Predkosc.pl Artykuły Jak połączyć przewodowo dwa routery?

Jak połączyć przewodowo dwa routery?

Pytasz, jaki sens ma połączenie między sobą dwóch routerów? Może być to bardzo korzystne i ma szereg możliwości zastosowania. Chcesz stworzyć sieć, która skutecznie pokryje cały dom? W takim przypadku połączenie routerów jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz rozszerzyć zasięg Wi-Fi tak, aby sygnał bezprzewodowy dotarł bezproblemowo także do warsztatu, garażu lub podwórka, połączenie routerów na to pozwala.

Połączone routery zapewnią także inne opcje

Wzmocnieniem sieci Wi-Fi (funkcja ta wymaga opcji ustawień bezprzewodowych zwanej jako "bridge") nie wyczerpałeś w pełni zalet połączonych routerów. Jeśli twoje dzieci korzystają z dostępu do internetu, możesz stworzyć podsieci, które będą chroniły dzieci podczas pracy i zabawy w sieci w odpowiedni ale nieszkodliwy sposób. Proces połączenia dwóch routerów nie jest wcale trudny, jeśli będziesz postępować według poniższych wskazówek. Właściwie możesz skorzystać z dwóch możliwości połączenia - za pomocą przewodu sieciowego lub wykorzystując transmisję bezprzewodową (bridging).

Jeden będzie pełnił rolę głównego

W poniższym artykule dowiesz się, jak w prosty sposób można wykonać połączenie za pomocą przewodu sieciowego. Przewód posiada wielką zaletę w tym, że transmisja jest niewiarygodnie szybka i jednocześnie bez żadnych zakłóceń. Jeszcze przed rozpoczęciem połączenia obu routerów, musisz wybrać jeden z nich, który będzie dalej służył jako ROUTER GŁÓWNY. W tym przypadku wybierz nowszy lub wydajniejszy model, jeśli posiadasz dwa identyczne routery, nie jest istotne, który wybierzesz. Drugi router będzie służył jako PODRZĘDNY, jego zadaniem jest rozszerzenie wstępnej sieci pierwszego routera. Jeśli wybierzesz typ sieci LAN - WAN, podrzędny router zapewni sterowanie tak zwaną siecią podrzędną.

Podczas ustawień routery muszą być pod ręką

Po ukończeniu ustawień i kontroli prawidłowego połączenia możesz przenieś router na wybrane miejsce, aby zbędnie nie biegać od jednego do drugiego. A więc na początek umieść oba routery gdzieś w pobliżu swojego komputera, to będzie zdecydowanie najwygodniejsze. Zanim rozpoczniesz same łączenie, czeka na ciebie jedna ważna decyzja, wybór pomiędzy połączeniem LAN-LAN lub LAN-WAN. Właściwie między czym wybierasz?

  • LAN-LAN (Local Area Network lub SIEĆ LOKALNA) umożliwi powiększenie sieci komputerowej a także połączenie większej ilości różnych urządzeń. Urządzenia te z kolei będą mogły łato udostępniać między sobą źródła i pliki.
  • LAN -WAN (Wide Area Network lub SIEĆ ROZLEGŁA) działa tak, że wewnątrz sieci głównej (oznaczonej WAN) wytworzysz drugą, podrzędną sieć (LAN). Może to brzmieć skomplikowanie, jednak w zasadzie chodzi o to, że dzięki temu połączeniu możesz według potrzeb dowolnie ograniczać wszystkie urządzenia, które są podłączone do mniejszej sieci, co czasami jest potrzebne administratorowi sieci. Taki sposób połączenia powoduje jednak pewną komplikację. Nie posiada bowiem możliwości udostępniania źródeł i plików do sieci głównej. Ustawienie te z kolei oferuje możliwość edycji DNS (systemu nazw domen) dla sieci podrzędnej. Jeśli należysz do rodziców, którzy chcą kontrolować działania swoich dzieci w internecie i mieć ewentualną możliwość sprawdzania odwiedzanych domen (lub zapobiegawczo ograniczyć dostęp do niektórych), właśnie takie połączenie będzie rozwiązaniem idealnym. Ponadto korzystając właśnie z sieci LAN-WAN znacznie utrudnisz przypadkowym hakerom dostęp do twoich plików lub kontrolę podłączonych urządzeń.

Podłączenie routera głównego

Najpierw podłącz wybrany router do modemu, następnie na komputerze (za pomocą przewodu sieciowego). Dokonaj ustawień, które nie będą się różnić z z ustawieniami dla używania samodzielnego routera. Wystarczy więc podać adres (najczęściej 192.168.1.1, 192.168.2.1 lub 192.168.0.1), następnie zanotuj adres IP oraz maskę podsieci routera.

W celu wytworzenia sieci LAN-WAN ustaw usługę DHCP na głównym routerze dla udzielania adresów w zakresie 192.168.1.2 do 192.168.1.50. Dla sieci LAN-LAN można pozostawić ustawienia DHCP bez zmian. Następnie odłącz komputer od routera głównego i podłącz do komputera podrzędny router. Po otwarciu strony konfiguracji należy w celu wytworzenia sieci LAN-LAN zmienić adres IP tak, aby był zgodny a adresem IP routera głównego, tylko ostatnią cyfrę zwiększając o 1. Dla sieci LAN-WAN dokonaj zwiększenia o 1 przy przedostatniej cyfrze. Jeśli router podrzędny posiada funkcje UPnP, wyłącz ją, warto też sprawdzić zgodność podanej maski podsieci. Jeśli tworzysz sieć LAN-WAN, należy także w routerze podrzędnym zmienić adres IP na wartość 192.168.1.51.

Ustawienia serwera DHCP dla drugiego routera

Dla sieci LAN-LAN można funkcje DHCP po prostu wyłączyć. Dla sieci LAN-WAN należy także w routerze podrzędnym dokonać ustawień tak, aby przydzielane adresy były między 192.168.2.2 a 192.168.2.50. Jeśli występowałyby wzajemne zakłócenia między routerami, ustaw kanały głównego na 1-6 i podrzędnego na 11. Teraz możesz umieścić routery w wybranym miejscu.

Zawsze należy pamiętać że będzie trzeba przeprowadzić między nimi przewód sieciowy, podczas przeprowadzania przez wąskie otwory i mury należy zabezpieczyć końcówkę przed nieczystościami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Router główny umieść bliżej modemu, potem podłącz jeden koniec przewodu ethernet do dowolnego portu na routerze głównym. Następnie podłącz drugi koniec przewodu z końcówką do protu LAN w routerze głównym (aby utworzyć sieć LAN-LAN) lup do portu WAN (dla sieci LAN-WAN).

Super, sieć jest gotowa!