Predkosc.pl Artykuły Apple stawia na tańszego iPhone'a z AI: Rewolucja czy tylko lśniąca bieda?

Apple stawia na tańszego iPhone'a z AI: Rewolucja czy tylko lśniąca bieda?

Apple wprowadza nowy iPhone 16e, który oferuje zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji (AI) w niższej cenie niż modele flagowe. Wyposażony w ten sam procesor A18 co droższe iPhone'y, oferuje wydajność, która z łatwością poradzi sobie z wymagającymi aplikacjami i grami. Główną atrakcją jest integracja Apple Intelligence, w tym narzędzia do edytowania zdjęć, szybkiego wyszukiwania i ChatGPT.

Apple stawia na tańszego iPhone'a z AI: Rewolucja czy tylko lśniąca bieda?

Apple znów zaskakuje. Nowy iPhone 16e oferuje zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji (AI) w cenie znacznie niższej niż modele flagowe. Według niektórych jest to strategiczny ruch mający na celu ożywić zainteresowanie klientów i przyciągnąć nowych użytkowników do ekosystemu Apple. Co oferuje nowy iPhone i czy jest naprawdę tak rewolucyjny?

iPhone 16e: Ta sama wydajność, niższa cena

Apple zdecydowało się wyposażyć iPhone'a 16e w ten sam procesor A18, co w droższych modelach iPhone 16. Oznacza to, że nawet ten „tańszy” telefon poradzi sobie z wymagającymi grami, aplikacjami oraz, oczywiście, funkcjami AI. Różnica jest jednak w innych specyfikacjach – na przykład w liczbie kamer czy obniżonym poziomie niektórych komponentów.

Główną atrakcją jest jednak cena. iPhone 16e będzie kosztować w Wielkiej Brytanii 599 funtów, co jest o 200 funtów mniej niż podstawowa wersja iPhone 16. Dla porównania, pierwotny iPhone SE w 2016 roku kosztował tylko 269 funtów. Mimo to, iPhone 16e jest jedną z najdostępniejszych opcji na zakup wydajnego iPhone'a z najnowszymi technologiami.

Apple Intelligence: AI na wyciągnięcie ręki

Jedną z atrakcji jest integracja AI pod nazwą Apple Intelligence. Ta technologia oferuje narzędzia do efektywniejszej pracy, takie jak edytowanie zdjęć, szybkie wyszukiwanie w zdjęciach czy integracja chatbota ChatGPT do asystentki Siri.

Mimo że funkcje AI nie są całkowitą nowością (konkurencyjni producenci już je oferują), iPhone 16e jest najtańszą drogą do ich zdobycia w ramach ekosystemu Apple.

Własny modem: Krok ku niezależności

Interesującą nowością jest użycie własnego modemu C1, który Apple sam zaprojektował i opracował. Do tej pory bowiem polegał na chipach firm Qualcomm i Intel, co dla nich oznaczało wysokie opłaty licencyjne.

Własny modem nie tylko zmniejszy koszty, ale także przybliży Apple do wizji, którą przedstawił Tim Cook już w 2009 roku – pełną kontrolę nad technologiami w swoich produktach. Ten krok może mieć długoterminowy wpływ na cały przemysł, szczególnie jeśli Apple zdecyduje się udostępniać swój modem także innym producentom.

Kto jest celem? Indie, aktualizacje i nowi użytkownicy

Apple jasno celuje w kilka grup klientów równocześnie. Pierwsi to ci, którzy dotychczas posiadali starsze modele iPhone'ów. Z logo „Nie było lepszego czasu na aktualizację”, Apple zachęca do porównania parametrów z modelami wydawanymi od 2019 roku.

Drugą grupą docelową są rynki, takie jak Indie, gdzie iPhone'y są dla większości ludzi zbyt drogie. iPhone 16e mógłby otworzyć drzwi także nowym klientom i poszerzyć w ten sposób bazę użytkowników Apple.

Czy nowy iPhone jest tego warty?

iPhone 16e jest interesującym kompromisem między wydajnością a ceną. Oferuje zaawansowane funkcje AI, własny modem i ten sam procesor co droższe modele, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy chcą pozostać w ekosystemie Apple, ale nie chcą wydawać dużych sum.

Tak czy inaczej, mimo że Apple zainwestowało w AI w ostatniej dekadzie astronomiczne 189 miliardów dolarów, wyniki nie są jeszcze tak przełomowe, jak można by się spodziewać. Na przykład zestaw słuchawkowy Vision Pro czy inteligentny głośnik HomePod nie odniosły masowego sukcesu.

Szukasz sposobu, aby Twój inteligentny dom działał bez przerw i problemów? Prawidłowe skonfigurowanie sieci domowej jest kluczowe dla bezbłędnego działania wszystkich podłączonych urządzeń. Nasz artykuł poprowadzi Cię przez wybór odpowiedniego routera, jego strategiczne umiejscowienie oraz optymalne ustawienia dla różnych typów domów.

Przeprowadzimy Cię przez podstawowe pojęcia AI, od uczenia maszynowego po sieci neuronowe i przetwarzanie języka naturalnego. Dowiesz się, jak rozpocząć naukę AI, jakie narzędzia używać i jak nadążać za tym dynamicznie rozwijającym się obszarem.

Ping i FPS to dwa kluczowe elementy decydujące o jakości twojego doświadczenia w grach. Podczas gdy ping odzwierciedla szybkość komunikacji między twoim urządzeniem a serwerem gry, FPS determinuje płynność obrazu w grze. W naszym przewodniku dowiesz się, jak zidentyfikować błędy i jak je łatwo naprawić.

Elon Musk i xAI wprowadzili Grok 3, nowy wydajny model AI, który przewyższa konkurencję, taką jak GPT-4o. Grok 3 oferuje ulepszone funkcje, takie jak DeepSearch i tryb głosowy w wersji beta. Model wykorzystuje dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu do swojego poprzednika i jest dostępny dla użytkowników sieci X.

Wraz ze wzrostem liczby inteligentnych urządzeń w domach rosną również zagrożenia bezpieczeństwa. Inteligentne żarówki, dzwonki i lodówki wiedzą o nas więcej niż najlepszy przyjaciel. Pokażemy ci, jak cieszyć się wygodą inteligentnego domu, jednocześnie zachowując prywatność.

Sztuczna inteligencja od dawna nie jest już sci-fi i mamy do wyboru od razu kilku sprytnych pomocników. Dwaj z nich, ChatGPT i nowicjusz DeepSeek, obecnie konkurują o sympatię użytkowników. Czym się różnią? I który z nich jest najlepszy?

Inne wersje językowe