Predkosc.pl Artykuły 10 sposobów, jak łatwo i skutecznie przyspieszyć połączenie Wi-Fi

10 sposobów, jak łatwo i skutecznie przyspieszyć połączenie Wi-Fi

Powolny internet i niewystarczające pokrycie sygnału Wi-Fi są problemem większości gospodarstw domowych. Nasze 10 wskazówek pomoże Ci łatwo rozwiązać te problemy.

10 sposobów, jak łatwo i skutecznie przyspieszyć połączenie Wi-Fi

Większość gospodarstw domowych nie obejdzie się dzisiaj bez stabilnego połączenia z internetem. Spora ich część niestety często zmaga się z problemami z Wi-Fi, które obejmują zarówno przerwy, jak też niestabilną prędkość połączenia. 

Nie zawsze za komplikacjami stoi sam dostawca internetu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po sposobach, jak możecie łatwo i skutecznie przyspieszyć połączenie Wi-Fi w domu.

1. Skup się na lokalizacji routera

Dla zapewnienia dobrej jakości zasięgu sygnału Wi-Fi kluczowe jest odpowiednie umieszczenie routera. W idealnym przypadku powinien znajdować się w centralnym punkcie całego domu, co nie zawsze jest możliwe i wystarczające. Największym wrogiem sygnału Wi-Fi są przeszkody w postaci grubych ścian, metalowych przedmiotów czy urządzeń elektrycznych.

Za zakłóceniami sygnału zwykle stoją mikrofalówki, lodówki, telefony bezprzewodowe czy nianie elektroniczne. Problemem często bywają także łazienka czy akwarium domowe.

Podczas umieszczania routera stosuj się do następujących zasad:

 1. Umieść router na podwyższonym miejscu – upewnij się, że antenki mają dostateczną przestrzeń.

 2. Wybierz miejsce w środku mieszkania lub domu, albo najlepiej w centrum pomieszczenia, w którym najczęściej przebywasz i korzystasz z Wi-Fi.

 3. Nie umieszczaj routera w pobliżu zakłócających przedmiotów, łazienek, kuchni lub blisko grubych ścian.

 4. Jeśli router posiada regulowane anteny, spróbuj nakierować je tak, aby rozprzestrzeniały sygnał w pożądanym kierunku. Dostosowanie jest szczególnie ważne w domach wielopiętrowych, gdzie jedną antenę ustawisz poziomo, a drugą ku dołowi. W celu pokrycia większych pomieszczeń najlepiej ustawić boczne anteny poziomo.

2. Zaktualizuj oprogramowanie routera

Dla prędkości internetu ważne jest również oprogramowanie routera. Parametry i wymagania w zakresie połączenia internetowego zmieniają się, dlatego konieczne są regularne aktualizacje. Służą one również poprawie drobnych usterek, zwiększeniu bezpieczeństwa czy zwiększeniu prędkości połączenia. Jeśli posiadasz modem i router bezpośrednio od dostawcy, zazwyczaj to on zajmuje się aktualizacją firmware'u.

Jeżeli kupiłeś własny router, warto sprawdzić dostępne aktualizacje, które pomogą osiągnąć optymalną prędkość internetu lub przynajmniej się do niej zbliżyć. Wystarczy zalogować się do panelu zarządzania routerem i znaleźć sekcję aktualizacji. Większość routerów oferuje już automatyczne aktualizacje, jednak tę funkcję zwykle trzeba w ustawieniach włączyć.

PORADA: Jeśli chcesz sprawdzić, czy sygnał ulegnie poprawie, wykonaj przed aktualizacją test prędkości internetu przy pomocy naszego narzędzia. Po aktualizacji przeprowadź kontrolny pomiar prędkości i porównaj wyniki. Jeśli wartość się znacząco nie różni, możesz przejść do kolejnych kroków.

3. Spróbuj zmienić kanał Wi-Fi

Sposobów na przyspieszenie internetu najczęściej szukają osoby mieszkające w gęsto zaludnionych obszarach. Powodem jest głównie przeciążenie wykorzystywanych kanałów – ten problem dotyczy głównie pasma 2,4 GHz. Na szczęście większość nowoczesnych routerów oferuje możliwość ręcznego przełączania kanałów Wi-Fi. W paśmie 2,4 GHz dostępnych jest 14 kanałów, a w paśmie 5 GHz 45 kanałów.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy kilka gospodarstw domowych w twoim sąsiedztwie korzysta z jednego kanału, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędkość połączenia spadnie. W pierwszej kolejności przeprowadź test prędkości internetu i upewnij się, czy nie chodzi tylko o krótkoterminowy problem. Jeśli problemy się utrzymują, możesz spróbować zmienić kanał.

Do szukania wolnych kanałów możesz użyć narzędzi online, takich jak Wi-Fi Analyzer lub inSSIDer, albo diagnostyki bezpośrednio w systemie operacyjnym twojego urządzenia.

W Windows do listy kanałów dostaniesz się przez PowerShell (w wierszu poleceń wpisz netsh wlan show networks mode=bssid). Natychmiast otrzymasz listę sieci i wykorzystywanych kanałów. Z kolei w Mac możesz użyć tylko diagnostyki bezprzewodowej. Po przeprowadzeniu analizy otrzymasz listę dostępnych kanałów, do których można się podłączyć.

Podobnie jak w przypadku aktualizacji, musisz zalogować się do panelu zarządzania routerem i w ustawieniach przełączyć wykorzystywany kanał.

4. Spróbuj połączenia przez pasmo 5 GHz

Prostym przełączeniem wykorzystywanego pasma można znacznie przyspieszyć prędkość internetu. Zdecydowana większość routerów już wspiera przełączanie między pasmem 2,4 GHz i 5 GHz. Pierwsze wymienione pasmo oferuje większy zasięg, ale gorszą stabilność i niższą prędkość. Z kolei 5 GHz zapewnia szybsze i stabilniejsze połączenie o krótszym zasięgu. 

NAJLEPSZE ZASTOSOWANIE RODZAJ PASMA
2,4 GHz 5 GHz
 • Przeglądanie internetu
 • Korzystanie z połączenia daleko od routera
 • Podłączenie starszych urządzeń
 • Łączenie urządzeń inteligentnego domu
 • Pobieranie dużych plików
 • Streaming filmów i muzyki
 • Podłączanie Smart TV
 • Granie w gry online
 • Łączenie się z internetem w gęsto zaludnionej okolicy
 • Podłączenie urządzeń blisko routera

5. Podłącz urządzenie do routera za pomocą kabla ethernetowego

Jeśli prędkość połączenia nie jest wystarczająca, może pomóc podłączenie urządzenia do routera za pomocą kabla ethernetowego. Internet będzie wtedy szybszy i przede wszystkim stabilniejszy. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla bardziej wymagających aktywności, takich jak praca na komputerze czy granie w gry online. Można podłączyć szeroką gamę urządzeń, bez względu na odległość od routera. Jedynym ograniczeniem może być długość kabla.

6. Sprawdź, czy problem nie leży po stronie twojego urządzenia

Problem może leżeć także po stronie twojego urządzenia, które nie jest w stanie odpowiednio przetwarzać sygnału Wi-Fi, co obniża prędkość połączenia. Sprawdź, czy oprogramowanie i sterowniki danego urządzenia są aktualne i w razie potrzeby je zaktualizuj. W przypadku bardzo starych urządzeń aktualizacja nie pomoże.

Takie urządzenia nie mają sensu pozostawiać podłączonymi, ponieważ będą dodatkowo spowalniać sieć. Niektóre z nich mogą być podłączone, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. Liczbę podłączonych urządzeń możesz łatwo sprawdzić i zredukować po zalogowaniu się do panelu zarządzania routerem. Jeśli masz długoterminowe problemy z prędkością internetu, staraj się zredukować ich liczbę do minimum.

7. Wykorzystanie rozciągaczy sygnału

Szczególnie w starszych domach z grubymi ścianami może być dość trudno rozprowadzić Wi-Fi do wszystkich pomieszczeń. Zwykle nie wystarczy więc zwykły router, ale trzeba zainwestować również w dodatkowe urządzenia. Najtańszym rozwiązaniem jest rozciągacz sygnału, który tylko wpinasz do gniazdka i parujesz z routerem. Jakość połączenia jednak nie będzie szczególnie wysoka.

Znacznie lepszym sposobem na przyspieszenie internetu jest zakup mesh Wi-Fi. Składa się ona z kilku urządzeń w postaci satelit, które rozstawia się po całym domu. Po włączeniu tworzą one nad wybraną strefą niewidzialną sieć. W porównaniu do rozciągaczy sygnał jest szybszy i bardziej stabilny. Podłączone urządzenia automatycznie przełączają się między dostępnymi satelitami.

8. Rozważ zakup nowego routera

Technologia zmienia się w zawrotnym tempie, co odzwierciedla się również na samych urządzeniach. Routery kupione sześć lat temu nie mogą się równać z obecnymi modelami na rynku. Jeśli więc masz problemy z prędkością Wi-Fi i budżet na to pozwala, warto zainwestować w nowoczesne urządzenie. Dobre routery kupisz już od 2 000 Kč.

Podczas wyboru skup się, aby dany router oferował:

 • Wi-Fi 6 – najnowszą wersję standardu Wi-Fi, oferującą wyższą prędkość, pojemność i efektywność. Ogólnie nadaje się do gospodarstw domowych z większą liczbą urządzeń.
 • Podwójne pasmo (Dual-Band) – oferujące przełączanie między dwoma pasmami. Można się spotkać także z routerami Tri-Band, które oferują dodatkowo drugie pasmo 5 GHz.
 • WPA3 – najbardziej zaawansowaną technologię zabezpieczeń routera.
 • QoS – umożliwiające ustawienie priorytetów dla urządzeń i aplikacji mających priorytetowy dostęp do połączenia.

9. Regularny restart routera

Jakość sygnału Wi-Fi routera może być poprawiona poprzez regularne restartowanie. Router, podobnie jak inne urządzenia, potrzebuje od czasu do czasu odpoczynku, aby oczyścić swoją pamięć i rozwiązać drobne błędy w oprogramowaniu, które mogą prowadzić do ograniczania prędkości internetu.

Ogólnie zaleca się restartowanie routera około raz na miesiąc. Można to zrobić na kilka sposobów. Większość modeli już posiada przycisk do restartowania, który wystarczy chwilę przytrzymać. Następnie można wyłączyć router i na chwilę odłączyć od sieci elektrycznej.

Zwłaszcza w starszych routerach restart jest możliwy wyłącznie w drugi sposób, tj. poprzez wyłączenie i ponowne uruchomienie urządzenia. Dla lepszych wyników warto wyłączyć połączenie Wi-Fi na wszystkich urządzeniach i chwilę po resecie ponownie je włączyć. Tę samą procedurę należy od czasu do czasu stosować również do modemu.

10. Zwiększenie taryfy u swojego dostawcy internetu

Jeśli nie wystarcza ci obecna szybkość internetu i żadne z opisanych rozwiązań nie działa, warto pomyśleć o zmianie wybranej taryfy lub nawet typu internetu. Przede wszystkim przeprowadź pomiar prędkości połączenia i sprawdź, czy rzeczywiście osiągasz prędkości wybranej taryfy.

Jeśli tak, skontaktuj się ze swoim dostawcą i poproś o zwiększenie prędkości - w przeciwnym razie skonfrontuj go z tym, że nie zapewnia obiecanych usług. Szybkości nie zawsze można jednak zwiększyć, szczególnie w przypadku internetu bezprzewodowego czy ADSL. Szybsze alternatywy, takie jak internet kablowy czy światłowodowy, są dostępne tylko w obszarach miejskich.

Niska prędkość internetu i niewystarczające pokrycie Wi-Fi mogą mieć wiele przyczyn i rozwiązań. Jeśli nie chcesz angażować się w skomplikowane ustawienia routera, w większości przypadków wystarczy jego restartowanie lub zakupienie extendera. Dla lepszej kontroli zmian można również wykorzystać nasz test prędkości internetu, który posłuży jako punkt wyjścia do rozmów z dostawcą.Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.