Predkosc.pl Artykuły Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Google ze swoimi najnowszymi aktualizacjami algorytmów i integracją AI znów przemieszcza internet. Chociaż obiecuje lepsze wyniki wyszukiwania, wielu twórców treści obawia się o przyszłość mniejszych witryn. Czy integracja AI jest zbawieniem czy zgubą? A jak wpłynie na sposób, w jaki konsumujemy informacje online?

Google zmienia zasady gry: Czy czeka nas online apokalipsa?

Technologiczny gigant Google, z którym spotykamy się codziennie, znów przemieszcza internet. Jego najnowsza aktualizacja algorytmu wyszukiwania i integracja sztucznej inteligencji obiecują rewolucję w tym, jak szukamy i znajdujemy informacje online. Według przeciwników jednak zmiany grożą pochowaniem mniejszych witryn i zastąpieniem ich ogromnymi platformami i treściami generowanymi przez maszyny.

Koniec ery niezależnych witryn

Historia Gisele Navarro, założycielki strony HouseFresh.com, jest ostrzegawczym sygnałem. Jej witryna, pełna oryginalnych i specjalistycznych treści o oczyszczaczach powietrza, natychmiast po aktualizacji algorytmu spadła w rankingu Google.

Ruch na stronie gwałtownie spadł i Navarro musiała zwolnić większość pracowników. Podobny los spotkał inne witryny zajmujące się specyficznymi tematami, które budowały swoje publiczności przez lata. Podczas gdy niezależne witryny krwawią, giganci tacy jak Reddit, Quora i Instagram odnotowują gwałtowny wzrost ruchu.

Google najwyraźniej postanowił preferować platformy z ogromną bazą użytkowników i treściami generowanymi przez użytkowników. Pytanie, czy ta strategia jest trwała i czy nie doprowadzi do monopolizacji przestrzeni online.

Sztuczna inteligencja: Zbawienie czy zguba?

Google postawił na sztuczną inteligencję i integruje do wyszukiwania funkcję „AI Overviews”, która ma dostarczać użytkownikom zwięzłych i relewantnych odpowiedzi. Chociaż Google obiecuje zwiększenie ruchu na stronach, wielu twórców treści obawia się, że AI Overviews zniechęci użytkowników do klikania na ich strony.

Nie dziwi więc, że Google jest krytykowany za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku i dyktowanie zasad gry bez uwzględniania skutków dla mniejszych graczy. Krytycy wskazują na nietransparentność algorytmów i obawiają się, że Google staje się strażnikiem internetu, który cenzuruje i manipuluje informacjami.

Wprowadzane zmiany będą miały dalekosiężne skutki dla sposobu, w jaki konsumujemy informacje online. Pytanie, czy Google znajdzie równowagę między innowacjami a ochroną różnorodności i pluralizmu internetu.

Sztuczna inteligencja pisze wiersze, ale boryka się z matematyką. Dlaczego ChatGPT i inni chatboty nie radzą sobie nawet z podstawowymi obliczeniami? Ujawniamy przyczyny matematycznych potknięć AI, od tokenizacji, która rozbija liczby na niezrozumiałe fragmenty, po statystyczne podejście do nauki, które zawodzi w matematyce.

Meta przedstawiła Orion, najnowocześniejsze okulary AR na świecie. Łączą wygląd zwykłych okularów z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki holograficznemu wyświetlaczowi i zintegrowanej sztucznej inteligencji otwierają nowe możliwości interakcji z cyfrowym światem. Ponadto umożliwiają prowadzenie wideorozmów bez użycia rąk, wyświetlanie wiadomości i kontekstowych informacji w czasie rzeczywistym.

Czy czujesz, że nieustanne przewijanie cię pochłania? Że niczego innego nie zdążysz zrobić, tylko spędzać czas na telefonie? Nie ma się czego wstydzić, ale trzeba coś z tym zrobić. Pokażemy ci, jak na skuteczny detoks cyfrowy, który pomoże ci na nowo odkryć urok świata offline.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie w dużej mierze zależy od rodziców. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik po ochronie dzieci w sieci. Nauczysz się, jak otwarcie z nimi rozmawiać o zagrożeniach, ustalać granice i chronić ich prywatność.

Nowe badanie ujawniło niepokojący fakt, Satelity Starlink od SpaceX, przeznaczone do zapewniania internetu, produkują zakłócające emisje radiowe, które zagrażają obserwacjom kosmosu przez radioteleskopy. Emisje z drugiej generacji Starlinków są aż 30 razy silniejsze niż w przypadku poprzedniej generacji i stanowią poważny problem dla astronomów.

Firma OpenAI przedstawiła nową serię modeli sztucznej inteligencji pod nazwą o1, które obiecują rewolucję w zakresie myślenia złożonego i rozwiązywania problemów. Modele o1 wyróżniają się w dziedzinach takich jak nauka, programowanie i matematyka, gdzie osiągają wyniki porównywalne z doktorantami. OpenAI skupiła się także na bezpieczeństwie i opracowała nowe podejście do treningu, które zapobiega nadużyciom AI.