Speed test

Masz szybki Internet? Odpowie speed test!

Interesuje Cię, jak szybkie w rzeczywistości masz połączenie internetowe? Zmierz za darmo swoją prędkość łącza internetowego za pomocą speed testu i od razu dowiedz się, jak szybki masz download, upload, ping i jitter.

Liczby, które nie kłamią

Dostawcy Internetu płacisz za łącze internetowe, które powinno spełniać określone parametry techniczne w ramach wybranej taryfy. Należą do nich nie tylko prędkość pobierania, ale także szybkość nagrywania danych wraz z opóźnieniem lub odpowiedzią (ping).

W praktyce jednak zmierzone wartości mogą się znacznie różnić od tych znajdujących się na papierze. Czasem przez dłuższy czas, czasem tylko krótko z powodu problemu technicznego lub agregacji – dzielenie przepustowości łącza internetowego między wieloma użytkownikami. Speed test pomoże Ci odkryć różnice i pokazać, jakie faktyczne jest połączenie. Wszystko to w ciągu kilkudziesięciu sekund i bez konieczności skomplikowanego ustawiania.

Jak działają pomiary prędkości łącza internetowego?

Z punktu widzenia użytkownika wszystko jest bardzo proste. Bezpośrednio w przeglądarce kliknij przycisk pomiaru i poczekaj chwilę. Przed uruchomieniem speed test ważne jest, aby wyłączyć wszystkie zadania, aplikacje i urządzenia, które mogą korzystać z przepustowości połączenia internetowego. Ma to wpływ na wyniki, w odwrotnym przypadku taka informacja nie jest wiarygodna lub wnioski nie będą miały wymaganej wartości.

Rozwiązanie techniczne i tło samego speedtestu są złożone, ale w skrócie i mówiąc w bardzo uproszczony sposób, test symuluje sytuację, w której pobierasz lub zapisujesz dane. W zależności od tego, jak szybko te transmisje są przeprowadzane, są obliczane zmierzone wartości. Możesz przetestować prędkość nawet z 30 serwerów testowych zlokalizowanych w geograficznie różnych lokalizacjach. A co oznaczają te informacje?

Prędkość połączenia pod lupą

Wyniki testu pokazują szereg kluczowych wartości, na których podstawie masz możliwość ocenić połączenie internetowe i podjąć decyzję, na przykład, o wyborze innej taryfy lub innego dostawcy. Główne wartości to:

Download

Pobieranie (download) pokazuje prędkość pobierania Twojego urządzenia w Mbit / s. Wyższa wartość jest lepsza, ponieważ im szybsze jest pobieranie, tym mniej czasu trzeba czekać na załadowanie strony internetowej lub, na przykład, pobranie załącznika wiadomości e-mail. Połączenie internetowe w domu jest zwykle asymetryczne. Oznacza to, że prędkość przesyłania danych do użytkownika jest wyższa niż prędkość wysyłania.

Upload

Prędkość wysyłania (upload) to druga podstawowa wartość, którą ujawniają wyniki testu. Upload w Mbit / s wyraża, jak szybko można przesyłać dane do Internetu za pomocą połączenia. Im wyższa liczba, tym lepiej tak samo, jak podczas pobierania. Szybki upload jest ważny, na przykład, do tworzenia kopii zapasowych w chmurze lub przesyłania strumieniowego. Im wyższa wartość, tym szybciej możesz przesłać dane z urządzenia do Internetu.

Ping

Ostatni z trzech głównych parametrów to odpowiedź (ping) w milisekundach. W tym przypadku przeciwnie im niższa wartość, tym lepiej. Jego wartość jest szczególnie ważna dla graczy online, którzy potrzebują szybkiej reakcji serwera, aby działania w grze nie miały opóźnienia. Za stosunkowo szybki ping można uznać wartość pod 40 ms, naprawdę dobrym wynikiem jest zakres od 0 do 10 ms.

Jitter

Wyniki obejmują również jitter. Wyraża wahania wartości ping w milisekundach, a zatem stabilność połączenia. Wynik powinien być jak najniższy. Im wyższa wartość jitter w teście, tym gorsza jest stabilność połączenia internetowego.

Speed test w szczegółowych wynikach pokazuje, ile MB danych można teoretycznie pobrać i nagrać za określony czas. Możesz łatwo sprawdzić, czy ilość danych, a tym samym prędkość są wystarczające. Jest to bardzo praktyczne. Właściciele blogów i stron internetowych mogą umieścić bezpłatny test szybkości połączenia bezpośrednio w witrynie za pomocą kodu embed.

Regularnie sprawdzać połączenie

W przypadku połączenia internetowego z pewnością nie jest prawdą, że to, co było wczoraj, musi jeszcze dziś być aktualne. Nie wahaj się od czasu do czasu powtarzać speed test lub używaj go, gdy masz problemy z szybkością połączenia.

Natychmiast odpowie, a Ty będziesz mógł zdecydować, jaki będzie Twój następny krok. W każdym razie jednak marnowanie czasu z powolnym Internetem w dzisiejszych czasach nie ma sensu.