Chroń swoje dane w internecie dzięki naszym 9 zasadom bezpieczeństwa w internecie. Naucz się tworzyć silne hasło, włączyć 2FA weryfikację i bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dowiedz się, dlaczego ważne są aktualizacje oprogramowania i z jakiego powodu powinieneś zwracać uwagę na odwiedzane strony. Z naszym przewodnikiem nie będziesz łatwym celem dla hakerów.
Mamy dla Ciebie dziewięć podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Nauczysz się na przykład, jak tworzyć silne i unikatowe hasła, włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie i dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, takich jak korzystanie z VPN czy wybór odpowiedniego programu antywirusowego.
W dzisiejszej cyfrowej erze spędzamy coraz więcej czasu online. Dzięki internetowi komunikujemy się, pracujemy, robimy zakupy, a także „wybieramy się” na rozrywki. Wraz z tym często nieświadomie przekazujemy online mnóstwo danych, w tym wrażliwych informacji. Wystarczy mały błąd i od razu możesz stać się ofiarą hakerów. Poniżej przedstawiliśmy dziewięć zasad, dzięki którym ochronisz swoje dane osobowe w internecie.
Pierwszą linią obrony są silne i unikatowe hasła, którymi powinieneś zabezpieczyć wszystkie swoje konta, nawet te, które nie wydają Ci się aż tak ważne. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć naprawdę silne hasło, trzymaj się następujących zasad:
Hasła zmieniaj regularnie, najlepiej co trzy miesiące, i nigdy nie używaj tego samego hasła na kilku stronach. Tworzyć lub zarządzać hasłami może Ci pomóc generator lub menedżer haseł. Najbardziej znane narzędzie to na pewno od Google, które samo oferuje pomoc przy tworzeniu haseł. Możesz również skorzystać z innych usług online, które powinny być zawsze sprawdzone i godne zaufania.
Gdziekolwiek to możliwe, włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie, znane jako 2FA i two-factor authentication. W skrócie jest to metoda, która wymaga dodatkowego uwierzytelnienia Twojej tożsamości, dodając kolejną warstwę zabezpieczeń do Twojego konta.
Może to być na przykład kod SMS lub dane biometryczne, co utrudni hakerom dostęp do Twojego konta. Oprócz hasła będziesz musiał wpisać jednorazowy kod generowany przez aplikację mobilną lub dane biometryczne, takie jak odcisk palca czy FaceID. W przypadku aplikacji możesz skorzystać na przykład z:
Nawet jeśli hakerzy zdobędą Twoje hasło, bez dostępu do Twojego telefonu komórkowego lub innej formy uwierzytelniania nie dostaną się do konta. Włącz 2FA wszędzie, gdzie to możliwe, w tym w usługach Google, Facebooka czy Apple.
Oddzielnym rozdziałem jest bankowość internetowa, która powinna być dosłownie nie do zdobycia. Niestety dane związane z finansami i kartami płatniczymi są atrakcyjne dla cyberprzestępców. Logowanie się do bankowości internetowej przeprowadzaj tylko z zaufanych urządzeń – unikaj komputerów i sieci publicznych.
Równocześnie zawsze upewnij się, że adres strony zaczyna się od „https://” i zawiera dokładną i prawidłową nazwę Twojego banku. Bank nigdy nie powinien prosić Cię e-mailem o dane logowania ani inne wrażliwe informacje. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, prawdopodobnie jest to phishing. Nie klikaj na linki i lepiej skontaktuj się z bankiem. Dla większego bezpieczeństwa włącz wspomniane 2FA uwierzytelnianie.
Upewnij się, że Twój system operacyjny, aplikacje i przeglądarki są zawsze aktualizowane do najnowszych wersji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że naprawione są wszystkie znane błędy bezpieczeństwa, które hakerzy mogą wykorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie automatycznych aktualizacji we wszystkich używanych urządzeniach i usługach.
Przeglądając internet, dbaj o to, aby strony internetowe korzystały z HTTPS, który jest znacznie bezpieczniejszym protokołem niż starszy HTTP. Unikaj pobierania nieznanego oprogramowania i bądź ostrożny w obliczu ataków phishingowych, które próbują zdobyć Twoje dane osobowe. Podstawą jest niepodawanie swoich danych osobowych na stronach, ani platformach, które nie są sprawdzone.
Publicznie dostępne Wi-Fi w kawiarniach czy na lotniskach są co prawda wygodne, ale także bardzo ryzykowne. Napastnicy mogą monitorować Twoje ruchy w internecie i kraść Twoje wrażliwe dane, w tym hasła czy informacje o kartach płatniczych.
Możliwym rozwiązaniem jest wirtualna sieć prywatna (VPN), która szyfruje wszystkie przesyłane dane. Naprawdę niezawodny VPN potrafi ukryć Twój adres IP i lokalizację. Jest to również dobrym rozwiązaniem do użytku domowego, szczególnie jeśli odwiedzasz ryzykowne strony internetowe.
Bezpieczeństwo w internecie to nie tylko obrona, ale także zapobieganie. Jednym z ważnych kroków jest bez wątpienia regularne tworzenie kopii zapasowych danych. To ochroni Cię przed utratą cennych danych nie tylko przy ataku, ale również w przypadku awarii urządzenia, którego używasz. Możesz skorzystać z wielu dostępnych usług, takich jak:
Interesującą opcją jest ustawienie automatycznej synchronizacji ważnych plików. Naprawdę wrażliwe dokumenty i dane lepiej nie są zapisywane online, ale na zewnętrznym dysku, który bezpiecznie przechowasz.
Udostępnianie zdjęć z wakacji czy rodzinnych uroczystości jest kuszące, ale nawet taką drobnostką możesz się narazić na ryzyko. Posty zawiadomią złodziei, że nie ma Cię w domu i przypadkowo poinformują ich o tym, co mają u Ciebie „przygotowane”.
Dużym problemem dzisiejszych czasów jest kradzież tożsamości, którą możesz ułatwić złodziejom np. udostępniając informacje o swojej dacie urodzenia czy dokładnym adresie zamieszkania. Uważaj również na przesyłanie kopii dokumentów tożsamości do chmury.
Nawet przy zastosowaniu wszystkich środków ostrożności, złośliwy plik lub program może dostać się do Twojego urządzenia. W takich przypadkach warto mieć zainstalowany na urządzeniu wysokiej jakości program antywirusowy. Chociaż nie każdy specjalista IT go poleca, nadal jest to ostatnia warstwa ochrony, która może zapobiec najgorszemu.
Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa w internecie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować antywirusa. Jeśli jednak chcesz mieć 100% pewności, że nie zaatakuje Cię malware czy inny wirus, warto zainwestować w program antywirusowy. W podstawowej wersji będzie kosztować kilka setek złotych rocznie.
W dzisiejszym cyfrowym świecie bezpieczeństwo w internecie jest kluczowe. Nasze dane osobowe są cennym artykułem, który należy chronić. Dziewięć zasad, które przedstawiliśmy, pomoże Ci uniknąć niepożądanego ujawnienia wrażliwych danych, dzięki czemu nie będziesz łatwym celem dla cyberprzestępców. Niestety ich metody są coraz bardziej wyrafinowane, dlatego warto aktywnie kształcić się w tej dziedzinie.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.
Minecraft: Education Edition łączy popularny świat gry z nauką. Dzieci mogą odkrywać programowanie, współpracować przy rozwiązywaniu problemów i uczyć się nowych umiejętności w znanym środowisku pełnym kreatywności. Jak to działa i nadaje się także dla mniejszych dzieci?
Alice to platforma edukacyjna, która umożliwia dzieciom i studentom zgłębianie świata programowania poprzez tworzenie animacji 3D, interaktywnych opowieści i prostych gier. Nadaje się zarówno dla uczniów, jak i studentów na studiach wyższych. Co oferuje i jak działa?
Rząd amerykański rozpoczął śledztwo dotyczące chińskiej firmy TP-Link, która kontroluje 65% rynku routerów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo narodowe po ujawnieniu użycia ich urządzeń w atakach ransomware.
OpenAI zakończyła swoją świąteczną akcję „12 dni OpenAI” ogłoszeniem rewolucyjnego modelu o3 i jego mniejszej wersji o3-mini. Nowy model obiecuje znaczne ulepszenia w dziedzinie myślenia i rozwiązywania złożonych zadań. Na razie będzie dostępny tylko dla badaczy bezpieczeństwa.
SpaceX we współpracy z nowozelandzkim operatorem One NZ uruchomiła pierwszą ogólnokrajową satelitarną sieć do wysyłania wiadomości SMS. Ta przełomowa usługa umożliwia komunikację nawet w miejscach bez tradycyjnego sygnału komórkowego. Aktualnie wspiera tylko cztery modele telefonów, a czas dostarczenia wiadomości może potrwać nawet do 10 minut.