ChatGPT-4o jest tutaj i ma nowe funkcje. Chcesz wiedzieć, jak mogą ułatwić ci życie? Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najciekawsze rzeczy, które możesz z nią robić, od transkrypcji notatek z obrazków po podsumowanie długich dokumentów.
Entuzjazm wokół ChatGPT nie słabnie. Jednym z powodów jest wprowadzenie nowego modelu ChatGPT-4o, który będzie dostępny za darmo. Aktualizacja przyniosła wiele nowych funkcji i możliwości. Większość osób zaczęła z niego korzystać nie tylko w pracy i podczas nauki, ale także w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się 4 najciekawszym rzeczom, które możesz robić z ChatGPT-4o.
W skrócie jest to model językowy opracowany przez firmę OpenAI, który jest dostępny publicznie od 2022 roku. Choć nie jest z nami długo, przeszedł wiele zmian.
Obecnie dostępne są trzy jego wersje:
Ostatni z wymienionych został uruchomiony na początku maja 2024 roku. Nowy model jest ogólnie lepszy w rozumieniu kontekstu i przetwarzaniu języka naturalnego. Funkcje rozmowy również zostały poprawione, są bardziej precyzyjne i można je prowadzić w dziesiątkach różnych języków, w tym po czesku.
ChatGPT-4o nadaje się do pracy, nauki, samokształcenia czy niewielkich zadań administracyjnych, które pochłaniają twój wolny czas. Przyjrzyjmy się, jak może ułatwić ci życie.
ChatGPT-4o potrafi odczytywać tekst z obrazów, w tym tekst pisany ręcznie. W łatwy sposób zdigitalizujesz notatki, listy i zrzuty ekranu, które zwykle musiałbyś przepisywać ręcznie. Ponadto łatwo identyfikuje nazwy osób i elementów – tę funkcję można wykorzystać na przykład do sortowania list.
Nie chcesz płacić za osobistego asystenta lub lektora języka angielskiego? Nie musisz, ChatGPT-4o zastąpi ci obydwa. Jak już wspomnieliśmy, model ten może komunikować się z tobą, nawet po czesku. Mimo że nadal ma pewne wady, w większości przypadków będzie cię rozumieć.
W krótkim czasie stworzysz z niego własnego asystenta głosowego, który odpowie na twoje pytania lub pomoże ci w nauce. Asystenta możesz dostosować do swoich potrzeb – na przykład będzie cię poprawiał podczas ćwiczeń z angielskiego lub dodawał kontekst do omawianego tematu.
Z ChatGPT-4o, podobnie jak z wcześniejszą wersją, możesz generować obrazy za pomocą systemu DALL-E. Jest on bezpośrednio połączony z modelem. Wystarczy wpisać polecenie w czat i w kilka chwil masz przed sobą gotowy obrazek.
Choć programiści dodali kilka ulepszeń, generowanie nadal ma swoje wady. Nie oczekuj, że natychmiast stworzy realistyczne zdjęcie osoby lub jednym kliknięciem wygeneruje przejrzystą infografikę. Tekst w obrazach to jego pięta achillesowa, z którą na razie sobie nie radzi.
Po uruchomieniu GPT-4o zyskujesz wreszcie dostęp do wielu funkcji premium, które wcześniej były płatne. Masz na przykład możliwość wyszukiwania w Internecie, gdzie ChatGPT przeszukuje różne źródła i tworzy szczegółowe badania na dowolny temat. Ponadto jest w stanie przeprowadzać skomplikowane analizy wielostronicowych dokumentów.
Na podstawie przesłanych danych tworzy tabele, wykresy lub prezentacje. Jeśli twój szef zabiega o stworzenie prezentacji dla klienta, wygenerujesz ją za kilka kliknięć. Uważaj jednak na to, jakie dane udostępniasz modelowi – unikaj udostępniania poufnych danych osobowych i informacji strategicznych, które mogłyby zostać wykorzystane przez konkurencję.
Zainteresowało cię ChatGPT-4o? Jeśli tak, nie wahaj się i wypróbuj go. Teraz masz do dyspozycji darmowe funkcje, które wcześniej były dostępne tylko dla płacących użytkowników. Nie ma na co czekać, według wielu ekspertów na rynku pracy nie zwycięży sztuczna inteligencja, lecz ludzie, którzy potrafią z nią pracować. Do nich możesz należeć także ty, wystarczy otworzyć komputer i zacząć się uczyć.
Sztuczna inteligencja od dawna nie jest już sci-fi i mamy do wyboru od razu kilku sprytnych pomocników. Dwaj z nich, ChatGPT i nowicjusz DeepSeek, obecnie konkurują o sympatię użytkowników. Czym się różnią? I który z nich jest najlepszy?
Code.org Studio to popularne narzędzie online, które oferuje dzieciom (ale także dorosłym) dostęp do zabawnych i interaktywnych lekcji programowania. Dzięki wizualnym poleceniom blokowym mogą łatwo tworzyć animacje, gry i aplikacje, rozwijać myślenie logiczne i wzmocnić kreatywność.
Kodu Game Lab to innowacyjna platforma do nauki programowania, która umożliwia dzieciom tworzenie własnych gier za pomocą wizualnego kodowania blokowego. Przy tym mogą eksperymentować z projektowaniem gier, rozwijać kreatywność i myślenie logiczne.
Projekt Stargate to ambitna inicjatywa mająca na celu stworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji w USA. Celem jest zainwestowanie 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Projekt, wspierany przez gigantów takich jak OpenAI, SoftBank i Microsoft, obiecuje tysiące miejsc pracy i gospodarczą dominację USA.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.