Predkosc.pl Artykuły Bezpieczeństwo w internecie: 9 zasad, jak chronić swoje dane osobowe online

Bezpieczeństwo w internecie: 9 zasad, jak chronić swoje dane osobowe online

Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.

Bezpieczeństwo w internecie: 9 zasad, jak chronić swoje dane osobowe online

Mamy dla Ciebie dziewięć podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Nauczysz się na przykład, jak tworzyć silne i unikatowe hasła, włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie i dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, takich jak korzystanie z VPN czy wybór odpowiedniego programu antywirusowego.

W dzisiejszej cyfrowej erze spędzamy coraz więcej czasu online. Dzięki internetowi komunikujemy się, pracujemy, robimy zakupy, a także „wybieramy się” na rozrywki. Wraz z tym często nieświadomie przekazujemy online mnóstwo danych, w tym wrażliwych informacji. Wystarczy mały błąd i od razu możesz stać się ofiarą hakerów. Poniżej przedstawiliśmy dziewięć zasad, dzięki którym ochronisz swoje dane osobowe w internecie.

 1. Ustaw silne i unikatowe hasła

Pierwszą linią obrony są silne i unikatowe hasła, którymi powinieneś zabezpieczyć wszystkie swoje konta, nawet te, które nie wydają Ci się aż tak ważne. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć naprawdę silne hasło, trzymaj się następujących zasad:

 • Kombinuj duże i małe litery.
 • Włącz do hasła liczby i znaki specjalne.
 • Stwórz hasło, które ma przynajmniej 12 znaków.
 • Nigdy nie używaj swoich danych osobowych, takich jak imiona, daty urodzenia czy adres.
 • Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł jak „12345” czy „hasło”.

Hasła zmieniaj regularnie, najlepiej co trzy miesiące, i nigdy nie używaj tego samego hasła na kilku stronach. Tworzyć lub zarządzać hasłami może Ci pomóc generator lub menedżer haseł. Najbardziej znane narzędzie to na pewno od Google, które samo oferuje pomoc przy tworzeniu haseł. Możesz również skorzystać z innych usług online, które powinny być zawsze sprawdzone i godne zaufania.

 1. Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Gdziekolwiek to możliwe, włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie, znane jako 2FA i two-factor authentication. W skrócie jest to metoda, która wymaga dodatkowego uwierzytelnienia Twojej tożsamości, dodając kolejną warstwę zabezpieczeń do Twojego konta.

Może to być na przykład kod SMS lub dane biometryczne, co utrudni hakerom dostęp do Twojego konta. Oprócz hasła będziesz musiał wpisać jednorazowy kod generowany przez aplikację mobilną lub dane biometryczne, takie jak odcisk palca czy FaceID. W przypadku aplikacji możesz skorzystać na przykład z:

 • Google Authenticator,
 • Authy,
 • Microsoft Authenticator.

Nawet jeśli hakerzy zdobędą Twoje hasło, bez dostępu do Twojego telefonu komórkowego lub innej formy uwierzytelniania nie dostaną się do konta. Włącz 2FA wszędzie, gdzie to możliwe, w tym w usługach Google, Facebooka czy Apple.

 1. Uważaj na bankowość internetową

Oddzielnym rozdziałem jest bankowość internetowa, która powinna być dosłownie nie do zdobycia. Niestety dane związane z finansami i kartami płatniczymi są atrakcyjne dla cyberprzestępców. Logowanie się do bankowości internetowej przeprowadzaj tylko z zaufanych urządzeń – unikaj komputerów i sieci publicznych.

Równocześnie zawsze upewnij się, że adres strony zaczyna się od „https://” i zawiera dokładną i prawidłową nazwę Twojego banku. Bank nigdy nie powinien prosić Cię e-mailem o dane logowania ani inne wrażliwe informacje. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, prawdopodobnie jest to phishing. Nie klikaj na linki i lepiej skontaktuj się z bankiem. Dla większego bezpieczeństwa włącz wspomniane 2FA uwierzytelnianie.

 1. Myśl o aktualizacjach oprogramowania

Upewnij się, że Twój system operacyjny, aplikacje i przeglądarki są zawsze aktualizowane do najnowszych wersji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że naprawione są wszystkie znane błędy bezpieczeństwa, które hakerzy mogą wykorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie automatycznych aktualizacji we wszystkich używanych urządzeniach i usługach.

 1. Skup się na bezpiecznym przeglądaniu internetu

Przeglądając internet, dbaj o to, aby strony internetowe korzystały z HTTPS, który jest znacznie bezpieczniejszym protokołem niż starszy HTTP. Unikaj pobierania nieznanego oprogramowania i bądź ostrożny w obliczu ataków phishingowych, które próbują zdobyć Twoje dane osobowe. Podstawą jest niepodawanie swoich danych osobowych na stronach, ani platformach, które nie są sprawdzone.

 1. Używaj usług VPN

Publicznie dostępne Wi-Fi w kawiarniach czy na lotniskach są co prawda wygodne, ale także bardzo ryzykowne. Napastnicy mogą monitorować Twoje ruchy w internecie i kraść Twoje wrażliwe dane, w tym hasła czy informacje o kartach płatniczych.

Możliwym rozwiązaniem jest wirtualna sieć prywatna (VPN), która szyfruje wszystkie przesyłane dane. Naprawdę niezawodny VPN potrafi ukryć Twój adres IP i lokalizację. Jest to również dobrym rozwiązaniem do użytku domowego, szczególnie jeśli odwiedzasz ryzykowne strony internetowe.

 1. Twórz kopie zapasowe danych

Bezpieczeństwo w internecie to nie tylko obrona, ale także zapobieganie. Jednym z ważnych kroków jest bez wątpienia regularne tworzenie kopii zapasowych danych. To ochroni Cię przed utratą cennych danych nie tylko przy ataku, ale również w przypadku awarii urządzenia, którego używasz. Możesz skorzystać z wielu dostępnych usług, takich jak:

 • Google Drive,
 • Dropbox,
 • iCloud.

Interesującą opcją jest ustawienie automatycznej synchronizacji ważnych plików. Naprawdę wrażliwe dokumenty i dane lepiej nie są zapisywane online, ale na zewnętrznym dysku, który bezpiecznie przechowasz.

 1. Przemyśl dwa razy, co udostępniasz online

Udostępnianie zdjęć z wakacji czy rodzinnych uroczystości jest kuszące, ale nawet taką drobnostką możesz się narazić na ryzyko. Posty zawiadomią złodziei, że nie ma Cię w domu i przypadkowo poinformują ich o tym, co mają u Ciebie „przygotowane”.

Dużym problemem dzisiejszych czasów jest kradzież tożsamości, którą możesz ułatwić złodziejom np. udostępniając informacje o swojej dacie urodzenia czy dokładnym adresie zamieszkania. Uważaj również na przesyłanie kopii dokumentów tożsamości do chmury.

 1. Zainstaluj niezawodny program antywirusowy

Nawet przy zastosowaniu wszystkich środków ostrożności, złośliwy plik lub program może dostać się do Twojego urządzenia. W takich przypadkach warto mieć zainstalowany na urządzeniu wysokiej jakości program antywirusowy. Chociaż nie każdy specjalista IT go poleca, nadal jest to ostatnia warstwa ochrony, która może zapobiec najgorszemu.

Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa w internecie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować antywirusa. Jeśli jednak chcesz mieć 100% pewności, że nie zaatakuje Cię malware czy inny wirus, warto zainwestować w program antywirusowy. W podstawowej wersji będzie kosztować kilka setek złotych rocznie.

W dzisiejszym cyfrowym świecie bezpieczeństwo w internecie jest kluczowe. Nasze dane osobowe są cennym artykułem, który należy chronić. Dziewięć zasad, które przedstawiliśmy, pomoże Ci uniknąć niepożądanego ujawnienia wrażliwych danych, dzięki czemu nie będziesz łatwym celem dla cyberprzestępców. Niestety ich metody są coraz bardziej wyrafinowane, dlatego warto aktywnie kształcić się w tej dziedzinie.

Odkryj, jak łatwo zmienić swój smartfon w przenośny router Wi-Fi. Nasz szczegółowy przewodnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia mobilnego hotspotu na urządzeniach Android i iOS. Bez względu na to, czy chcesz dzielić internet z przyjaciółmi, czy pracować na laptopie poza swoją domową siecią, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

W ostatnich latach znacząco zaczęło się rozpowszechniać nadawanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, nazywane jako IPTV (Internet Protocol Television). To nadawanie zapewniają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem swoich linii telefonicznych. Co wszystko powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz oglądać telewizję przez internet?

Japońscy naukowcy osiągnęli nowy światowy rekord prędkości internetu, mianowicie 402 terabitów na sekundę. Wynik ten jest 1,6 miliona razy szybszy niż średnia prędkość internetu w USA. Aby osiągnąć taki wynik, wykorzystali komercyjnie dostępne włókna optyczne i kombinację różnych technologii. Chociaż prędkość ta została osiągnięta jedynie w warunkach laboratoryjnych, przewiduje się, że badania te mogą przyczynić się do dalszego rozwoju sieci optycznej.

Amazon wkracza w świat satelitarnego internetu z projektem Kuiper, który obiecuje szybkie łącze nawet w odległych rejonach. Z ponad 3 200 satelitów na orbicie Ziemi chce konkurować ze Starlinkiem od SpaceX i innymi. Jak szybki będzie internet od Amazona? Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępny?

Jaka jest optymalna prędkość internetu do streamingu, grania w gry lub pracy zdalnej? Dowiedz się razem z nami, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy. Doradzimy Ci, jak przetestować prędkość Twojego internetu i jak ją w razie potrzeby zwiększyć.

Internet traktujemy jako coś oczywistego, ale co kryje się za jego funkcjonowaniem? Odkryj tajemnice adresu IP, twojego unikalnego odcisku w cyfrowym świecie. Dowiedz się, jak adres IP umożliwia komunikację między urządzeniami i co znaczą skróty IPv4 i IPv6.