoże, możesz urządzenie zanosić do specjalistycznego serwisu.


Jak mogłeś się przekonać, niestabilne połączenie internetowe ma wiele przyczyn. Identyfikacja może być jednak dużo trudniejsza, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W każdym przypadku bądź cierpliwy i działaj krok po kroku. Szybkie i radykalne rozwiązania mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.

Inne wersje językowe