Predkosc.pl Artykuły Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Google ze swoimi najnowszymi aktualizacjami algorytmów i integracją AI znów przemieszcza internet. Chociaż obiecuje lepsze wyniki wyszukiwania, wielu twórców treści obawia się o przyszłość mniejszych witryn. Czy integracja AI jest zbawieniem czy zgubą? A jak wpłynie na sposób, w jaki konsumujemy informacje online?

Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Technologiczny gigant Google, z którym spotykamy się codziennie, znów przemieszcza internet. Jego najnowsza aktualizacja algorytmu wyszukiwania i integracja sztucznej inteligencji obiecują rewolucję w tym, jak szukamy i znajdujemy informacje online. Według przeciwników jednak zmiany grożą pochowaniem mniejszych witryn i zastąpieniem ich ogromnymi platformami i treściami generowanymi przez maszyny.

Koniec ery niezależnych witryn

Historia Gisele Navarro, założycielki strony HouseFresh.com, jest ostrzegawczym sygnałem. Jej witryna, pełna oryginalnych i specjalistycznych treści o oczyszczaczach powietrza, natychmiast po aktualizacji algorytmu spadła w rankingu Google.

Ruch na stronie gwałtownie spadł i Navarro musiała zwolnić większość pracowników. Podobny los spotkał inne witryny zajmujące się specyficznymi tematami, które budowały swoje publiczności przez lata. Podczas gdy niezależne witryny krwawią, giganci tacy jak Reddit, Quora i Instagram odnotowują gwałtowny wzrost ruchu.

Google najwyraźniej postanowił preferować platformy z ogromną bazą użytkowników i treściami generowanymi przez użytkowników. Pytanie, czy ta strategia jest trwała i czy nie doprowadzi do monopolizacji przestrzeni online.

Sztuczna inteligencja: Zbawienie czy zguba?

Google postawił na sztuczną inteligencję i integruje do wyszukiwania funkcję „AI Overviews”, która ma dostarczać użytkownikom zwięzłych i relewantnych odpowiedzi. Chociaż Google obiecuje zwiększenie ruchu na stronach, wielu twórców treści obawia się, że AI Overviews zniechęci użytkowników do klikania na ich strony.

Nie dziwi więc, że Google jest krytykowany za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku i dyktowanie zasad gry bez uwzględniania skutków dla mniejszych graczy. Krytycy wskazują na nietransparentność algorytmów i obawiają się, że Google staje się strażnikiem internetu, który cenzuruje i manipuluje informacjami.

Wprowadzane zmiany będą miały dalekosiężne skutki dla sposobu, w jaki konsumujemy informacje online. Pytanie, czy Google znajdzie równowagę między innowacjami a ochroną różnorodności i pluralizmu internetu.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.