Predkosc.pl Artykuły Jaka jest różnica w routerach Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz?

Jaka jest różnica w routerach Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz?

Jeśli należysz do użytkowników internetu, dla których wymarzonym celem jest szybkie i niezawodne połączenie za pomocą routera, być może rozważasz wybór częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz. Która z nich będzie dla ciebie lepsza i będzie lepiej odpowiadać wszystkim stawianym wymogom?

Jaka jest różnica w routerach Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz a 5 GHz?

Nic nie jest czarno-białe

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest tak prosta, jakby mogło się od razu wydawać. Każda częstotliwość ma przecież swoje zalety, jednak ani jedna nie umknie kliku szczegółom, które mogłyby w praktyce nie odpowiadać. Przed wyborem urządzenia zapoznaj się z opcjami i zapoznaj się z cechami dostępnych routerów.

Szybkość, niezawodność i odpowiedni zasięg

Współczesne nowoczesne routery Wi-Fi pracują na dwóch różnych częstotliwościach. Jeśli chodzi o prędkość, lepiej radzi sobie z nią transmisja w paśmie 5 GHz. Podczas wykonywanych testów w optymalnych warunkach jest rzeczywiście o wiele szybszy podczas downloadu (pobieranie danych) i uploadu (wysyłanie). Jednak istnieją wspomniane warunki optymalne, których zdecydowanie nie można osiągnąć zawsze. Połączenie na niewielką odległość bez przeszkód jest w częstotliwości 5 GHz bezproblemowe a pasmo bywa wolniejsze ni w przypadku częstotliwości 2,4 GHz. Może więc dochodzić do niepożądanych zakłóceń. Z kolei niższa częstotliwość (czyli 2,4 GHz) o wiele lepiej pokonuje ewentualne przeszkody, jednak jest znacznie wolniejsza.

Jednym z dostępnych rozwiązań jest opcja podwójnego nadawania sygnału

Wiele nowoczesnych modeli routerów potrafi bez problemu jednocześnie nadawać sygnał na obu wspomnianych częstotliwościach, a więc możemy wybrać preferowaną częstotliwość na urządzeniu odbiorczym manualnie, lub automatycznie ustawi się ta, która aktualnie zapewnia lepsze połączenie. Jeśli zatem zdecydujesz się zbudować własną domową sieć bezprzewodową z wykorzystaniem routera WiFi, rozważ jego umieszczenie w sposób, aby odbiór był jak najłatwiejszy oraz aby sygnał nie był znacznie zakłócony ani zasłaniany. Możesz korzystać z obu częstotliwości jednocześnie oraz podłączyć do konkretnej sieci te urządzenia, dla których jest to bardziej korzystne.

Podsumowanie

  • Transmisja danych w częstotliwości 5 GHz jest znacznie szybsza.
  • W paśmie 2,4 GHz jest większa ilość ruchów i interferencji (włącznie z urządzeniami Bluetooth).
  • Nowoczesne routery często wspierają DFS (automatyczny wybór częstotliwości)
  • Jeśli router posiada usługę TPC (kontrola mocy transferu - Transmitting Power Control), sam odnajdzie najmniej zakłócony sygnał z niskim szumem
  • W routerach 5 GHz funkcja TPC potrafi automatycznie regulować moc nadawanego sygnału, nie zakłóca więc innych sieci w otoczeniu

Sztuczna inteligencja od dawna nie jest już sci-fi i mamy do wyboru od razu kilku sprytnych pomocników. Dwaj z nich, ChatGPT i nowicjusz DeepSeek, obecnie konkurują o sympatię użytkowników. Czym się różnią? I który z nich jest najlepszy?

Code.org Studio to popularne narzędzie online, które oferuje dzieciom (ale także dorosłym) dostęp do zabawnych i interaktywnych lekcji programowania. Dzięki wizualnym poleceniom blokowym mogą łatwo tworzyć animacje, gry i aplikacje, rozwijać myślenie logiczne i wzmocnić kreatywność.

Kodu Game Lab to innowacyjna platforma do nauki programowania, która umożliwia dzieciom tworzenie własnych gier za pomocą wizualnego kodowania blokowego. Przy tym mogą eksperymentować z projektowaniem gier, rozwijać kreatywność i myślenie logiczne.

Projekt Stargate to ambitna inicjatywa mająca na celu stworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji w USA. Celem jest zainwestowanie 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Projekt, wspierany przez gigantów takich jak OpenAI, SoftBank i Microsoft, obiecuje tysiące miejsc pracy i gospodarczą dominację USA.

RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.

Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.

Inne wersje językowe