Predkosc.pl Artykuły Czym jest WiFi Mesh?

Czym jest WiFi Mesh?

Zapewne znasz tę sytuację. Chcesz połączyć się z internetem na telefonie, tablecie lub notebooku, jednak sygnał jest słaby. Więc spacerujesz po to, aby od razu pojawiła się kolejna upragniona kreska zasięgu. Takie rozwiązanie jest jednak męczące a ponadto czasami nawet niemożliwe. Co wspólnego z tym problemem ma Mesh?

Czym jest WiFi Mesh?

Jak rozszerzyć sygnał WiFi?

Najpierw od samego początku. Istnieje wiele sposobów, jak osiągnąć rozszerzenie sygnału. Pierwszą i najstarszą metodą jest zastosowanie tzw. repeatera. Nazwę tego urządzenia można przetłumaczyć jako „powtarzacz“ i pojęcie te także dobrze określa zasadę jego działania. Sygnał z routera głównego jest przesyłany przez repaater na tym samym paśmie.

Inną możliwością jest urządzenie trochę nowocześniejsze – extender. Można go nazwać „rozszerzaczem“. Funkcja jest bardzo podobna jak w repeaterze. Jednak zaletą jest korzystanie z większej ilości pasm. Wariantem extendera jest także network extender, który jest właściwie drugim routerem korzystającym z połączenia kablowego. Z kolei nowością w rodzinie wzmacniaczy sygnału WiFi jest system WiFi Mesh.

Jak działa Mesh?

Systemy Mesh są stosunkowo nowe i stanowią najbardziej zaawansowany sposób, jak zapewnić naprawdę rozległe pokrycie jedną siecią WiFi. Łatwymi słowy, zasada spoczywa w połączeniu kilku „routerów“. Do jednego głównego urządzenia podłączone jest klika jednostek dodatkowych, można je określić jako elementy satelitarne.

Wszystkie jednostki są wzajemnie połączone, posiadają wielokierunkowe anteny i łączą się ze sobą za pomocą pasm 2,4 GHz, 5 GHz. Mogą także korzystać z ethernet – czyli sieci kablowej. System ten pozwala na zapewnienie idealnego pokrycia nawet znacznie odległej powierzchni sygnałem jednej sieci WiFi.

Zalety systemu Mesh

System Mesh oferuje szerokie możliwości wykorzystania sieci bezprzewodowej w środowisku domowym oraz firmowym. Zapewni sygnał o wysokiej mocy i jakości. W wielu przypadkach pozwoli obejść się bez połączenia bezprzewodowego. Zaletą jest także fakt, że urządzenia komunikują się wzajemnie – nie tylko jednokierunkowo z jednostki głównej do podrzędnej. Awaria jednego z punktów nie ma więc wpływu na system.

Uruchomienie i konserwacja takiej sieci to czynności łatwe, z którymi poradzi sobie nawet laik. Konfiguracja jest prosta a urządzenie same wybiera optymalny sposób przesyłu sygnału, aby zapewnić równomierne i stabilne pokrycie.

Kiedy uruchomienie sieci WiFi Mesh ma sens?

Chyba jedyną wadą WiFi Mesh jest cena. Urządzenia tego typu zaczęły pojawiać się na rynku dopiero w 2016 roku. Na przyszłość można oczekiwać obniżenia kosztów. Jednak nawet aktualnie taka inwestycja w wielu przypadkach się opłaci. System WiFi Mesh szczególnie docenisz, jeśli:

  • Masz obszerne mieszkanie lub dom (lub pomieszczenia firmowe)
  • Masz problemy z sygnałem z powodu zakłóceń lub przeszkód
  • Chcesz zapewnić bardzo silny sygnał na całej powierzchni
  • Nie chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej
  • Poszukujesz prostego rozwiązania bez konieczności skomplikowanej konfiguracji

Wraz ze wzrostem liczby inteligentnych urządzeń w domach rosną również zagrożenia bezpieczeństwa. Inteligentne żarówki, dzwonki i lodówki wiedzą o nas więcej niż najlepszy przyjaciel. Pokażemy ci, jak cieszyć się wygodą inteligentnego domu, jednocześnie zachowując prywatność.

Sztuczna inteligencja od dawna nie jest już sci-fi i mamy do wyboru od razu kilku sprytnych pomocników. Dwaj z nich, ChatGPT i nowicjusz DeepSeek, obecnie konkurują o sympatię użytkowników. Czym się różnią? I który z nich jest najlepszy?

Code.org Studio to popularne narzędzie online, które oferuje dzieciom (ale także dorosłym) dostęp do zabawnych i interaktywnych lekcji programowania. Dzięki wizualnym poleceniom blokowym mogą łatwo tworzyć animacje, gry i aplikacje, rozwijać myślenie logiczne i wzmocnić kreatywność.

Kodu Game Lab to innowacyjna platforma do nauki programowania, która umożliwia dzieciom tworzenie własnych gier za pomocą wizualnego kodowania blokowego. Przy tym mogą eksperymentować z projektowaniem gier, rozwijać kreatywność i myślenie logiczne.

Projekt Stargate to ambitna inicjatywa mająca na celu stworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji w USA. Celem jest zainwestowanie 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Projekt, wspierany przez gigantów takich jak OpenAI, SoftBank i Microsoft, obiecuje tysiące miejsc pracy i gospodarczą dominację USA.

RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.