Predkosc.pl Artykuły 4 najciekawszych rzeczy, które możesz robić z ChatGPT-4o

4 najciekawszych rzeczy, które możesz robić z ChatGPT-4o

ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.

4 najciekawszych rzeczy, które możesz robić z ChatGPT-4o

Entuzjazm wokół ChatGPT nie słabnie. Jednym z powodów jest wprowadzenie nowego modelu ChatGPT-4o, który będzie dostępny za darmo. Aktualizacja przyniosła wiele nowych funkcji i możliwości. Większość osób zaczęła z niego korzystać nie tylko w pracy i podczas nauki, ale także w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się 4 najciekawszym rzeczom, które możesz robić z ChatGPT-4o.

Co to jest ChatGPT-4o?

W skrócie jest to model językowy opracowany przez firmę OpenAI, który jest dostępny publicznie od 2022 roku. Choć nie jest z nami długo, przeszedł wiele zmian.

Obecnie dostępne są trzy jego wersje:

  • GPT-3.5 – nadaje się do zwykłych zapytań, ale nie ma dostępu do zaawansowanych narzędzi, takich jak generowanie obrazków, prowadzenie rozmów czy wyszukiwanie w Internecie
  • GPT-4 – działa z szeroką gamą narzędzi, jest szybszy i rozwiązuje bardzo skomplikowane zadania
  • GPT-4o – najbardziej zaawansowany model, który przetwarza i generuje tekst, obraz i dźwięk

Ostatni z wymienionych został uruchomiony na początku maja 2024 roku. Nowy model jest ogólnie lepszy w rozumieniu kontekstu i przetwarzaniu języka naturalnego. Funkcje rozmowy również zostały poprawione, są bardziej precyzyjne i można je prowadzić w dziesiątkach różnych języków, w tym po czesku.

4 najciekawsze rzeczy, które możesz robić z ChatGPT-4o

ChatGPT-4o nadaje się do pracy, nauki, samokształcenia czy niewielkich zadań administracyjnych, które pochłaniają twój wolny czas. Przyjrzyjmy się, jak może ułatwić ci życie.

  1. Przekształcanie obrazu na tekst

ChatGPT-4o potrafi odczytywać tekst z obrazów, w tym tekst pisany ręcznie. W łatwy sposób zdigitalizujesz notatki, listy i zrzuty ekranu, które zwykle musiałbyś przepisywać ręcznie. Ponadto łatwo identyfikuje nazwy osób i elementów – tę funkcję można wykorzystać na przykład do sortowania list.

  1. Własny asystent osobisty lub lektor

Nie chcesz płacić za osobistego asystenta lub lektora języka angielskiego? Nie musisz, ChatGPT-4o zastąpi ci obydwa. Jak już wspomnieliśmy, model ten może komunikować się z tobą, nawet po czesku. Mimo że nadal ma pewne wady, w większości przypadków będzie cię rozumieć.

W krótkim czasie stworzysz z niego własnego asystenta głosowego, który odpowie na twoje pytania lub pomoże ci w nauce. Asystenta możesz dostosować do swoich potrzeb – na przykład będzie cię poprawiał podczas ćwiczeń z angielskiego lub dodawał kontekst do omawianego tematu.

  1. Generowanie obrazów

Z ChatGPT-4o, podobnie jak z wcześniejszą wersją, możesz generować obrazy za pomocą systemu DALL-E. Jest on bezpośrednio połączony z modelem. Wystarczy wpisać polecenie w czat i w kilka chwil masz przed sobą gotowy obrazek.

Choć programiści dodali kilka ulepszeń, generowanie nadal ma swoje wady. Nie oczekuj, że natychmiast stworzy realistyczne zdjęcie osoby lub jednym kliknięciem wygeneruje przejrzystą infografikę. Tekst w obrazach to jego pięta achillesowa, z którą na razie sobie nie radzi.

  1. Tworzenie badań i analiza danych

Po uruchomieniu GPT-4o zyskujesz wreszcie dostęp do wielu funkcji premium, które wcześniej były płatne. Masz na przykład możliwość wyszukiwania w Internecie, gdzie ChatGPT przeszukuje różne źródła i tworzy szczegółowe badania na dowolny temat. Ponadto jest w stanie przeprowadzać skomplikowane analizy wielostronicowych dokumentów.

Na podstawie przesłanych danych tworzy tabele, wykresy lub prezentacje. Jeśli twój szef zabiega o stworzenie prezentacji dla klienta, wygenerujesz ją za kilka kliknięć. Uważaj jednak na to, jakie dane udostępniasz modelowi – unikaj udostępniania poufnych danych osobowych i informacji strategicznych, które mogłyby zostać wykorzystane przez konkurencję.

Zainteresowało cię ChatGPT-4o? Jeśli tak, nie wahaj się i wypróbuj go. Teraz masz do dyspozycji darmowe funkcje, które wcześniej były dostępne tylko dla płacących użytkowników. Nie ma na co czekać, według wielu ekspertów na rynku pracy nie zwycięży sztuczna inteligencja, lecz ludzie, którzy potrafią z nią pracować. Do nich możesz należeć także ty, wystarczy otworzyć komputer i zacząć się uczyć.

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

Czy zmagasz się z wolnym internetem? Przeprowadzimy Cię przez osiem najczęstszych przyczyn oraz porady dotyczące ich rozwiązania, dzięki którym przyspieszysz swoje połączenie internetowe w mgnieniu oka.

Masz problemy z połączeniem internetowym? W naszym przewodniku przedstawimy praktyczne rady i wskazówki, jak łatwo sprawdzić, dlaczego internet nie działa.

Google Bard (Gemini) i ChatGPT-4 to dwa najbardziej zaawansowane modele językowe sztucznej inteligencji. Czym się od siebie różnią i co potrafią? Przeczytaj nasze porównanie obu narzędzi AI i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym pomocnikiem, niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z AI w pracy, czy jesteś po prostu ciekawy, co potrafią. Sprawdź dostępne funkcje, jakość wyników i różnice cenowe.

Masz kłopot a przewód z internetem nie sięga tam, gdzie potrzebujesz? W takim przypadku przyda ci się klika praktycznych rad, jak go przedłużyć i wygodnie rozprowadzić internet w domu, wielkim biurze oraz innych pomieszczeniach, w których chcesz być online a Wi-Fi z jakichkolwiek przyczyn nie jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.